LDL.docx

(16 KB) Pobierz


LDL = ZŁY CHOLESTEROL


Zły cholesterol LDL

Cholesterol LDL (ang. low density lipoproteins, czyli tak zwany "zły cholesterol" powodujący pojawianie się zmian miażdżycowych) beta-lipoproteina - o małej gęstości.

Jeśli jej poziom jest zbyt wysoki, to duże ilości cholesterolu (LDL wyprowadza go z wątroby do komórek) odkładają się w komórkach ścian tętniczych, tworząc tam złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi, i w rezultacie doprowadzając do zwężenia tętnic wieńcowych. Tworzenie się blaszek miażdżycowych jest udziałem zarówno cholesterolu egzogennego, jak i endogennego.

Nieodpowiednia dieta obfitująca w pożywienie z dużą ilością cholesterolu i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego podwyższa stężenie LDL. Wszystko to powoduje rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Tak więc korzystny dla zdrowia jest niski poziom LDL.

Zły cholesterol LDL jest podatny na utlenianie przez wolne rodniki i inicjuje powstawanie ognisk miażdżycowych we wnętrzu arterii. LDL to cholesterol, który związany jest z b-lipoproteiną. Jego wartość można wyliczyć znając wartości triglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu HDL. 

Takie postępowanie nie zawsze da nam prawidłowy wynik. Ponieważ każde badanie z osobna jest zawsze obarczone błedem pomiarowym.Błedy mogą wynikać z niedokładności pomiarów wszystkich trzech elementów lub każdego z osobna. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni pomiar złego cholesterolu LDL. BEZPOŚREDNIO LDL.

Poziom złego cholesterolu LDL można zredukować stosując dawki aktywności fizycznej. W zależności od stanu i kondycji zdrowia zaleca się ćwiczenia areobowe. Czyli wysiłek fizyczny przez około 30-45 minut do wyboru: rower,biegi,steper,trec,wiosla. Zaleca się także pływanie na basenie, które może być lekiem na większość dolegliwości a zwłaszcza stres. 

Obecnie na rynku dostępne jest urządzenie, które wykonuje taki pomiar. CardioCkek Professional posiada możliwość pomiaru bezpośrednio złego cholesterolu LDL. Poziom cholesterolu LDL powinien być możliwie jak najniższy - najlepiej poniżej 100 miligramów na 0,1 litra surowicy krwi. 

To może jeszcze raz, ale inaczej: 

LDL - znany powszechnie jako "zły" cholesterol lub beta-lipoproteina. Powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi przez jego transport z wątroby do tkanek. Lipoproteina LDL jest cząstką, która powstaje z VLDL. Jest ona mniejsza niż VLDL z którego powstała, gdyż jest już pozbawiona trójglicerydów. Zawiera w sobie ok. 20% białka, 50% cholesterolu, 20% fosfolipidów, 10% trójglicerydów. Zawiera w sobie tyle cholesterolu, gdyż jego ilość nie zmniejszała się dotąd. Średni czas życia tej 
cząstki we krwi wynosi ok. 2 dni. W ok. 70% cząstki te są usuwane przez wątrobę, a w ok. 30% przez inne tkanki i narządy. 

Podział ten jest do pewnego stopnia zmienny w zależności od potrzeb organizmu. LDL powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi dlatego przyspiesza rozwój miażdżycy. Jeśli jej poziom jest zbyt wysoki, to duże ilości cholesterolu odkładają się w komórkach ścian tętniczych, tworząc tam złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi i w rezultacie doprowadzając do zwężenia tętnic wieńcowych. 

Warto dodać, że w tworzeniu się blaszek miażdżycowych bierze udział zarówno cholesterol egzogenny, jak i endogenny. Nieodpowiednia dieta obfitująca w pożywienie z dużą ilością cholesterolu i tłuszczów nasyconych podwyższa stężenie LDL. Wszystko to powoduje rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Za korzystny dla zdrowia uważa się niski poziom LDL. 


Zły cholesterol to potoczne określenie na cholesterol LDL, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości (ang. ang. low density lipoproteins). Zadaniem lipoprotein LDL jest transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek ciała (w przeciwieństwie do lipoprotein HDL), tam gdzie jest potrzebny, bo bierze udział w ważnych procesach.

Skoro pełni on taką istotną funkcję, dlaczego jest on złym cholesterolem?

Powód jest prosty, odkryto że jego nadmiar koreluje z występowaniem chorób serca. Nadwyżka cholesterolu ldl odkłada się w komórkach ścian tętniczych, tworząc złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi. Doprowadza to do zwężenia tętnic wieńcowych, co z kolei przyczynia się do występowania chorób serca.

Co jest przyczyną zbyt dużej ilości złego cholesterolu LDL i jakie są jego normy?

Na ilość tego złego związku w organizmie może wpływać wiele czynników. Może to być nadwaga, palenie papierosów, przewlekły stres, a także zła dieta oraz podłoże genetyczne.

Jeżeli jesteś osoba relatywnie zdrową nie zagrożoną występowaniem choroby serca Twój poziom złego cholesterolu powinien być niższy niż 160 mg/dL. Jeżeli jednak jesteś obarczony ryzykiem występowania choroby serca, np. przez historie chorób członków rodziny Twój lekarz może chcieć, aby ta wartość była jeszcze niższa.

Czy da się obniżyć poziom złego cholesterolu bez stosowania leków?

Bez obaw, stężenie tego złego czynnika we krwi w większości wypadków da się obniżyć w sposób niefarmakologiczny. Aby tego dokonać, należy podjąć odpowiednie kroki i wyeliminować potencjale zagrożenia. Oto jak tego dokonać:

1.Pozbądź się nadwagi i wprowadź zdrową dieta Nadwaga nie tylko zwiększa ryzyko chorób wieńcowych, ale także może korelować z wysokim poziomem LDL. Badania dowiodły, że zrzucenie nawet małej ilości zbędnych kilogramów (5 -10%) może obniżyć poziom LDL. Inne badania pokazały, że spożywanie określonego rodzaju pożywienia również jest pomocne. Produkty które posiadają niską zawartość tłuszczy nasyconych i są bogate w błonnik obniżają zły cholesterol.
2.Bądź aktywny/a Ćwiczenia poza tym, że pomagają zrzucić zbędne kilogramy, to także bezpośrednio pomagają utrzymać poziom cholesterolu w normie szczególnie tego złego. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie wszystkie te aktywności mogą obniżyć frakcję LDL nawet o 10%.
3.Rzuć palenie Palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na zbyt dużą ilość złego cholesterolu LDL, ale także zmniejsza ilość tego dobrego HDL. Badania pokazały, że w momencie gdy osoba rzuca palenie, jej wyniki badanej krwi automatycznie się poprawiają.
4.Pij alkohol Umiarkowane spożywanie alkoholu może obniżyć poziom LDL od 4% do 8%. Umiarkowane czyli jeden drink dziennie w przypadku kobiet i jeden lub dwa dziennie w przypadku mężczyzn. Typowy drink zawiera ok. 340 gram piwa i ok. 140 gram wina. Jednak picie więcej alkoholu niż dwa alkoholowe drinki dziennie niekoniecznie będzie się równać poprawie stanu zdrowia. Badania pokazały, że picie więcej niż dwóch alkoholowych drinków dziennie, może właściwie zwiększyć szanse choroby serca.

Co warto wiedzieć o LDL czyli "złym" cholesterolu

Do niedawna mówiono nam o tym, że zbyt wysoki poziom cholesterolu w organizmie bezwzględnie stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. I dziś lekarze z niepokojem spoglądają na wyniki naszych badań, często jednak studzą nasze obawy uważając, że nawet pozornie niepokojący wynik nie musi być powodem do zmartwień. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że cholesterol nie jest wcale monolitem, a poza niebezpiecznym, "złym" cholesterolem możemy wskazać również jego "dobry" odpowiednik. 

W tym miejscu warto uświadomić sobie, że cholesterol jest substancją tłuszczową. Oznacza to, że sam nie może być transportowany do kolejnych części organizmu. Wsparciem dla niego są specjalne białka, za wytwarzanie których odpowiedzialna jest wątroba. W naszym organizmie pojawiają się zatem związki, które stanowią unikalne połączenie białek i tłuszczy. W medycynie otrzymały one miano lipoprotein i to właśnie na nich spoczywa obowiązek transportu cholesterolu do komórek. Cząsteczki lipoprotein 
nigdy nie są zresztą takie same, a to, które z nich odpowiadają za przenoszenie cholesterolu decyduje o tym, czy mamy do czynienia z tym "dobrym", czy też z tym "złym". 

Lekarze z reguły nie posługują się potocznym terminem, nie mówią zatem o "złym" cholesterolu, ale raczej o cholesterolu o małej gęstości. W publikacjach branżowych spotykamy się w jego kontekście również z określeniem cholesterol typu LDL (Low density lipoproteins), nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że ważne jest nie nazewnictwo, ale próba udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego właściwie powinniśmy obawiać się cholesterolu tego typu? 

Już na wstępie warto podkreślić, że "zły" cholesterol sam w sobie nie stanowi zagrożenia, a jego obecność w organizmie jest czymś naturalnym. Problem pojawia się zatem przede wszystkim wówczas, gdy jego dopuszczalny poziom zostaje przekroczony. W takiej sytuacji to właśnie LDL zaczyna odpowiadać za transport niepoddanego metabolizmowi cholesterolu z wątroby do krwioobiegu, a takie działanie może mieć dla człowieka naprawdę groźne skutki. Transportowany cholesterol otoczony jest jedynie przez 
cienką otoczkę białkową, która nie jest w stanie go zatrzymać na dłużej, a przez to trafia on nie tylko do komórek, które go potrzebują, ale również do samego obiegu krwi. Warstwy tłuszczowe zaczynają wtedy odkładać się w naczyniach krwionośnych, a ponieważ średnica tych ostatnich systematycznie zmniejsza się w rezultacie tego rodzaju procesów, rośnie zagrożenie miażdżycą. 

Rola LDL

Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) to rodzaj nośników cholesterolu we krwi. Zawierają one aż 70% tego tłuszczu z całej jego puli krążącej we krwi, jak również triglicerydy. Rolą lipoprotein LDL jest transport cholesterolu produkowanego w wątrobie do tkanek organizmu, szczególnie do mięśni, nerek i nadnerczy. 

Proces miażdżycowy

Kiedy nabłonek wyścielający tętnice ulegnie uszkodzeniu (nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, bakterie) wówczas LDL wnika pod niego i odkłada złogi cholesterolu w ścianie owych naczyń. Tak dochodzi do rozwoju powolnego procesu miażdżycowego tętnic, czego skutkiem jest ich ograniczona ruchomość i zmniejszony przepływ krwi przez ich światło. W zależności od lokalizacji w organizmie dochodzi do zmian niedokrwiennych różnych narządów m.in. serca czy mózgu. Ostatecznie choroba ta prowadzi do 
zawału lub udaru.

Niski poziom jest bezpieczny

Nie ulega wątpliwości, że im niższy poziom LDL we krwi tym mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy. Niemniej jednak lipoproteiny te muszą istnieć i pełnić swą zasadniczą rolę w transporcie cholesterolu do tkanek. Optymalnym poziomem LDL we krwi jest ich stężenie poniżej 115 mg/dl. Jeszcze niższe wartości (<100mg/dl) powinny mieć chorzy z rozpoznaną cukrzycą i chorobą niedokrwienną serca. Udowodniono, że wysoki poziom LDL w surowicy znacznie wyraźniej przyczynia się do rozwoju miażdżycy niż 
zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego. 


DUŻO WIADOMOŚCI - http://www.lower-cholesterol.proffnet.com/pl/leczenie/
 


Zgłoś jeśli naruszono regulamin