chemia.docx

(1449 KB) Pobierz

 

OTRZYMYWANIE I ŹRÓDŁA WĘGLOWODORÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



11.JPG

 

 

 

 


12.JPG
Węglowodory to organiczne związki chemiczne zawierające w swojej strukturze tylko atomy węgla i wodoru. Wszystkie one składają się z podstawowego szkieletu węglowego (powiązanych z sobą atomów węgla) i przyłączonych do tego szkieletu atomów wodoru.

 


3.JPG

2.JPG

 

 

 

 

6.JPG
5.JPG

4.JPG

 


9.JPG

8.JPG

7.JPG


10.JPG

 

 

 

 

 

Destylacja frakcyjna i przebieg procesu:

Destylacja prosta jest to proces polegający na odparowaniu cieczy, a następnie oziębieniu jej par i skropleniu. Destylację stosuje się do oczyszczania cieczy lub rozdzielenia mieszaniny substancji o różnych temperaturach wrzenia – najpierw oddestylowuje się ciecz bardziej lotna, o niższej temperaturze wrzenia, a później ciecz mniej lotna. Niekiedy jednokrotna destylacja nie pozwala na całkowite rozdzielenie mieszaniny, np. wtedy, gdy różne składniki mieszaniny mają podobną temperaturę wrzenia. Powstaje wtedy kilka frakcji pośrednich, zawierających co najmniej dwa składniki. W takim przypadku stosuje się rektyfikację na kolumnach rektyfikacyjnych, w których zachodzi kilkanaście następujących po sobie destylacji. Proces ten nazywa się inaczej destylacją frakcyjną. Przed rozpoczęciem destylacji frakcyjnej ropy naftowej należy ją odsolić. W trakcie destylacji zbierane są kolejne frakcje, wrzące zazwyczaj w tych temperaturach: benzyna lekka (40–160oC), benzyna ciężka (160–200oC), nafta (260–300oC) i olej napędowy (260–350oC). Pozostałość tworzy tzw. mazut, który po przedestylowaniu próżniowym i odpowiednich przeróbkach daje oleje smarowe i odsiarczone oleje opałowe.

NATURALNE ŹRÓDŁA WĘGLOWODORÓW


13.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


15.JPG

14.JPG

 

 

 

 

 

 


16.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


17.JPG

 

 


18.JPG

 

 

 


19.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


20.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21.JPG

 

 

 

 


22.JPG

 


23.JPG

Związki organiczne to grupa związków chemicznych, do których zalicza się wszystkie związki węgla oprócz: tlenków węgla, kwasu węglowego i jego soli – węglanów, a także kilku innych (np. cyjanowodór, węgliki) Większość związków organicznych jest składnikami organizmów.

Wszystkie substancje organiczne, z nielicznymi wyjątkami np. CS2 (di siarczek węgla) czy CCl4 (tetra chlorek węgla), składają się z węgla i wodoru, niektóre mogą zawierać też inne pierwiastki chemiczne, np.: tlen, azot, siarkę, fosfor.

              W przyrodzie węgiel występuje w stanie związanym i w stanie wolnym.

Węgiel w stanie związanym to skały i minerały, np. węglany oraz surowce energetyczne pochodzenia organicznego, a więc ropa naftowa, gaz ziemny i węgle kopalne.

Węgiel w stanie wolnym występuje w przyrodzie w trzech odmianach zwanych odmianami alotropowymi, które różnią się między sobą właściwościami oraz aktywnością chemiczną. Odmianami alotropowymi węgla są: diament, grafit i fulereny. Różnią się one budową wewnętrzną, dla tego też mają różne właściwości.

 


chemia.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin