27 10 2012 wykład Prawoznastwo.docx

(18 KB) Pobierz

27.12.2012r.

Wykład prawoznawstwo

Obowiązywanie Normy

Formuła Radbrucha- w przypadku gdy prawo jest nie sprawiedliwe nadal musi być porzestrzegane , jeżeli jednak norma prawna przekroczy niedającą się znieść miarę niesprawiedliwości  wówczas norma taka traci prawność i ustaje obowiązek jej przestrzegania. ( Usprawiedliwia ona w nieprzestrzeganiu tych norm. Jest ona dwu częściowa .)

Desuetudo( deswetudo) – proces odwrotny do consuetudo . Granica związana z tym że pewne normy prawne przestają być realizowane , a organy przestają  wymierzać sankcję za ich nierealizowanie.( Norma przestaje obowiązywać z powodu niestosowania.)

 

  1. System Prawny – budowany jest przez normy które mają przymiot prawności ( uznane bądź ustanowione ). Możemy wyróżnić  normy :

a)      Norma prawna trójczłonowa – taka norma która składa się z trzech części ( H-D-S ) kto zabija „człowieka podlega każe….. „

b)      Koncepcja normy sankcjonowanej i normy sankcjonującej – norma sankcjonująca znajduje zastosowanie w momencie przekroczenie normy sankcjonowanej.

c)      (Nie zrealizowanie normy sankcjonującej – sankcjonowanie podmiotu określonego w normie sankcjonującej .)

d)      Koncepcja dwuczłonowa  -

Fo ---- >R

Jeżeli zaistnieją fakty operatywne   to nastąpi rezultat R .

e)      Normy kompetencyjne – normą kompetencyjną   jest taka norma która przyznaje jakiemuś podmiotowi możność dokonania określonej czynności konwencjonalnie doniosłej prawnie.

Schemat normy kompetencyjnej :

„Jeżeli w okolicznościach W podmiot A dokona w sposób S czynności C jako czynności konwencjonalnej  Ck( czynność konwencjonalna )  to podmiot B powinien( deontyczny) w tych okolicznościach zachować się w sposób Cm ( czynność merytoryczna )  „

Przykład :

Rada ministrów wyda rozporządzenie  regulujące  wykonanie ustawy dotyczące redystrybucji cukierków karmelkowych

Rada ministrów może wydać …..

(W pierwszym przypadku mamy do czynienia z normą kompetencyjna i normą merytoryczna, natomiast w drugim przypadku nie ma takiego obowiązku rada ministrów)

 

Normy kompetencyjne możemy podzielić na :

Normy kompetencji prawodawczejtakie normy które przyznają kompetencje do tworzenia norm prawnych.

Zaktualizowania czyjegoś obowiązku-

 

 

  1. Norma obowiązuje prawnie tzn. norma jest elementem obowiązującego systemu prawnego.

3.System prawny :

A)zupełny ( powinien być tworem zupełnym ) – minimum cztery znaczenia system wolny od luk

Trzy typy luk w prawie :

luki aksjologiczne- polega na tym że wedle czyiś  ocen system prawny powinien zawierać jakiś obowiązek a nie zawiera np.: system prawny powinien zawierać karę śmierci a nie zawiera.

luki konstrukcyjne (luki techniczne)– do systemu prawnego prawodawca wprowadza pewną CK która wywołuje jakieś skutki prawne ale nie precyzuje reguł dokonywania tej czynności.

luki logiczne-  są to luki występujące wtedy gdy w systemie prawnym znajdują się normy  formalnie niezgodne ( sprzeczne albo nieprawdziwe ).

Zupełność kwalifikacyjna -o każdym możliwym zachowaniu można orzec że jest nakazane , zakazana lub indyferentne.

B) spójny– spójny system prawny to taki : to taki system który nie zawiera norm ze sobą niezgodnych.

a) niezgodność formalna( niezgodne logicznie)- kiedy są sprzeczne( sprzeczne to takie dwie normy z których jedna w pewnych co najmniej okolicznościach nakazuje robić to czego druga w tych że okolicznościach temu samemu adresatowi czynić zakazuje ) albo przeciwne

Normy względem siebie przeciwne  -to takie normy  które formułują obowiązki jakich jednocześnie nie można spełnić ( przy co najmniej częściowo wspólnym zakresie zastosowania )tłumaczenie :realizacja jednej z tych norm powoduje przekroczenie innych, nie trzeba żadnej realizować

Normy sprzeczne –wpisz definicje ( zawsze jedna norm będzie zrealizowana )

Zdania  przeciwne - to takie zdania gdzie prawdziwość pierwszego przesądza o fałszywości drugiego jednak że fałszywość pierwszego nie przesądza o wartości logicznej drugiego analizowanego

Zdanie  sprzeczne – znajdź definicję

Reguły  Kolizyjne :

Lex Posteriori Derogat Legi Priori– ustawa późniejsza uchyla ustawę wcześniejszą ( uchylenie pośrednie ) akt normatywny późniejszy rzeczywiście uchyla akt normatywny  wcześniejszy pod warunkiem ż nie ma mocy prawnej niższej od wcześniejszego.

Lex( przepis )specialisderogata legi generali –  ustawa szczególna uchyla ustawę ogólna ( zawężenie zakresu zastosowania lub normowania ) .

Lex posteriori generalis non dereogat legi priori speciali - ustawa późniejsza ogólna nie uchyla ustawy wcześniejszej szczególnej.

Lex superior derogat legi inferiori– akt normatywny o wyższej mocy prawnej uchyla akt normatywny o niższej mocy prawnej .

Lex inferior non derogat legi superior( hierarchiczne )– żaden akt normatywny o niższej mocy prawnej nie ma zdolności spowodowania utraty mocy prawnej aktu o wyższej mocy prawnej

*Reguły kolizyjne niczego nie uchylają służą one tylko do stwierdzenia która z dwóch norm niezgodnych, jest obowiązującą a która nie .

*Reguły kolizyjne też mogą pozostawać w kolizji, wedle jednej reguły kolizyjnej norma nie obowiązuje a wedle innej reguły obowiązuje.

 

 

b) niezgodność praksologiczne (praksologia - nauka o metodach dobrego działa)- ma miejsce wtedy gdy w prawdzie można wszystkie normy brane pod uwagę zrealizować , ale realizacja jednej z tych norm powoduje zniweczenie skutków realizacji innej .

C) otwarty albo zamknięty-

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin