fraktal.doc

(1336 KB) Pobierz
######### Info #########

######### Info #########

Ten krótki tutorial pokaże wam jak w prosty sposób stworzyć całkiem ładną tapetę, w bardzo krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie czasu.

 

 

######### Krok 1 - Tworzymy nowy obraz #########

 

Będzie nam potrzebne czarne tło, o wymiarach przez nas pożądanych. (najlepiej rozdzielczość naszego ekranu, lub większa)

 

Tworzymy nowy obraz klikając Plik > Nowy i wpisując dane wymiary płótna.

 

Następnie przy użyciu narzędzia Wypełnianie kolorem lub deseniem (czyli tzw. kubełkiem) wypełniamy obraz czarnym kolorem.

 

 

! Uwaga - tło musi być jednolite. W przeciwnym razie efekt nam się nie uda.

 

 

 

 

 

######### Krok 2 - Tworzymy płomień #########

 

Ten etap będzie najdłuższy i najcięższy. Zarówno dla Ciebie jak i Twojego komputera. Generowanie płomienia może zająć trochę czasu, w zależnośći od rozdzielczośći i parametrów, więc postaraj się nie katować komputera gdy ten będzie dla Ciebie tworzył cudowny fraktal

 

Otwieramy narzędzie Filtry > Renderowanie > Natura > Płomień i ustawiamy następujące parametry:

 

W zakładce Kamera ustawiamy Powiększenie = 3 (lub inne, im mniejsze tym szybciej się nam wygeneruje płomień)

 

Klikamy Modyfikuj, otworzy się nam okienko dialogowe.

 

W nowym okienku, jako Typ Wariacji ustawmy Sferyczny (Typ sinusoidalny także wygląda ładnie, ale tylko przy dużym powiększeniu)

 

Teraz nie zostało nam nic innego jak klikać w 9 kwadracików z wylosowanymi kierunkami. Jeśli się Ci dany podoba - kliknij, jeśli nie - zostaw w spokoju.

 

Gdy już znajdziemy wymarzony, klikamy OK i manipulujemy wartościami X i Y aż uzyskamy porządane położenie.

 

Klikamy OK w okienku.

 

 

Teraz idziemy do sklepu na piwo, zwłaszcza gdy nasz komputer dawno już utracił swą młodość.

 

! - TIP - aby uzyskać wielokolorowy fraktal, przed rozpoczęciem tworzenia płomienia wybieramy w GIMP'ie gradient. (Nie wypełniamy nim obrazu! - Jedynie wybieramy)

 

 

######### Krok 3 - Kolor #########

 

W tym kroku nadamy naszemu fraktalowi nieco ostrości i koloru. Najładniej prezentują się niebieskie, czerwone, pomarańczowe i zielone. Szczególnie o wysokim nasyceniu.

 

 

Otwieramy narzędzie: Filtry > Kolory > Mikser kanałów

 

I teraz eksperymentujemy z wartościami kolorów na róznych kanałach. Nie będe tu opisywał jakie ustawienie wybrać, ponieważ owo zależy jedynie od naszej wyobraźni i fraktala.

 

 

Gdy miniaturka w Mikszerze ma pożądany kolor klikamy OK.

 

 

! - TIP - Alternatywna i szybszą metodą kolorowania fraktala jest użycie narzędzia Warstwa > Kolory > Koloryzowanie, jednak w tym przypadku fraktal może stracić wiele na wyglądzie.

 

 

 

! - TIP - Powstałe fraktale po zapisie do png będa zajmować kosmiczne ilości miejsca, dlatego polecam na przekonwertowanie obrazu z RGB na indeksowany. Możemy tego dokonać wchodząc do menu Obraz > Tryb > Indeksowany i po kliknięciu OK normalnie zapisać nasze dzieło. Obraz będzie zajmował ponad 2x mniej miejsca.

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin