Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: Wielkanocne pisanki
Cele ogólne:
· Zapoznanie ze zwyczajem zdobienia jajek;
· Przybliżanie tradycji i zwyczajów związanych z obchodami Wielkanocy;
Cele operacyjne:
· Dziecko wie, co to jest pisanka i w jaki sposób można ją wykonać;
· Dziecko zna wybrane tradycje świąteczne;
Metody pracy:
· Aktywizujące
· Czynna: zabawy oparte na działalności praktycznej dzieci
· Słowna: rozmowa, objaśnienie
· Oglądowa: pokaz
Formy pracy:
· indywidualna;
· grupowa.
Środki dydaktyczne:
· koszyk z pisankami;
· ilustracja jaj: strusiego, kurzego, przepiórczego;
· ilustracja koszyka ze święconką;
· wiersz D. Gellner „Pisanki”;
· woreczki z ryżem;
· kredki ołówkowe
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie znaczenia słowa pisanka, oglądanie przyniesionych przez nauczyciela w koszyku pisanek, zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat pisanek, które wykonują w domu z rodzicami. Rozmowa na temat sposobów zdobienia jajek wielkanocnych oraz ich nazywanie (pisanka, kraszanka, drapanka). Porównywanie wielkości jaj (strusia, kury, przepiórki).
2. Omówienie potraw znajdujących się w koszyku do święcenia.
3. Słuchanie wiersza D. Gellner „Pisanki”:
Pisanki
Patrzcie, ile na stole pisanek!
Każda ma oczy malowane, naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc przypadkiem w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki nie są do jedzenia!
Z pisanek się wykluwają świąteczne życzenia.
4. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza – omówienie wyglądu pisanek przedstawionych w utworze.
5. Rozmowa na temat zwyczajów wielkanocnych. Dzieci wypowiadają się na temat znanych im zwyczajów tj. malowania jajek, strojenia koszyka ze święconką, spożywania śniadania wielkanocnego, szukania zajączka a także śmigusa – dyngusa.
6. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych. Zestaw II wg K. Wlaźnik
7. Wykonanie pracy plastycznej za pomocą kredek ołówkowych: dziewczynka z koszyczkiem wielkanocnym.
2
Frytusia