Filtry sieciowe.docx

(18 KB) Pobierz

Filtry sieciowe
Filtry sieciowe są skuteczne w tłumieniu wysokich częstotliwości które przedostają się do sieci energetycznej. (zob. "Poprawić kondycję prądu") Są stosunkowo łatwe do wykonania przez nawet mało zaawansowanego elektronika. Przedstawiam schematy i opis dwóch konstrukcji - prostej i bardziej zaawansowanej przedstawionej w czasopiśmie "Radioelektronik" w latach 80-tych.. Koszt wykonania takiego filtru jest niewielki, szczególnie gdy porównamy ceny jakie każą sobie płacić za podobny produkt producenci.


http://www.audioton.republika.pl/Gif/Filtr-sieciowy1.gif
Dwie cewki i...
dwa kondensatory, rezystor, trochę przewodów oraz plastikowe pudełko jest nam potrzebne do wykonania tego filtru. Tłumienie częstotliwości zaczyna się od około 100 kHz, kończy na kilkuset MHz. Zależne jest to od konstrukcji filtru, lepsze parametry ma ten bardziej skomplikowany. Tłumienie zakłóceń o różnej częstotliwości w paśmie tłumienia filtru wynosi 40-70 dB.
Cewki indukcyjne są nawinięte na pierścieniowych rdzeniach ferrytowych drutem nawojowym o średnicy zależnej od obciążenia. Dla mocy do 450 W (prąd 2A) przewód powinien mieć średnicę ok. 1.2 mm. Uzwojenie cewki w przybliżeniu wynosić będzie 40 zwojów nawiniętych na rdzeniu o średnicy ok. 16 mm. Można zastosować rdzenie kubkowe. Kondensatory powinny być dobrej jakości (styrofleksowe lub podobne) na wysokie napięcie, przynajmniej 630 V. Powinniśmy poddać je próbie, podłączając na kilka dni do sieci. Elementy montujemy na izolacyjnej płytce w szczelnym pudełku plastikowym, które możemy zamontować na wyjściu kabla zasilającego nasz wzmacniacz czy odtwarzacz CD.


http://www.audioton.republika.pl/Gif/Filtr-sieciowy2.gif
Lepszy, lecz bardziej skomplikowany.

W filtrze tym wejście jest dokładnie odizolowane od wyjścia, przez co tłumienie bardzo wielkich częstotliwości jest o wiele bardziej skuteczne. Pudełko w którym są zamontowane elementy filtru powinno być wykonane z blachy aluminiowej, miedzianej lub cynkowanej o grubości 1-1.5 mm i podzielone na cztery części. Poszczególne elementy filtru umieszczamy w oddzielnej komorze, zgodnie ze schematem. W ściankach należy wykonać dobre przepusty z materiału izolacyjnego, lub zastosować kondensatory przepustowe (są takie) o niewielkiej pojemności. Obudowę metalową należy zamknąć w opakowaniu z materiału izolacyjnego. 
Budowa filtru jest symetryczna, dlatego należy stosować oddzielny przewód (szynę) uziemiający, który łączymy z dobrym uziemieniem. Jeżeli na wyjściu dodamy szybki warystor typu MOV, uzyskamy dodatkowo ochronę przeciwprzepięciową. Przy wyjściu szyny uziemiającej można także zastosować wyłącznik którym w razie potrzeby przerwiemy pętlę masy, co czasami zmniejsza przydźwięk sieciowy czy inne zakłócenia .

Uwaga! Ponieważ na elementach filtru występuje pełne napięcie sieci, należy pamiętać o dobrej izolacji wszystkich elementów, najlepiej filtr umieścić w dobrze izolowanej puszce.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin