KONSPEKT ZAJĘCIA
PROWADZĄCA:
GRUPA WIEKOWA: 6 latki
PROGRAM: Edyta Gruszczyk – Kolczyńska, Ewa Zielińska, Gustawa Grabowska: Program wychowania i kształcenia sześciolatków (DKOS – 5002 – 39/03)
OBSZAR EDUKACYJNY: Rytmy i rytmiczna organizacja czasu.
TEMAT: „SIEDEM DNI MA TYDZIEŃ”
CELE OGÓLNE:
· rozwijanie świadomości rytmicznej organizacji czasu
· doskonalenie umiejętności posługiwania się nazwami dni tygodnia
· rozwijanie umiejętności korzystania z kalendarza
CELE OPERACYJNE: Dzieci:
· sprawnie posługują się nazwami dni tygodnia
· wymieniają je po kolei od dowolnego dnia
· prawidłowo posługują się pojęciami: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”
· wiedzą, jakie funkcje pełni kalendarz, potrafią odszukać w nim potrzebne informacje
· współpracują z innymi dziećmi podczas pracy w grupie
· starannie wykonują własne kalendarze tygodniowe
FORMA:
· z całą grupą
· w małych zespołach
· indywidualnie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· emblematy w dwóch kolorach (granatowy, żółty) z napisami: „dzień”, „noc”
· szarfy w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia (dla każdego dziecka)
· kartoniki w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia (zestawy dla każdego dziecka)
· dywanik dla każdego dziecka
· różne kalendarze
· zestaw pomocy do wykonania kalendarza tygodniowego (dla każdego dziecka)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
I. „Dzień – noc” zabawa ruchowa
II. „Tydzień”
· przywieszenie na tablicy kolorowych kartoników z nazwami dni tygodnia – (dzieci układają kartoniki na dywanikach), nazywanie dni tygodnia kolejno przez dzieci
· przeliczanie dni tygodnia ustalenie stałej liczby (wskazanie cyfry 7) uzupełnienie niedokończonego zdania „Tydzień ma ........... dni.”
· wyszukanie kartki dotyczącej aktualnego miesiąca
· wyszukanie i przeliczenie wszystkich niedziel
· przeliczenie tygodni i dni w miesiącu
· odczytywanie daty i określanie jaki to dzień tygodnia
III. Praca indywidualna przy stolikach – wykonanie własnego kalendarza tygodniowego
mgr Aleksandra Krzemień
nauczycielka Przedszkola nr 20 w Tychach
amaise