Wspólna Polityka Rolna.rtf

(120 KB) Pobierz

 

brzmienie od 2008-03-27

 

 

Ustawa o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej[1]

z dnia 22 września 2006 r. (Dz.U. Nr 187, poz. 1381)

zmiany:

 

Dz.U. 2008

Nr 52, poz. 304

 

 

Art. 1. [2]Ustawa określa:

 

1) ciwość organów w zakresie uruchamiania środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, zwanego dalej "EFRG", oraz z Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanego dalej "EFRROW", ustanowionych na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej (Dz.Urz. UE L 209 z 11.08.2005, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1290/2005";

 

2) zasady uruchamiania środków, o których mowa w pkt 1, w zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu nr 1290/2005;

 

3) zasady uruchamiania krajowych środków publicznych przeznaczonych na prefinansowanie i współfinansowanie wspólnej polityki rolnej;

 

4) zasady uruchamiania środków na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowalnych niektórych dział objętych programem rozwoju obszarów wiejskich.

 

Art. 2. [3]Minister włciwy do spraw finansów publicznych, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, wykonuje zadania związane z uruchamianiem środków, o których mowa w art. 1, określone dla państwa członkowskiego i włciwego organu w rozporządzeniu nr 1290/2005 oraz rozporządzeniu Komisji (WE) nr 885/2006 z dnia 21 czerwca 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 w zakresie akredytacji agencji płatniczych i innych jednostek, jak również rozliczania rachunków EFRG i EFRROW (Dz.Urz. UE L 171 z 23.06.2006, str. 90), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 885/2006", w tym w zakresie:

 

1) przyznawania jednostce organizacyjnej:

a) akredytacji i tymczasowej akredytacji jako agencji płatniczej w rozumieniu art. 6 ust. 1 rozporządzenia nr 1290/2005,

 

b) specjalnej akredytacji jako jednostce koordynującej w rozumieniu art. 6 ust. 3 rozporządzenia nr 1290/2005;

 

c) (uchylona)

 

 

1a) cofania akredytacji jednostce organizacyjnej jako agencji płatniczej;

 

2) sprawowania stałego nadzoru nad agencjami płatniczymi, o którym mowa w art. 2 rozporządzenia nr 885/2006;

 

3) przekazywania Komisji Europejskiej informacji określonych w rozporządzeniu nr 885/2006, dotyczących agencji płatniczej i jednostki koordynującej oraz danych identyfikacyjnych jednostki certyfikującej, określonej w art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.[4]), bęcej jednostką certyfikują w rozumieniu art. 7 rozporządzenia nr 1290/2005.

 

Art. 3. Minister włciwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, dodatkowe kryteria akredytacyjne, które powinna spełniać agencja płatnicza, inne niż określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia nr 885/2006, mając na względzie zapewnienie prawidłowego wydatkowania środków pochodzących z EFRG i EFRROW.

Art. 4. Minister włciwy do spraw finansów publicznych, przed przyznaniem jednostce organizacyjnej akredytacji lub tymczasowej akredytacji jako agencji płatniczej, może powierzyć innym podmiotom, uprawnionym do przeprowadzania audytu zewnętrznego, dokonanie sprawdzenia, czy dana jednostka spełnia kryteria akredytacyjne określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia nr 885/2006 oraz dodatkowe kryteria akredytacyjne, jeżeli zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

Art. 5. 1. Minister włciwy do spraw finansów publicznych przyznaje, w drodze rozporządzenia, jednostce organizacyjnej akredytację jako agencji płatniczej, określając:

 

1) nazwę i siedzibę agencji płatniczej,

 

2) zakres udzielonej akredytacji,

 

3) datę udzielenia akredytacji

- uwzględniając zasady przyznawania jednostce organizacyjnej akredytacji jako agencji płatniczej określone w rozporządzeniu nr 885/2006 oraz spełnienie przez jednostkę organizacyjną dodatkowych kryteriów akredytacyjnych, jeżeli zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

2. Minister włciwy do spraw finansów publicznych może przyznać, w drodze rozporządzenia, jednostce organizacyjnej tymczasową akredytację jako agencji płatniczej, określając:

 

1) nazwę i siedzibę agencji płatniczej,

 

2) zakres udzielonej akredytacji,

 

3) datę udzielenia akredytacji,

 

4) zalecenia do zrealizowania dział mających na celu spełnienie wszystkich kryteriów akredytacyjnych oraz termin ich realizacji

- uwzględniając zasady przyznawania jednostce organizacyjnej tymczasowej akredytacji jako agencji płatniczej określone w rozporządzeniu nr 885/2006 oraz spełnienie przez jednostkę organizacyjną dodatkowych kryteriów akredytacyjnych, jeżeli zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

 

Art. 6. 1. Minister włciwy do spraw finansów publicznych w ramach sprawowania stałego nadzoru nad agencjąatniczą, o którym mowa w art. 2 rozporządzenia nr 885/2006, współpracuje z jednostką koordynują oraz z audytorem wewnętrznym agencji płatniczej.

2. Minister włciwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb współpracy, o której mowa w ust. 1, mając na względzie zapewnienie stałego nadzoru nad agencjąatniczą, w tym przedkładania informacji dotyczących spełniania przez agencjęatniczą kryteriów akredytacyjnych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia nr 885/2006 oraz dodatkowych kryteriów akredytacyjnych, jeżeli zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

 

Art. 7. 1. Minister włciwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, cofa akredytację agencji płatniczej, określając w szczególności:

 

1) nazwę i siedzibę agencji płatniczej,

 

2) przyczyny cofnięcia akredytacji,

 

3) datę cofnięcia akredytacji

- mając na względzie konieczność zapewnienia prawidłowego wydatkowania środków pochodzących z EFRG i EFRROW oraz zasady cofania akredytacji określone w rozporządzeniu nr 1290/2005 i rozporządzeniu nr 885/2006.

2. Jednostka organizacyjna, której została cofnięta akredytacja jako agencji płatniczej, niezwłocznie przekazuje agencji płatniczej, wskazanej przez ministra włciwego do spraw finansów publicznych, peł dokumentację i bazy danych w zakresie objętym cofnię akredytacją.

Art. 8. 1. Minister włciwy do spraw rozwoju wsi oraz minister włciwy do spraw rynw rolnych pełnią funkcję jednostki koordynującej.

2. Minister włciwy do spraw finansów publicznych przyznaje, w drodze rozporządzenia, specjalną akredytację jednostce koordynującej, mając na względzie zapewnienie terminowości i poprawności postępowania w gromadzeniu danych finansowych, ich przetwarzaniu i przekazywaniu Komisji Europejskiej.

 

Art. 9. 1. Agencje płatnicze, każda w zakresie swojej włciwości, przesyłają jednostce koordynującej dane finansowe i informacje niezbędne do sporządzenia i przekazania Komisji Europejskiej sprawozdań z zakresu:

 

1) planowanych wydatków i dochodów z EFRG i EFRROW;

 

2) dokonanych wydatków i zrealizowanych dochodów z EFRG i EFRROW;

 

3) danych dotyczących wydatków i dochodów z EFRG i EFRROW.

 

2. Włciwość agencji płatniczych w zakresie realizacji płatności z EFRG i EFRROW określają odrębne przepisy.

3. Minister włciwy do spraw rozwoju wsi i minister włciwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia, zakres, tryb, formę oraz terminy przekazywania przez agencje płatnicze danych finansowych i informacji, o których mowa w ust. 1, mając na względzie zapewnienie ich kompletności oraz terminy, w jakich jednostka koordynująca jest obowiązana do ich przekazania Komisji Europejskiej zgodnie z art. 6 i 8 rozporządzenia nr 1290/2005.

 

Art. 10. [5]1. Środki pochodzące z EFRG i EFRROW są gromadzone na wyodrębnionych rachunkach bankowych ministra włciwego do spraw finansów publicznych, prowadzonych przez Narodowy Bank Polski.

2. Środki na prefinansowanie wydatków realizowanych z EFRG i EFRROW pochodzą z nieoprocentowanej pożyczki udzielonej z budżetu państwa na podstawie umowy zawartej przez agencjęatniczą z ministrem włciwym do spraw finansów publicznych.

3. Środki na prefinansowanie wydatków realizowanych z EFRG są przekazywane agencji płatniczej przez ministra włciwego do spraw finansów publicznych na podstawie zapotrzebowania składanego przez agencjęatniczą.

4. Środki na prefinansowanie wydatków realizowanych z EFRROW są przekazywane agencji płatniczej przez ministra włciwego do spraw finansów publicznych na wniosek ministra włciwego do spraw rozwoju wsi, sporządzony na podstawie zapotrzebowania składanego przez agencjęatniczą.

5. Agencja płatnicza spłaca pożyczkę, o której mowa w ust. 2, ze środków przeznaczonych na finansowanie wydatków budżetu państwa.

6. Środki pochodzące z EFRROW są przekazywane agencji płatniczej przez ministra włciwego do spraw rozwoju wsi na podstawie zapotrzebowania składanego przez agencjęatniczą, do wysokości środków pochodzących z EFRROW przekazanych przez ministra włciwego do spraw finansów publicznych na rachunek dochodów budżetu państwa.

7. Krajowe środki publiczne przeznaczone na współfinansowanie wydatków realizowanych z EFRG i EFRROW są przekazywane agencji płatniczej, w formie dotacji celowej, przez ministra włciwego do spraw rozwoju wsi lub ministra włciwego do spraw rynków rolnych na podstawie zapotrzebowania składanego przez agencjęatniczą.

8. Obsługę bankową rachunw agencji płatniczej w zakresie środków, o któ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin