Przedstaw zróżnicowanie struktury własności i wielkości gospodarstw rolnych na obszarze Polski.
W rolnictwie polskim występuje trójsektorowa struktura własności gospodarstw rolnych:
— sektor państwowy,
— sektor spółdzielczy,
— sektor prywatny.
76 % powierzchni gruntów będących w rolniczym użytkowaniu przypada na gospodarstwa prywatne. Są to gospodarstwa stosunkowo małe — przeciętna wielkość gospodarstwa indywidualnego wynosi 5,8 ha użytków rolnych. Największe gospodarstwa utrzymują się w województwach północnych, zwłaszcza na obszarze mazursko-podlaskim (ponad 8 ha użytków rolnych) oraz na Pomorzu Zachodnim (powyżej 7 ha). Natomiast najmniejsze gospodarstwa znajdują się na Podkarpaciu i w Karpatach oraz wokół większych aglomeracji (poniżej 3 ha). Na terenach Polski centralnej przeważają gospodarstwa o powierzchni 5-10 ha.
19 % powierzchni gruntów przypada na gospodarstwa państwowe. Najwięcej użytków rolnych przypada na sektor państwowy w części północnej i zachodniej kraju, a w nieco mniejszym stopniu w części połu-dniowo-zachodniej.
Największy udział gospodarstw państwowych w ogólnym areale użytków rolnych mają następujące województwa: szczecińskie (57 %), koszalińskie (57 %), elbląskie (50 %), olsztyńskie (45 %). Średnia wielkość gospodarstwa państwowego wynosi nieco ponad 2 tyś. ha.
5 % gruntów przypada na sektor spółdzielczy. Najwięcej spółdzielni znajduje się w Polsce środkowo-zachodniej. Największy odsetek zajmują one w województwach: poznańskim (12 %) i opolskim (14 %). Średnia wielkość gospodarstwa spółdzielczego wynosi około 340 ha.
maniekchomikuj