Mino zoo – animaloterapia.
Animaloterapia - Terapia z udziałem zwierząt. Opiera się na założeniu, że kontakt z psem, kotem, itd. przyczynia się do poprawy zdrowia, psychicznego i fizycznego. Najbardziej znaną formą animaloterapii jest obecnie hipoterapia (terapia z udziałem koni). Jednak z dnia na dzień coraz większe uznanie zyskują zajęcia z udziałem innych zwierząt. Liczne badania wykazują, że np. kontakt z kotem szczególnie pozytywnie wpływa na schorzenia typu nerwicowego. Każdy właścicel psa lub kota dobrze wie, że posiadanie zwierzęcia ma pozytywny wpływ na całe nasze życie. Przede wszystkim kontakt ze zwierzęciem przynosi radość i chęć do życia, stymuluje ruch i aktywność, ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich, poprawia samopoczucie, zdrowie, odstresowuje, daje temat do rozmów, itd. Dzięki tak wszechstronnemu „działaniu” zwierząt animaloterapia coraz częściej wprowadzana jest do szkół, przedszkoli, ośrodków terapeutycznych, domów starców, więzień czy szpitali.
W Polsce tego typu działania nie są jeszcze tak powszechnie stosowane. Wszystko wskazuje jednak, że w najbliższych latach i u nas zwierzęta zawitają do w/w placówek, głównie dzięki różnego rodzaju grupom i fundacjom, które starają się rozpowszechniać animaloterapię. Należy dodać, że zajęcia z udziałem zwierząt są terapią uzupełniającą, wspomagającą.
Animaloterapia świetnie sprawdza się w przypadku dzieci chorych, pozwalając na poprawę stanu psychicznego i fizycznego. Należy jednak podkreślić fakt, iż zajęcia z udziałem zwierząt można, z powodzeniem, wykorzystywać do pracy z osobami zdrowymi. W innych krajach coraz częściej zajęcia tego typu są prowadzone regularnie np. w szkołach, więzieniach. Uczeń, więzień „otrzymuje” psa lub kota i za niego odpowiada. Poświęca mu swój czas, poznaje zasday pielęgnacji, bawi się, wychowuje zwierzę. Co najistotniejsze, zajęcia te mają podwójną korzyść – człowiek uczy się odpowiedzialności, a zwierzę, wyczuwające ludzkie nastroje, cierpliwe i oddane, zyskuje przyjaciela.
Cele Terapii z Udziałem Zwierząt
MPoprawa umiejętności fizycznych(rozwijanie umiejętności motorycznych, uczenie poruszania się na wózku, rozwijanie równowagi)
MPoprawienie umiejętności psychologicznych (rozwijanie umiejętności komunikacji, ćwiczenie koncentracji uwagi, uczenie się relaksacji - umiejętności wypoczynku, podnoszenie wiary we własne siły, obniżanie poziomu lęku, przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia)
MOddziaływania edukacyjne ( rozwijanie słownictwa, poprawienie funkcjonowania pamięci krótko i długo trwałej, uczenie pojęć abstrakcyjnych)
MOddziaływania motywacyjne (uczenie systematyczności, obowiązkowości, motywowanie do regularnych zajęć)
MSzczególną atrakcją dla chorego jest kontakt z żywą istotą,
podczas terapii rozwija się bardzo głęboka więź partnerska.
M Codzienny, systematyczny kontakt ze zwierzęciem w trakcie prac pielęgnacyjnych, opieki i pieszczot powoduje, że więź ta umacnia się i pogłębia.
M Im większa niepełnosprawność tym szersza bariera dzieląca chorego od możliwości fizycznej aktywności, tym większa izolacja i przepaść w sferze doznań, odczuć, rozwoju percepcji.
Zwierzęta mają dobroczynne oddziaływanie począwszy od zdrowia somatycznego a kończąc na oddziaływaniu dobrostan psychiczny.
Oczywiście zajęcia ze zwierzętami w procesie terapii, rehabilitacji czy edukacji nie mogą być jedyną formą zajęć, stanowią zajęcia wspierające a nie zastępujące tradycyjne oddziaływania!!!
Rybki akwariowe
Według amerykańskich naukowców dobroczynne oddziaływanie na człowieka ma nie tylko bezpośredni kontakt ze zwierzęciem- głaskanie go, ale także czynność zdawałoby się tak banalna jak np. oglądanie rybek akwariowych. Generalnie zwierzęta wpływają na ludzi w sposób uspokajający - kontakt z nimi obniża ciśnienie oraz spowalnia tępo tętna. Badaniami nad wpływem rybek akwariowych na człowieka zajmowano się na Uniwersytecie Pensylwańskim. Okazało się, że szczególnie korzystnie oddziaływają na człowieka czerwone rybki. Francuz Philippe Dupuis który jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Akwarium Muzeum Sztuki Afryki i Oceanii przez długi czas propagował idee aby akwaria z rybkami egzotycznymi ustawiać w poczekalniach szpitali. Idea ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem w szpitalu dziecięcym Necker w Paryżu. Ordynator oddziału stomatologicznego w tamtejszym szpitalu Profesor Couly zainstalował w salach zabiegowych ekrany video na których można obserwować czerwone rybki. Przyczyniło się to do znacznej redukcji lęku u dzieci poddawanych zabiegom. Idea została wkrótce przejęta przez inne szpitale paryskie zajmujące się leczeniem dzieci. Obecnie planuje się zastosowanie podobnych rozwiązań w placówkach zajmujących się osobami starszymi.
Lamy
Vincent Rousselet-Blanc i Caroline Mangez w książce zatytułowanej "Zwierzęcy znachor"(Les animaux guérisseurs) wśród zwierząt mających dobroczynne oddziaływanie na człowieka wymienili zwierzęta tak egzotyczne jak... lamy. Okazuje się, że mają one niezwykle uspokajający wzrok. Zwierzęta te są szczególnie popularne wśród maklerów giełdowych na Wall Street. Łatwo to zrozumieć wziąwszy pod uwagę to iż praca maklera jest niezwykle stresująca a przy tym też dochodowa. Maklerów z reguły stać na duży ogród i wydanie dwóch tysięcy dolarów na zakup zwierzęcia.
Farmy
Zwierzęta są również wykorzystywane w różnego rodzaju programach edukacyjnych mających na celu uczenie nadpobudliwych dzieci delikatności i czułości. Zjawisko agresji wśród dzieci i młodzieży jest zjawiskiem coraz bardziej widocznym. W Stanach Zjednoczonych Green Chimmey przeprowadził ciekawy eksperyment - dla tzw. trudnej młodzieży otworzył szkołę - farmę. W ośrodku tym znajduje się około 100 dzieci w wieku 6- 16 lat które doznały różnych ciężkich doświadczeń. Są to dzieci które były w swoich rodzinach maltretowane, niejednokrotnie także wykorzystywane seksualnie. Część z tych dzieci to osoby które narkotyzowały się. Na farmie znajduje się również około 150 zwierząt. Zwierzęta te też znajdują się w trudnej sytuacji - są to zwierzęta porzucone, ranne czy chore.
Dzieci troszczą się o zwierzęta, pomagają im w powrocie do zdrowia - zwierzęta z kolei pomagają dzieciom wrócić do równowagi psychicznej. Jest to taki proces wzajemnego, dobroczynnego oddziaływania na siebie.
Ta forma terapii przynosi bardzo dobre wyniki.
Podobne farmy powstają również w Europie. Idea farm staje się coraz bardziej popularna. Dla jej wspierania w 1991 powstał we Francji Związek Promocji Farm Pedagogicznych.
Jedna z farm pedagogicznych mieści się w miejscowości Saint-Jean de Vedas. Jej podopiecznym był między innymi jedenastoletni Yann - chłopiec dotknięty porażeniem mózgowym. Chłopiec miał niesprawne kończyny dolne a także nie mówił. Przez kilka lat , raz w tygodniu uczestniczył w zajęciach na farmie. Obecnie komunikuje się ze światem za pomocą specjalnego komputera, nastąpiła również znaczna poprawa umiejętności psychoruchowych. To ostatnie przypisuje się dobroczynnemu oddziaływaniu animoterapii na farmie.
Dzieci czują się szczęśliwe kiedy mogą bawić się ze zwierzętami. W przeciwieństwie do szpitali tutaj dzieci mają zapewnioną duża swobodę - mogą się brudzić, hałasować, zajmować się zwierzakami. Troska o zwierzęta sprawia, że czują się odpowiedzialne, ważne i potrzebne.
Profesor Montagner z Uniwersytetu w Besancon przeprowadził szereg badań dotyczących wzajemnych wpływów dzieci i zwierząt na siebie. Jednym z wniosków było stwierdzenie że bawienie się ze zwierzęciem, głaskanie go powoduje spadek poziomu lęku oraz zwalnia pracę serca.
Ciekawostki
Praca ze zwierzętami gospodarskimi sprzyja zdrowiu psychicznemu
Czas spędzony na wsi (farmie)ze zwierzętami pomaga pacjentom chorym psychicznie - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health".
Bente Berget i Bjarne Braastad z Norwegian University of Life Sciences we współpracy z Řivindem Ekebergiem z University of Oslo odkryli, że terapia z udziałem zwierząt(AAT) gospodarskich pomaga w terapii pacjentów ze schizofrenią, chorobami afektywnymi, stanami lękowymi i zaburzeniami osobowości.
Naukowcy przeanalizowali wpływ takiej terapii na 90 pacjentów chorych psychicznie. Na początku projektu uczestnicy wypełniali ankietę na temat jakości swojego życia, pewności siebie i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Po 12 tygodniach, podczas których pacjenci spędzali 3 godziny dwa razy w tygodniu pracując ze zwierzętami gospodarskimi poproszono ich o wypełnienie tego samego kwestionariusza.
Wyniki wykazały, że taki rodzaj terapii ATT poprawia pewność siebie, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach i ogólną jakość życia pacjentów z długotrwałymi objawami psychiatrycznymi. Poprawa stanu psychicznego chorych utrzymywała się po 6 miesiącach od terapii.
Zdaniem autorów pracy potrzebne są dalsze badania potwierdzające korzystny wpływ terapii z udziałem zwierząt gospodarskich na zdrowie pacjentów oraz określenie tych schorzeń psychicznych, w których leczeniu terapia ta jest najskuteczniejsza. (PAP)
Trzeba jednak pamiętać o szczególnej ostrożności z taką terapią. – Nie można zapominać o innych problemach jak alergie czy ryzyko chorób odzwierzęcych. Jednak każda forma leczenia, która daje szanse na poprawę zdrowia pacjentów jest warta uwagi, a pozytywne opinie znawców i wzrastająca popularność animaloterapii dają nadzieję na coraz szersze jej wykorzystywanie w przyszłości. Często tym terapiom poddawnie są osoby odrzucone i nieakceptowane przez środowisko. Natomiast zwierzę nie rozróżnia ludzi na chorych i zdrowych, gorszych i lepszych. Wszystkich traktuje tak samo, więc pacjenci czują się docenieni i dowartościowani, a co najważniejsze potrzebni. Poprawia się więc ich samopoczucie, co z pewnością przyspiesza proces wszelkich terapii, czy też: powrotu do zdrowia, socjalizacji. Opiekując się czworonożnym przyjacielem osoby te, czują się komuś potrzebne, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób chorych, starszych i samotnych i upośledzonych umysłowo.
Artykuł ukazał się w magazynie Zdrowy Styl nr. 43
Lamy, peruwiańskie świnki i owce wrzosówki - to niektóre ze zwierząt, jakie znalazły się w nowo otwartym Mini ZOO w Więckowicach koło Krakowa. przede wszystkim wykorzystywana do terapii mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.
Dotychczas zwierzęta przebywały w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku. Przeprowadzka egzotycznych zwierzaków do Domu Pomocy Społecznej ma służyć terapii.
Jeden z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, od kiedy pojawiły się świnki peruwiańskie, poczuł się za nie odpowiedzialny.
Lamy, kucyk szetlandzki, króliki miniaturowe i paw - to tylko niektóre ze zwierząt. Kontakt z nimi nie tylko zaspokaja ciekawość, dowodzą tego zmiany, jakie zaszły w mieszkańcach - są uśmiechnięci, pogodni.
Zooterapia to jedna z wielu form pracy z osobami niepełnosprawnymi, które mieszkają w Więckowicach.
Z Mini ZOO będą mogli korzystać również uczniowie szkół i wychowankowie przedszkoli na przykład podczas lekcji biologii lub pogadanek o ochronie środowiska.
Mini zoo w przedszkolu
Przedszkole Samorządowe w Sławie jest prawdopodobnie jedyną placówką w Polsce, w której założono mały ogród zoologiczny. W odpowiednio zorganizowanych warunkach zamieszkują różne gatunki zwierząt. W pięknych klatkach żyją papugi, zebry, króliki, świnki morskie, chomiki, szczury . W akwariach pływają ryby, w specjalnie wybudowanym basenie z wodospadem można zaobserwować żabę oraz żółwia wodnego. Jest również piękny ogród podziwiany przez mieszkańców Sławy i turystów. W wolierze zamieszkują bażanty, przepiórki, kurki liliputki, perliczki, gołębie, papugi, gęsi i kaczki. Jacek i Agatka są to dwie kozy, które od trzech lat przebywają na terenie ogrodu przedszkolnego. Wiele z nich doczekało się potomstwa.
Oprócz powiększonej liczby zwierząt pojawiły się całkiem nowe gatunki: wiewiórki amerykańskie i patyczaki. W grupie " maluchów" na stałe zamieszkał chomik i często gości pies.
Wśród dzieci, pracowników przedszkola oraz rodziców można zauważyć prawdziwych pasjonatów przyrody, którzy systematycznie przynoszą pokarm, pomagają przy sprzątaniu klatek i dokarmiają zwierzęta.
W oparciu o kontakt dzieci ze zwierzętami jest prowadzona zaplanowana praca edukacyjno- wychowawczą. Dzieci na co dzień pełnią dyżury przy zwierzętach, poznają nazwy zwierząt oraz ich charakterystyczne cechy, rozwijają swoje zainteresowania, poszerzają swoja wiedzę i umiejętności.
Dzieci z grup starszych opracowały kodeks zachowania się przy zwierzętach, który stosują w praktyce. Na potrzeby tego typu przedszkola opracowana została innowacja pedagogiczna pt.: " Jestem Przyjacielem Zwierząt".
Dyrektor przedszkola systematycznie wzbogaca nasza bazę o nowe okazy, literaturę o treściach przyrodniczych i sprzęt badawczy. Poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami i przyrodą systematycznie rozbudzamy w naszych przedszkolakach zainteresowania przyrodnicze, potrzebę bezpośredniego kontaktowania się z nią, a dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wychowawczych i zdrowotnych, to rodzaj wczesnej terapii . Dziecko od najmłodszych lat powinno zbliżać się do świata przyrody, wówczas pojęcia takie jak: "Jestem przyjacielem zwierząt", "Czuję się odpowiedzialny za przyrodę", "Chcę wiedzieć, dlaczego jestem częścią przyrody?", nie są im obce i stanowią solidny fundament do wyrażania w przyszłości indywidualnych emocji w kontaktach z ludźmi, przyrodą i zwierzętami.
Mini Zoo
Mini Zoo Fundacji "Wróć" jest pod patronatem Pana Michała Targowskiego - dyrektora Oliwskiego Ogrodu Zoologicznego.
Mini Zoo terapeutyczne Fundacji "WRÓĆ" współtworzone z Oliwskim Ogrodem Zoologicznym z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej daje im ogromne szanse i możliwości. Znajdują się tu specjalnie oswajane i przygotowywane zwierzęta.
Animaloterapia- Mini Zoo ma zastosowanie w wspomaganiu, leczeniu: wszelkiego rodzaju nieprawidłowości ruchowych, zaburzeń wzroku, słuchu, autyzmu, urazów neurologicznych, porażenia mózgowego, epilepsji.
W Mini Zoo Fundacji "WRÓĆ" czekają na dzieci:
lamy, kaczka, gęś, owce Wrzosówki, świnki Wietnamskie, strusie emu, kozy karłowate, kozy syryjskie, osiołek, bydło stepowe.
Mini zoo w Leonowie. (pod Lublinem) http://www.mini-zoo.pl/
Trochę historii...
Ogrody zoologiczne mają długą historię, sięgającą starożytności. Już 2000 lat p.n.e. znane były w Chinach, Egipcie i Asyrii, stanowiąc zwykle rozrywkę i obiekt dumy władców, podobnie zresztą jak w wiekach średnich i późniejszych. Taki zwierzyniec miał też w Polsce król Jan III Sobieski; usytuowana była w Wilanowie i trzymano w niej wiele gatunków egzotycznych.Menażerie czy objazdowe zwierzyńce organizowano też w celach zarobkowych; zwierzęta wożono i pokazywano zwykle tak długo, aż padały z przemęczenia i złych warunków w ciasnych klatkach. W wieku XIX powstało w Warszawie kilka prywatnych zwierzyńców, ale przestawały istnieć po "wyczerpaniu" zasobów, czyli po śmierci najbardziej atrakcyjnych okazów.Pierwszym nowożytnym ogrodem zoologicznym o charakterze edukacyjnym był ogród zoologiczny otwarty w 1726 roku przy paryskim ogrodzie botanicznym (Jardin de Plantes). Sukces tego przedsięwzięcia sprawił, że ogrody zoologiczne miały wkrótce również inne duże miasta: Londyn w 1828 Amsterdam w 1838 Berlin w 1843 Melburn w 1857 Moskwa w 1864 Filadelfia w 1874 Buenos Aires w 1888 Kair w 1890.
Dziedziniec królewskiej menażerii w Wersalu podczas panowania Louisa XIV, 1643-1715
Początkowo, zgodnie z doświadczeniami objazdowych menażerii, zwierzęta trzymano w ciasnych klatkach, co bardzo odbijało się na ich zdrowiu i możliwościach rozrodu. Z czasem dyrektorzy ogrodów zoologicznych zdali sobie sprawę, że jednym z warunków sukcesu hodowlanego jest zapewnienie zwierzętom lepszych warunków: większych wybiegów i możliwości "ukrycia" przed oczami zwiedzających. W Polsce jednym z pierwszych zwierzyńców z prawdziwego zdarzenia był prywatny zwierzyniec S.K. Pietruskiego otwarty w 1833 roku w Podhorodcach. Najstarszym polskim ogrodem zoologicznym, nie licząc przejętego dopiero w 1945 Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu założonego w 1865, jest założony w 1874 (formalnie zarejestrowany w 1875) stare ZOO w Poznaniu. Ogród w Gdańsku-Oliwie jest największą placówką tego typu w kraju. Zajmuje powierzchnie 136 ha.Drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Poznaniu (nowy) zajmuje powierzchnię 117 ha. Zobacz też:
Ogrody zoologiczne w Polsce
{ Ogród Fauny Polskiej ZOO w Bydgoszczy http://zoo.bydgoszcz.pl
{ Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie http://www.zoo.silesia.pl/
{ Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża w Gdańsku – Oliwie http://www.zoo.gd.pl/
{ Akwarium Gdyńskie Morski Instytut Rybacki w Gdyni http://www.zoo.gd.pl/
{ Park Dzikich Zwierząt im. Prof. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie http://www.park.kadzidlowo.pl/
{ Fundacja - Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie http://www.zoo-krakow.pl/
{ Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi http://www.zoo.lodz.pl/
{ Ogród Zoologiczny w Opolu http://www.zoo.opole.pl/
{ Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku
{ Ogród Zoologiczny w Poznaniu http://www.zoo.poznan.pl/
{ ZOO Safari w Świerkocinie http://www.zoo-safari.com.pl/ !!! Bardzo ciekawe.
{ Ogród Zoologiczny w Toruniu http://www.zoo.torun.pl/
{ Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie http://www.zoo.waw.pl/
{ Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu http://www.zoo.wroclaw.pl/
{ Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu http://www.zoo.zamosc.pl/
jarzab