Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej.docx

(111 KB) Pobierz

„Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej

lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły”

Opis i analiza

 

1.     Organizowanie spotkań opłatkowych i przedstawień jasełkowych

 

Opis realizacji przedsięwzięcia

Jako absolwentka i nauczycielka Szkoły Podstawowej w Małachowie znam jej cele, zadania oraz oczekiwania uczniów i rodziców. Dziedzictwo kultury i kultywowanie tradycji to ponadczasowe przesłanie szkoły. Przedstawienia jasełkowe odgrywane są w naszej szkole przez kolejne pokolenia uczniów począwszy od 1932 roku.

Jako uczennica byłam dumna biorąc udział w jasełkach. Zaczynając więc pracę w szkole

w Małachowie postanowiłam te tradycje kultywować. Czułam się odpowiedzialna za przekazanie tradycji ludowych młodemu pokoleniu, wzrastającym w środowisku wiejskim,

w którym te tradycję są dumą i dorobkiem lokalnym wielu pokoleń.

W związku z tym podjęłam próby przygotowania szkolnych jasełek.

              Początki mojej działalności sięgają roku  2001. W realizację tego przedsięwzięcia początkowo zaangażowałam uczniów klas młodszych, których byłam wychowawcą. Zainteresowanie jasełkami było bardzo duże. Uczniów nie zrażały wielogodzinne próby trwające od października do lutego po  zajęciach lekcyjnych. Już w kolejnych latach włączyłam do udziału uczniów klas starszych. Gdy grupa aktorów przekroczyła 40 osób zaczęłam obawiać się, czy sprostam temu zadaniu. Zachęciłam więc do udziału koleżankę Panią Aurelię Stempniak nauczycielkę języka polskiego. Najczęściej scenariusze były układane przez nas samodzielnie, dostosowałyśmy je zawsze do potrzeb i  możliwości grupy wiekowej. Co roku organizowałyśmy „spotkanie przy opłatku”  dla wszystkich mieszkańców Małachowa i Księginek, podczas którego wystawiane były jasełka.

Widząc duże zainteresowanie tym przedsięwzięciem postanowiliśmy w kolejnych latach wystawić jasełka na zewnątrz. Najpierw odegraliśmy jasełka przed całą społecznością szkolną i rodzicami, następnie prezentowałyśmy wyniki naszej pracy w kościołach w Kunowie, Dolsku, Błażejewie, Strzelcach Wielkich. Odwiedziliśmy domy opieki społecznej Śremie, kaplicę i szpital w Marysinie, Szkołę Specjalną na Brzeziu, występy dla emerytów

w Dolsku i Masłowie. Zaprezentowaliśmy się również w 2005 roku podczas przeglądu jasełkowego w Środzie Wlkp. Mogliśmy porównać naszą pracę i wyniki z osiągnięciami innych. Było to dla nas duże doświadczenie uczące samokrytycyzmu,  wytrwałości

w dążeniu do celu, dostrzegania własnych braków ale i umiejętności doceniania innych osób należących do naszej konkurencji. Otrzymaliśmy wyróżnienie i zaproszenie na występy w Gdańsku. Z przyczyn finansowych  nie udało nam się zorganizować tego wyjazdu.

Co roku stwarzaliśmy szanse wykazania się uczniom zdolnym i tym sprawiającym problemy wychowawcze.

Z czasem przybywało nam pomysłów na sposób aranżacji występów jasełkowych.

W scenariusz tradycyjnych przedstawień wplataliśmy sceny z otaczającej nas rzeczywistości,   zastępowaliśmy występy aktorów kukiełkami, zapraszaliśmy do udziału absolwentów szkoły grających na różnych instrumentach.

              Cyklicznie odgrywane przedstawienia jasełkowe weszły na stałe do kalendarza imprez szkolnych  i parafialnych.  Dzieci wraz z rodzicami aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu dekoracji do „Jasełek” oraz strojów dla wszystkich postaci. Każde dziecko bierze czynny udział w przedstawieniu, każde ma do odegrania rolę, zgodnie z wyrażoną ochotą oraz predyspozycjami indywidualnymi.

Zauważyłam, że zaangażowanie uczniów, rodziców oraz samo uczestnictwo

w przedstawieniach bożonarodzeniowych po dziś dzień jest wielkim zaszczytem dla wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu.

 

Podejmując się tej pracy postawiłam sobie za cel:

·         zapoznanie z tradycjami i obrzędami Świąt Bożego Narodzenia

·         organizowanie sytuacji pobudzających dzieci do aktywności twórczej w zakresie obchodów uroczystości rodzinnych i religijnych

·         dostrzeganie potrzeby budowania atmosfery życzliwości, miłości w kontaktach z najbliższymi, osobami starszymi i chorymi

·         uwrażliwienie uczniów na potrzebę okazywania innym miłości

·         inspirowanie do kultywowania polskich tradycji poprzez śpiewanie kolęd i wystawianie jasełek

·         przypomnienie biblijnych wydarzeń związanych z przyjściem Jezusa na świat

·         integracja wspólnoty szkolnej i całego lokalnego środowiska

·         kształtowanie wrażliwości uczuciowej i tolerancji, ukierunkowanie dziecięcych uczuć i emocji

·         wykształcenie umiejętności nawiązywania kontaktów z drugim człowiekiem

·         poznanie uzdolnień dziecka, rozszerzenie jego zainteresowań

·         wykształcenie umiejętności oceny własnych zachowań, kształcenie pracowitości, wytrwałości i rzetelności

·         zdobywanie doświadczeń teatralnych, przełamywanie tremy

 

Analiza uzyskanych efektów w pracy dydaktycznej i wychowawczej

Do pozytywnych efektów w pracy dydaktyczno – wychowawczej mogę zaliczyć przede wszystkim to, że udało mi się zaangażować liczną grupę uczniów  w różnym wieku do działania na rzecz samorozwoju i społeczności lokalnej. Nauczyłam ich szanować innych, zauważać ich potrzeby, dbać o swoje korzenie i kultywować tradycje ludowe.

Zadbałam o rozwój osobowości nie tylko uczniów zdolnych, ale i również tych, którzy sprawiali kłopoty wychowawcze. Powierzenie im odpowiedzialnych funkcji sprawiło, że poczuli się docenieni, uwierzyli w siebie i swoje  możliwości, stali się bardziej kreatywni, samodzielni, nauczyli się pracy w grupie. Niektórzy zmienili swoje negatywne zachowania. Sprowokowało ich do refleksji nad swoim zachowaniem i uświadomiło, dlaczego warto się zmienić.

Ponadto udział w tym przedsięwzięciu nauczył ich samokrytycyzmu, wytrwałości w dążeniu do celu. Zaczęli dostrzegać swoje mocne i słabe strony, mobilizowało ich to do pracy nad sobą, zaczęli ćwiczyć dykc, głośne wypowiadanie tekstów i ruch sceniczny.

Pozyskiwane podczas występów fundusze pozwoliły na organizację wycieczek, w których mogli uczestniczyć uczniowie z ubogich rodzin. Dzięki licznym wyjazdom dzieci poznały nowych, ciekawych ludzi, najbliższą okolicę, dostrzegli wartość historyczną i walory krajoznawcze swojego regionu.

Uroczystości i wyjazdy jasełkowe pozwoliły nauczycielom na lepsze poznanie swoich wychowanków i rodziców.  Zauważyłam, że rodzice coraz chętniej biorą udział w tym przedsięwzięciu. Z radością pomagają w przygotowaniach dekoracji, strojów, biorą udział

w wyjazdach, podczas których z dumą przyglądają się swoim dzieciom. Moja działalność zwiększyła udział rodziców w życiu szkoły, śmielej zaczęli włączać się w proces dydaktyczno- wychowawczy, poczuli się mocniej związani ze szkołą, do której uczęszczają ich dzieci.

Jako nauczyciel zaczęłam postrzegać uczniów jako indywidualność, przekonałam się, że każdy stworzony jest do pełnienia innej roli, w zależności od swojego temperamentu, indywidualnych uzdolnień i predyspozycji. Dzięki temu udało mi się odkryć nowe talenty aktorskie. Docenili mnie przełożeni i rodzice co znacznie wpłynęło na podwyższenie mojej samooceny.

Sprawdziłam się jako organizator i nauczyciel, nawiązałam nowe kontakty, miałam okazję wymienić się doświadczeniami. Realizacja tego zadania reklamowała umiejętności

i zdolności naszych uczniów,  pozwoliła promować naszą szkołę w środowisku lokalnym.

 

 

 

2.  Organizowanie gwiazdkowych spotkań uczniów przy choince

 

Opis realizacji przedsięwzięcia

 

              Grudzień to miesiąc, w którym treści nauczania skupione są wokół tradycji związanych z Bożym Narodzeniem: ubieraniem choinki, śpiewaniem kolęd, kolędowaniem 

i obdarowywaniem się prezentami. Jako nauczyciel doskonale wiem, że najbardziej efektywnie nauczanie powiązane jest z działaniem,  przeżywaniem, dostarczaniem doświadczeń.

Właśnie dlatego wpadłam na pomysł organizowania spotkań przy choince. Od trzech lat wspólnie z innymi wychowawcami organizujemy dla uczniów klas I-VI uroczystość, która poświęcona jest tradycjom świąt Bożego Narodzenia w kulturze polskiej i europejskiej. Każde takie spotkanie kończy się najbardziej przez wszystkie dzieci uwielbianym momentem- odwiedzinami Gwiazdora i rozdawaniem upominków.

 

Celem tego działania jest:

·        kultywowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych

·        dzielenie się cennymi informacjami na temat tradycji związanych z Bożym Narodzeniem  w różnych krajach Europy

·        przekazywanie wiedzy o zwyczajach panujących w naszym regionie

·        rozwijanie zainteresowań artystycznych

·        integracja zespołów klasowych i całej społeczności szkolnej

·        zaangażowanie uczniów wszystkich klas do wspólnej zabawy i nauki

·        kształtowanie wrażliwości uczniów, poczucia własnej wartości, umiejętności radzenia sobie ze stresem

·        włączenie się uczniów w prace organizacyjne – kształtowanie samodzielności uczniów, poczucia integracji ze szkołą

 

              Poprzez realizację tego zadania chciałam przede wszystkim sprowokować uczniów do szukania pomysłów na dobrą zabawę i ciekawy sposób spędzania czasu w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek. Pomysł zyskał aprobatę uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy chętnie włączali się w jego realizację. Przekonałam się, że dzieci są wielką skarbnicą pomysłów. Z pomocą Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców przygotowaliśmy „Gwiazdorskie popisy młodych talentów”, Gwiazdkowa podróż po Europie” i „Mikołajki”. Uczniowie bardzo angażowali się w przygotowywanie programów artystycznych, wykonywanie dekoracji, z zaciekawieniem opowiadali o przebiegu Bożego Narodzenia

w różnych regionach Polski oraz w innych krajach europejskich.

 

Analiza uzyskanych efektów w pracy dydaktycznej i wychowawczej

              Do pozytywnych efektów w pracy dydaktyczno- wychowawczej mogę zaliczyć przede wszystkim fakt, że udało mi się włączyć do przygotowań i występów wszystkie dzieci, a w szczególności dzieci nieśmiałe. Czując się gospodarzami imprezy starały się godnie prezentować  klasę i szkołę przed honorowym gościem. Pozwoliło to im nabyć wiary we własne możliwości, przekonać się o swojej wartości.

Wielu uczniów sięgnęło do Internetu i odwiedziło bibliotekę wyszukując informacji na

Uczniowie zgromadzili dużą wiedzę na temat Bożego Narodzenia, którą wykazali się w licznych konkursach.

Ponadto dla uczniów była to okazja rozwinięcia zainteresowań artystycznych, wykazania się pomysłowością i kreatywnością, integracji zespołów klasowych a także dostarczanie uczniom niespodziewanych przyjemności, radosnych wrażeń.

              Rodzice  mieli okazję aktywnie włączyć się w organizację procesu dydaktyczno- wychowawczego swoich dzieci. Spotkanie było okazją do zaprezentowania zdobytej przez nich wiedzy i umiejętności.

              Jako nauczyciel zdobyłam kolejne  doświadczenie w organizowaniu dużego przedsięwzięcia, wymieniłam się  doświadczeniami z innymi nauczycielami pracującymi

w szkole. Poznałam obsługę programu Windows Movie Maker, dzięki któremu wykonałam film z przebiegu „Gwiazdorskich popisów młodych talentów” i przekazałam go do biblioteki szkolnej.

 

 

 

2.     Współpraca z rodzicami podczas organizowania imprez

integrujących społeczność szkolną

 

              Jako nauczyciel i wychowawca uważam, że zaktywizowanie rodziców, włączenie ich w życie klasy, szkoły jest jednym z podstawowych zadań systemu edukacji. Jest najbardziej istotnym źródłem sukcesów szkoły. Traktowanie rodziców jedynie jako odbiorców informacji o postępach uczniów nie satysfakcjonuje już nikogo i nie pomaga w pracy wychowawczej.

W związku z tym podjęłam działania, których głównym celem było zachęcanie rodziców do współpracy ze szkołą oraz przekonanie ich, że są prawdziwymi partnerami nauczyciela w procesie edukacyjnym i wychowawczym.

Integracja szkoły i środowiska domowego oparta jest na obustronnej korzyści. Rodzice uczestniczą w procesie edukacyjno- wychowawczym swoich dzieci, nauczyciel poznaje rodzinę uczniów. Dlatego dołożyłam wszelkich starań by przyczynić się do integracji tych środowisk.

 

Opis realizacji przedsięwzięcia

 

              Pomysł zorganizowania Dnia pieczonej pyry zrodził się podczas wrześniowego zebrania z  rodzicami, podczas którego uznaliśmy, że dzieci powinny znać region, w którym się urodziły, tradycyjne potrawy oraz gwarę. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców festyn mógł odbyć się już 2 października 2009 roku. Okazał bardzo trafnym działaniem dydaktyczno- wychowawczym, dlatego powtórzony został

24 września 2010 roku.

              W związku z realizacją tego działania zorganizowałam zebranie Rady Rodziców oraz grona pedagogicznego. Mój pomysł spotkał się z pełną aprobatą obu stron. Wszyscy zgodnie zaoferowali swoją pomoc i podzielili obowiązki miedzy siebie. Rodzice przygotowali na boisku szkolnym stoiska z poznańskimi potrawami: pyry z gzikiem, pyry z ogniska z solą, plyndze oraz szneki z glancem. Degustacja tych potraw wszystkim sprawiła wiele satysfakcji. Zdarzyli się i tacy uczniowie, którzy po raz pierwszy kosztowali wielkopolskich dań.

Z równie wielkim entuzjazmem do realizacji zadań przystąpili nauczyciele. Efekty były zaskakujące. Uczniowie odtworzyli scenę pojawienia się ziemniaków w Europie

i później w Polsce, przedstawili różne gatunki ziemniaków i ich nazwy regionalne,

a najmłodsi urządzili wystawę „Cudaków- ziemniaków”.

             

Organizując Dzień Pieczonej Pyry założyłam sobie następujące cele:

·        integracja środowiska szkolnego ze środowiskiem lokalnym

·        kształtowanie umiejętności prezentowania swojej wiedzy i umiejętności

·        wzbudzanie zainteresowania obrzędami ludowymi związanymi z wykopkami

·        wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną

·        tworzenie odpowiednich warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności zabawowej dzieci i rodziców

·        dostarczanie dziecku nowych przeżyć i  emocji: rozwijanie ciekawości poznawczej

·        ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin