strona.docx

(141 KB) Pobierz

2 LO im. Zbigniewa Herberta w Brzegu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonała :

Zuzanna Bartczak z klasy 2 a

 

 

 

Co to jest Front Page ?

Microsoft FrontPage to program typu WYSIWYG (What You See is What You Get), którego zadaniem jest wspieranie użytkownika w tworzeniu i publikacji stron WWW. Umożliwia on osobom niezaznajomionym z językiem HTML tworzenie i publikację stron WWW, nawet o znacznym stopniu złożoności.

Istotą działania programu jest operowanie na wyglądzie strony, a nie na kodzie HTML. Użytkownik umieszcza elementy projektowanej strony (tekst, grafikę, skrypty) na zasadzie pracy np. z edytorem tekstu. FrontPage natomiast generuje stosowny kod.

Dodatkowo edytor ten umożliwia publikację stron oraz użytkowanie specyficznych, charakterystycznych elementów tzw. botów. Dzięki temu użytkownik otrzymuje jedno narzędzie, służące do wykonywania wielu czynności.

 

Podstawy obsługi programu

Po uruchomieniu programu zobaczysz na środku ekranu okno robocze, które automatycznie pozwoli na pracę w trybie graficznym.

http://home.pl/imgs/4982.gif
 

 

Korzystając z zakładek na dole strony możesz przełączać się pomiędzy widokami. Oprócz trybu graficznego dostępny jest widok kodu HTML oraz podgląd gotowej strony w trybie przeglądarki.

http://home.pl/imgs/4983.gif

Na górze strony standardowo umiejscowione są paski narzędzi, które możesz dowolnie edytować. Ich wygląd i możliwości podobne są np. do programu Microsoft Word (moduł wyboru czcionki, jej wyglądu oraz umiejscowienia).

http://home.pl/imgs/4984.gif

Tworzenie nowej strony

Pracę na nowym dokumencie rozpoczniesz po wybraniu z menu File opcji New. Otrzymasz do wyboru kilka różnych typów kreatorów np. Page uruchamiający jedną stronę lub Web rozpoczynający proces tworzenia witryny internetowej. Zaletą drugiej formy jest to, że w wyniku jej działania otrzymasz gotową strukturę serwisu wraz z katalogami - pozwala to pominąć mozolne i często trudne tworzenie powiązań między stronami.

http://home.pl/imgs/4985.gif
 

Opcja Page pozwala wybrać jeden ze schematów strony zbudowany na tak zwanych ramkach. Jest ona przydatna głównie dla osób rozpoczynających przygodę z HTML. Warto jednak pamiętać, że tzw. ramki nie są  obecnie uznawane za rozwiązanie profesjonalne.

Jeśli wybrałeś już rodzaj strony, przystąp do jej tworzenia. Edycja tekstów na stronie jest możliwa na zasadach podobnych do edytora tekstu Microsoft Word. Z paska narzędzi wybierasz krój i wielkość czcionki, styl, wyrównanie.

http://home.pl/imgs/4986.gif

Pliki graficzne są umieszczane na stronie za pomocą opcji Insert. Po podaniu lokalizacji grafiki jest ona wstawiana do edytowanego dokumentu.

http://home.pl/imgs/4987.gif

Tabele rysujesz wybierając opcję Table i następnie, w zależności od potrzeb, Draw Table lub Insert -> Table. Pierwsza opcja umożliwia Ci samodzielne rysowanie tabeli, druga - skorzystanie z kreatora.

http://home.pl/imgs/4988.gif

Komponenty Front Page

Komponenty FrontPage są w istocie charakterystycznym odpowiednikiem skryptów umieszczanych na stronach WWW. Rozszerzenia FrontPage są natomiast rodzajem tłumacza przekładającego pracę komponentów na język zrozumiały dla serwera i odwrotnie - interpretuje informacje uzyskane od serwera na zrozumiałe dla komponentów.

Jeżeli korzystasz z FrontPage możesz bez obaw opublikować na swoich stronach elementy aktywne - serwery w sieci home.pl posiadają zainstalowane rozszerzenia, które zapewnią ich działanie (poza specyfikacją od lipca 2007 r.).

Aby umieścić komponent na stronie:

1.      Uruchom FrontPage i otwórz stronę, na której chcesz umieścić komponent.

2.      Wybierz menu Insert, kliknij na Component.

3.      Zaznacz obiekt, który chcesz wstawić na stronie.

http://home.pl/imgs/4989.gif

Zazwyczaj FrontPage poprosi o podanie kilku informacji konfiguracyjnych, po czym wstawi komponent.

Pakiet FrontPage zawiera kilka komponentów (botów), które krótko opiszemy:

·         BannerAd Manager - pozwala na stworzenie animowanego banera. Jako parametry podaje się rozmiar banera, oczekiwany efekt np. przenikanie się zdjęć lub zmianę w pionie lub poziomie; a także wskazuje zdjęcia, które mają być eksponowane,

·         Hit Counter - licznik zliczający wywołania danej strony. Do wyboru masz 5 zdefiniowanych wcześniej form graficznych oraz jedną własną.

·         Hover Button - element umożliwiający stworzenie "aktywnych" klawiszy. Klawisze takie zmieniają swój wygląd po najechaniu na nie wskaźnikiem myszy. Jako parametry podaje się dwa kolory klawisza, tekst na nim zawarty oraz rodzaj efektu, jaki ma towarzyszyć zmianie. Istnieje również możliwość kompozycji własnego klawisza. W takiej sytuacji określasz obrazek, który ma stanowić klawisz przed i po najechaniu kursorem.

·         Marquee - wstawia animowany napis przewijający się po ekranie,

·         Confirmation Field - potwierdza wprowadzenie przez użytkownika danych na stronie WWW,

·         Include Page - umożliwia wstawienie treści jednej strony w drugą,

·         Scheduled Picture/Include Page - powoduje wyświetlanie określonego zdjęcia lub fragmentu strony w odpowiednim czasie,

·         Substitution - zastępuje fragment tekstu określoną wartością, na przykład łańcuchem tekstowym,

·         Categories - wstawia łącza do stron przy wykorzystaniu kategorii. Użyteczne narzędzie do tworzenia spisów treści,

·         Search Form - wyszukiwarka umożliwia odnalezienie określonej frazy na stronie, indeksuje strony i zapisuje wynik w odpowiednim katalogu,

·         Table Of Contents - w łatwy sposób uzupełnienia stronę o wykaz informacji, zawierający komplet połączeń wraz z linkami, które do nich prowadzą,

·         Date and Time - pozwala na automatyczne wyświetlenie informacji o dacie ostatniej modyfikacji dokonanej na stronie,

·         Form - umożliwia stworzenie różnego rodzaju formularzy do wysyłania i odbierania danych. Dostępne są również klawisze, których zadaniem jest wybór jednej z oferowanych opcji. Cały formularz kończyć się może przyciskiem Wyślij, który zbiera dane z formularza, weryfikuje je oraz przesyła na wskazany adres poczty elektronicznej. Odpowiednia konfiguracja formularza umożliwia stworzenie z niego listy dyskusyjnej.

Publikacja strony za pomocą Front Page

Gotową stronę wykonaną za pomocą FrontPage możesz opublikować w Sieci. 

Aby opublikować serwis za pomocą Microsoft FrontPage:

1. W programie FrontPage, przy otwartym projekcie, w ramach którego wykonujesz strony, użyj opcji Publish Web znajdującej się w menu File.

http://home.pl/imgs/4990.gif

 

2.  W oknie wpisz adres serwera np. http://jan-kowalski.home.pl

http://home.pl/imgs/4991.gif

Po połączeniu się z serwerem program poprosi o nazwę konta oraz hasło dostępu.

3. Po zalogowaniu rozpocznie się proces publikacji strony.

http://home.pl/imgs/4992.gif

Kopiowanie strony zazwyczaj nie powoduje problemów. Wyjątkiem mogą być tu sytuacje, w których dysponujesz słabym dostępem do Internetu, a transmisja jest zbyt wolna.

Aktualizacja istniejących stron

Front Page może być również z powodzeniem wykorzystany do aktualizacji stron WWW, zarówno tych wykonanych przy jego użyciu, jak i wykreowanych za pomocą innych narzędzi. Aby otworzyć istniejącą stronę wybierz kolejno menu File -> Open Web.

http://home.pl/imgs/4993.gif

W oknie, które się ukaże możesz wybrać czy ma to być kopia, która jest na dysku lokalnym czy już opublikowana strona z serwera WWW. Jeśli strona znajduje się na dysku lokalnym wskaż ją, a następnie - po dokonaniu stosownych zmian - opublikuj.

http://home.pl/imgs/4994.gif
 

 

 

 

W przypadku gdy chcesz edytować stronę on-line z serwera WWW wskaż z jakiego adresu strona ma być wywołana np. http://jan-kowalski.home.pl, a po podaniu nazwy konta oraz hasła zawartość serwera otworzy się w oknie edycji. W pionowym pasku po lewej stronie zobaczysz strukturę serwisu czyli katalogi i dokumenty istniejące na serwerze. 

http://home.pl/imgs/4995.gif
 

Wprowadzane zmiany nie są widoczne do czasu wybrania opcji Save. W ten sam sposób zakończysz również  pracę z edytowanym serwisem ponieważ nie jest możliwe wskazanie opcji Publish Web, czyli nadpisanie zawartości serwisu w ten sposób.

Krótki poradnik projektanta

Tworzenie strony WWW, szczególnie za pomocą pracy na jej wyglądzie (tzw. WYSIWYG) wymaga pewnej konsekwencji. W tym artykule postaramy się opisać kilka najważniejszych elementów procesu twórczego - dzięki nim Twoja praca może przynieść lepsze efekty. 

Prace nad stroną proponujemy rozpocząć od przejrzenia zasobów Internetu i wynotowania przynajmniej kilku interesujących adresów witryn. Na tej podstawie możesz naszkicować na kartce wygląd strony, który Ci się podoba.

Jeżeli uporałeś się z częścią wizualną - pomyśl o zawartości merytorycznej. Zastanów się, co chciałbyś pokazać na swoich stronach, o czym poinformować odbiorców. Z jednej strony - treść jest istotna, ale nie należy z nią przesadzać. Pisz tylko o tym, co najważniejsze i co może zainteresować oglądających. Pomiń nieistotne szczegóły i dane, które możesz przekazać zainteresowanym w inny sposób. Strony "przegadane" odstraszą użytkowników długością czasu, który trzeba poświęcić na ich przejrzenie.

W trzecim kroku zastanów się nad powiązaniami między stronami. Pomyśl o logicznych zależnościach między zagadnieniami, o których piszesz, a także o wygodzie korzystającego - w każdym momencie powinien mieć on możliwość powrotu do najważniejszych części serwisu: strony głównej, strony poprzedniej, strony kontaktowej.

Jeżeli przygotowałeś się do tworzenia strony w powyższy sposób możesz przystąpić do działań praktycznych. Za pomocą menu File opcja New -> Page zainicjujesz nowy projekt.

http://home.pl/imgs/4996.gif

W oknie roboczym otworzy się czysta strona bez nazwy. Wybierając prawym klawiszem opcję Page Properties  możesz zdefiniować nazwę strony (Title), jej wygląd np. tło (background) i marginesy (margin). Mając zdefiniowane te parametry przystąpisz do budowy struktury strony. Wybierając opcję Table -> Draw table narysujesz tabelę, która będzie szkieletem strony. W poszczególnych oknach umieść tekst i zdjęcia. Budowa strony z użyciem tabeli sprawi, że Twoja witryna bez problemu otwierać się będzie we wszystkich typach przeglądarek.

http://home.pl/imgs/5058.gif

Efekty swojej pracy możesz w każdej chwili sprawdzić używając widoku gotowej strony (zakładka Preview).  Tu, podobnie jak w przypadku strony, klikając na tabelę prawym klawiszem, możesz edytować...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin