Biebrzański PN.docx

(2160 KB) Pobierz

Biebrzański PN

 

 

 

 

 

 

 

Informacje:

 

v Rok założenia PN: 9 września 1993r.

v Powierzchnia PN: 59.223 ha

v Położenia PN: Północno-Wschodnia Polska, województwo podlaskie.

v Osobliwości przyrodnicze: Ponad ¼ powierzchni Biebrzańskiego Parku Narodowego (15302 ha) porastają lasy. Ze względów na duży obszar bagien większość porośnięta jest drzewostanem lasu mieszanego bagiennego. Piaszczyste wydmy na krawędziach doliny porastają bory świeże i bory mieszane świeże. W lasach tych dominują brzozy oraz olsza czarna i sosna. Ponad 40% powierzchni Parku zajmują siedliska hydrogeniczne. Na ich obszarze wyróżniono ponad 70 typów zbiorowisk roślinnych naturalnych i zastępczych (w tym półnaturalnych i antropogenicznych). Wśród zbiorowisk naturalnych dominują (bezleśne): turzycowiska, mechowiska i szuwary oraz (leśne): olsy, brzeziny i bory bagienne. Ekosystemy wodne reprezentuje rzeka Biebrza wraz z dopływami oraz liczne starorzecza. Stwierdzono tu obecność 48 gatunków ssaków. m. in. 10 gatunków nietoperzy - w Twierdzy Osowiec obserwowano największe w Polsce północno-wschodniej skupiska kolonii zimujących nietoperzy. Znajduje się tu największa w kraju ostoja łosia (ok. 400 sztuk).

v Osobliwości kulturowe:

Twierdza Osowiec- Twierdza została usytuowana na jedynej przeprawie przez bagna biebrzańskie, w zwężeniu doliny Biebrzy (2km). W przeszłości miała ona duże znaczenie strategiczne. Była bowiem ważnym elementem zespołu umocnień broniących zachodnich granic imperium rosyjskiego. 

Kanał Augustowski (1824 - 1839) - zabytek architektury technicznej klasy I.

•Miejscowości które zachowały średniowieczny charakterystyczne rozplanowanie przestrzenne: Tykocin, Wizna, Radziłów.

Obiekty sakralne:

W Wiźnie znajduje się gotycki kościół (1525), odbudowany po 1950 r. Kościół, łączący cechy gotyckie i renesansowe, pw. NMP znajduje się w Krasnymborze (1584-89). W Sidrze zachowały się ruiny zboru kalwińskiego z XVI w. Drewniane kościoły można oglądać w Kamiennej Starej (1610), Kramarzewie (1739), Giełczynie (1777) i Jaminach (1780). Barok reprezentowany jest m.in. przez Zespół Klasztorny Dominikanów w Różanymstoku (1759-1794) ośrodek kultu maryjnego i cel pielgrzymek oraz kościół w Dolistowie Starym (1789-91).
Cenne założenia cmentarzy katolickich posiada Nowy Dwór (tu także cmentarz prawosławny), Krasnybór, Dolistowo Stare, Goniądz i Trzcianne. Resztki cmentarzy żydowskich są m.in. w pobliżu Nowego Dworu, Trzciannego i Goniądza.

 

 


 

v Charakterystyczne rośliny:

 


 

brzoza niska

 

wierzba lapońska

 

wełnianeczka alpejska

 

 

•gnidosz królewski

 

skalnica torfowiskowa

 

 

turzyca strunowa


v Charakterystyczne zwierzęta:


 

 


•Dubelt

 

•Wodniczka

 

•Rybitwa czarna

 

 

 

•Rybitwa białoskrzydła

 

Łoś

 

Popielec


 

v Ciekawostki:

v     Biebrzański PN jest największym Parkiem Narodowym w Polsce o łącznej wielkości 59.223 ha. Zajmuje on największy i jeden z najbardziej naturalnych w Polsce (a także w Europie) kompleksów torfowisk niskich, przejściowych i wysokich. Położony w płaskiej, silnie zabagnionej Kotlinie Biebrzańskiej, w której obrębie wyróżnia się trzy części zwane basenami: północnym, środkowym i południowym. Osią hydrograficzną jest rzeka Biebrza tworząca malownicze meandry i starorzecza.

 

v     Powierzchnia form ochrony:
Ochrona ścisła:  7 279 ha
Ochrona czynna:  25 041 ha
Ochrona krajobrazowa:  26 903 ha

 

v     Udział procentowy ekosystemów:
· leśne –  26,5 %
· nieleśne –  71,8%
· wodne –  1,7 %
 

v     Łączna długość szlaków turystycznych: 459,5 km

Szlaki kajakowe ( Biebrzą, Sidrą, Jegrznią, Brzozówką, Wissą oraz kanałami: Augustowskim, Woźnawiejskim i Rudzkim) o łącznej długości 223,2 km

· Szlaki rowerowe (7) – 65,7 km
· Szlaki piesze (14) – 157,6 km
· Szlak konny o długości 13 km

Ścieżki edukacyjne (15) o łącznej długości 29,2 km
 

v     Teren Parku podzielony jest na:

Basen Górny i Środkowy, w skład którego wchodzą:
·  Obwód ochronny Trzyrzeczki,
·  Obwód ochronny Tajno,
·  Obwód ochronny Grzędy,
·  Obwód ochronny Ciszewo,
·  Obwód ochronny Kapice,
·  Obwód ochronny Kopytkowo
·  Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt

Basen Dolny, w skład którego wchodzą:
·   Obwód ochronny Osowiec,
·   Obwód ochronny Werykle,
·   Obwód ochronny Brzeziny

Zgłoś jeśli naruszono regulamin