samorząd województwa.rtf

(92 KB) Pobierz

 

brzmienie od 2007-10-22

 

 

Ustawa o samorz¹dzie województwa

z dnia 5 czerwca 1998 r. (Dz.U. Nr 91, poz. 576)

tekst jednolity z dnia 18 wrzeœnia 2001 r. (Dz.U. Nr 142, poz. 1590)

zmiany:

 

Dz.U. 2007

Nr 173, poz. 1218

Dz.U. 2006

Nr 126, poz. 875, Nr 227, poz. 1658

Dz.U. 2004

Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1206

Dz.U. 2003

Nr 162, poz. 1568

Dz.U. 2002

Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806

 

 

 

Rozdzia³ 1. Przepisy ogólne

Art. 1. [Pojêcie województwa] 1. Mieszkañcy województwa tworz¹ z mocy prawa regionaln¹ wspólnotê samorz¹dow¹.

2. Ilekroæ w ustawie jest mowa o województwie lub samorz¹dzie województwa, nale¿y przez to rozumieæ regionaln¹ wspólnotê samorz¹dow¹ oraz odpowiednie terytorium.

Art. 2. [Zadania publiczne] 1. Organy samorz¹du województwa dzia³aj¹ na podstawie i w granicach okreœlonych przez ustawy.

2. Do zakresu dzia³ania samorz¹du województwa nale¿y wykonywanie zadañ publicznych o charakterze wojewódzkim, niezastrze¿onych ustawami na rzecz organów administracji rz¹dowej.

Art. 3. [Administracja samorz¹dowa] Administracja samorz¹dowa w województwie jest zespolona w jednym urzêdzie i pod jednym zwierzchnikiem.

Art. 4. [Zakres dzia³ania samorz¹du] 1. Zakres dzia³ania samorz¹du województwa nie narusza samodzielnoœci powiatu i gminy.

2. Organy samorz¹du województwa nie stanowi¹ wobec powiatu i gminy organów nadzoru lub kontroli oraz nie s¹ organami wy¿szego stopnia w postêpowaniu administracyjnym.

Art. 5. [Wykonywanie w³adzy] 1. Mieszkañcy województwa podejmuj¹ rozstrzygniêcia w g³osowaniu powszechnym (w drodze wyborów i referendum) lub za poœrednictwem organów samorz¹du województwa.

2. (skreœlony)

3. (skreœlony)

4. (skreœlony)

5. Zasady i tryb przeprowadzania referendum okreœla odrêbna ustawa.

Art. 6. [Zadania] 1. Samorz¹d województwa:

 

1) wykonuje okreœlone ustawami zadania publiczne w imieniu w³asnym i na w³asn¹ odpowiedzialnoœæ,

 

2) dysponuje mieniem wojewódzkim,

 

3) prowadzi samodzielnie gospodarkê finansow¹ na podstawie bud¿etu.

 

2. Województwo ma osobowoœæ prawn¹.

3. Samodzielnoœæ województwa podlega ochronie s¹dowej.

 

Art. 7. [Statut] 1. Ustrój województwa jako jednostki samorz¹du terytorialnego okreœla statut województwa uchwalony po uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów.

2. Statut i jego zmiany podlegaj¹ og³oszeniu w wojewódzkim dzienniku urzêdowym.

 

Art. 8. [Jednostki organizacyjne] 1. W celu wykonywania zadañ województwo tworzy wojewódzkie samorz¹dowe jednostki organizacyjne oraz mo¿e zawieraæ umowy z innymi podmiotami.

 

2. Województwo mo¿e zawieraæ z innymi województwami oraz jednostkami lokalnego samorz¹du terytorialnego z obszaru województwa porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadañ publicznych.

3. Do porozumieñ stosuje siê odpowiednio przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorz¹dzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591).

4. Porozumienia, o których mowa w ust. 2, podlegaj¹ og³oszeniu w wojewódzkim dzienniku urzêdowym.

Art. 8a. [Udzielanie wzajemnej pomocy] Województwa mog¹ sobie wzajemnie b¹dŸ innym jednostkom samorz¹du terytorialnego udzielaæ pomocy, w tym pomocy finansowej.

Art. 8b. [Stowarzyszenia] 1. Województwa mog¹ tworzyæ stowarzyszenia, w tym równie¿ z gminami i powiatami.

2. Do stowarzyszeñ, o których mowa w ust. 1, stosuje siê odpowiednio przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855), z tym ¿e dla za³o¿enia stowarzyszenia wymaganych jest co najmniej 3 za³o¿ycieli.

Art. 9. [Akty prawa miejscowego] Samorz¹d województwa, na podstawie upowa¿nieñ ustawowych, stanowi akty prawa miejscowego obowi¹zuj¹ce na obszarze województwa.

 

Art. 10. [Siedziba w³adz] Odrêbna ustawa okreœla siedziby w³adz samorz¹du województwa.

Art. 10a. [Konsultacje] 1. W przypadkach przewidzianych ustaw¹ oraz w innych sprawach wa¿nych dla województwa mog¹ byæ przeprowadzane na jego terytorium konsultacje z mieszkañcami województwa.

2. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkañcami województwa okreœla uchwa³a sejmiku województwa.

Rozdzia³ 2. Zakres dzia³alnoœci

Art. 11. [Strategia rozwoju] 1. Samorz¹d województwa okreœla strategiê rozwoju województwa, uwzglêdniaj¹c¹ w szczególnoœci nastêpuj¹ce cele:

 

1) pielêgnowanie polskoœci oraz rozwój i kszta³towanie œwiadomoœci narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkañców, a tak¿e pielêgnowanie i rozwijanie to¿samoœci lokalnej,

 

2) pobudzanie aktywnoœci gospodarczej,

 

3) podnoszenie poziomu konkurencyjnoœci i innowacyjnoœci gospodarki województwa,

 

4) zachowanie wartoœci œrodowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzglêdnieniu potrzeb przysz³ych pokoleñ,

 

5) kszta³towanie i utrzymanie ³adu przestrzennego.

 

1a. [1](uchylony)

1b.[2]W strategii rozwoju województwa wydziela siê okres niewykraczaj¹cy poza okres objêty aktualnie obowi¹zuj¹c¹ strategi¹ rozwoju kraju.

1c.[3]Strategia rozwoju województwa zawiera:

 

1) diagnozê sytuacji spo³eczno-gospodarczej województwa,

 

2) okreœlenie celów strategicznych polityki rozwoju województwa,

 

3) okreœlenie kierunków dzia³añ podejmowanych przez samorz¹d województwa dla osi¹gniêcia celów strategicznych polityki rozwoju województwa,

 

4) listê projektów infrastrukturalnych o szczególnym znaczeniu dla osi¹gniêcia celów strategicznych rozwoju województwa,

 

5) prognozê wysokoœci œrodków publicznych s³u¿¹cych realizacji projektów, o której mowa w pkt 4.

 

2.[4]Samorz¹d województwa prowadzi politykê rozwoju województwa, na któr¹ sk³ada siê:

 

1) tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, w tym kreowanie rynku pracy,

 

2) utrzymanie i rozbudowa infrastruktury spo³ecznej i technicznej o znaczeniu wojewódzkim,

 

3) pozyskiwanie i ³¹czenie œrodków finansowych: publicznych i prywatnych, w celu realizacji zadañ z zakresu u¿ytecznoœci publicznej,

 

4) wspieranie i prowadzenie dzia³añ na rzecz podnoszenia poziomu wykszta³cenia obywateli,

 

5) racjonalne korzystanie z zasobów przyrody oraz kszta³towanie œrodowiska naturalnego, zgodnie z zasad¹ zrównowa¿onego rozwoju,

 

6) wspieranie rozwoju nauki i wspó³pracy miêdzy sfer¹ nauki i gospodarki, popieranie postêpu technologicznego oraz innowacji,

 

7) wspieranie rozwoju kultury oraz sprawowanie opieki nad dziedzictwem kulturowym i jego racjonalne wykorzystywanie,

 

8) promocja walorów i mo¿liwoœci rozwojowych województwa;

 

9) wspieranie i prowadzenie dzia³añ na rzecz integracji spo³ecznej i przeciwdzia³ania wykluczeniu spo³ecznemu.

 

3.[5]Strategia rozwoju województwa jest realizowana przez regionalne programy operacyjne, o których mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. Nr 227, poz. 1658), oraz przez inne instrumenty prawne i finansowe.

 

4.[6]Samorz¹d województwa mo¿e wystêpowaæ o dofinansowanie realizacji regionalnego programu operacyjnego œrodkami bud¿etu pañstwa i œrodkami pochodz¹cymi z bud¿etu Unii Europejskiej oraz innymi œrodkami pochodz¹cymi ze Ÿróde³ zagranicznych, w trybie okreœlonym w odrêbnej ustawie.

5. Wykonywanie zadañ zwi¹zanych z rozwojem regionalnym na obszarze województwa nale¿y do samorz¹du województwa. Zasady finansowania rozwoju regionalnego oraz Ÿród³a dochodów województwa w tym zakresie okreœlaj¹ odrêbne ustawy.

 

Art. 12. [Wspó³praca przy strategii] 1.[7]Sejmik województwa okreœla zasady, tryb i harmonogram opracowania strategii rozwoju województwa, uwzglêdniaj¹c w szczególnoœci:

 

1) zadania organów samorz¹du województwa przy okreœlaniu strategii rozwoju województwa,

 

2) tryb i zasady wspó³pracy z podmiotami wymienionymi w art. 12.

 

2. Wykonuj¹c zadania okreœlone w ust. 1, samorz¹d województwa mo¿e równie¿ wspó³pracowaæ z organizacjami miêdzynarodowymi i regionami innych pañstw, zw³aszcza s¹siednich.

Art. 12a. [Okreœlenie zasad strategii] 1.[8]Sejmik województwa okreœla zasady, tryb i harmonogram opracowania strategii rozwoju województwa, uwzglêdniaj¹c w szczególnoœci:

 

1) zadania organów samorz¹du województwa przy okreœlaniu strategii rozwoju województwa,

 

2) tryb i zasady wspó³pracy z podmiotami wymienionymi w art. 12.

 

2. Uchwa³a sejmiku województwa dotycz¹ca spraw wymienionych w ust. 1 podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzêdowym.

Art. 13. [Tworzenie spó³ek] 1. W sferze u¿ytecznoœci publicznej województwo mo¿e tworzyæ spó³ki z ograniczon¹ odpowiedzialnoœci¹ lub spó³ki akcyjne, a tak¿e mo¿e przystêpowaæ do takich spó³ek.

2. Poza sfer¹ u¿ytecznoœci publicznej województwo mo¿e tworzyæ spó³ki z ograniczon¹ odpowiedzialnoœci¹ i spó³ki akcyjne oraz przystêpowaæ do nich, je¿eli dzia³alnoœæ spó³ek polega na wykonywaniu czynnoœci promocyjnych, edukacyjnych i wydawniczych s³u¿¹cych rozwojowi województwa.

3. Zasady tworzenia przez województwo spó³ek z ograniczon¹ odpowiedzialnoœci¹ i spó³ek akcyjnych oraz przystêpowania do nich okreœla ustawa.

Art. 14. [Zadania samorz¹du] 1.[9]Samorz¹d województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim okreœlone ustawami, w szczególnoœci w zakresie:

 

1) edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wy¿szego,

 

2) promocji i ochrony zdrowia,

 

3) kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,

 

4) pomocy spo³ecznej,

 

5) polityki prorodzinnej,

 

6) modernizacji terenów wiejskich,

 

7) zagospodarowania przestrzennego,

 

8) ochrony œrodowiska,

 

9) gospodarki wodnej, w tym ochrony przeciwpowodziowej, a w szczególnoœci wyposa¿enia i utrzymania wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych,

 

10) transportu zbiorowego i dróg publicznych,

 

11) kultury fizycznej i turystyki,

 

12) ochrony praw konsumentów,

 

13) obronnoœci,

 

14) bezpieczeñstwa publicznego,

 

15) przeciwdzia³ania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.

 

2. Ustawy mog¹ okreœlaæ sprawy nale¿¹ce do zakresu dzia³ania województwa jako zadania z zakresu administracji rz¹dowej, wykonywane przez zarz¹d województwa.

3. Ustawy mog¹ nak³adaæ na województwo obowi¹zek wykonywania zadañ z zakresu organizacji przygotowañ i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.

 

Rozdzia³ 3. W³adze samorz¹du województwa

Art. 15. [Organ samorz¹du] Organami samorz¹du województwa s¹:

 

1) sejmik województwa,

 

2) zarz¹d województwa.

 

 

Art. 15a. [Jawnoœæ] 1. Dzia³alnoœæ organów województwa jest jawna. Ograniczenia jawnoœci mog¹ wynikaæ wy³¹cznie z ustaw.

2. Jawnoœæ dzia³ania organów województwa obejmuje w szczególnoœci prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstêpu na sesje sejmiku województwa i posiedzenia jego komisji, a tak¿e dostêpu do dokumentów wynikaj¹cych z wykonywania zadañ publicznych, w tym protoko³ów posiedzeñ organów województwa i komisji sejmiku województwa.

 

3. Zasady dostêpu do dokumentów i korzystania z nich okreœla statut województwa.

 

Art. 16. [Sejmik województwa] 1. Sejmik województwa jest organem stanowi¹cym i kontrolnym województwa.

2. Kadencja sejmiku województwa trwa 4 lata, licz¹c od dnia wyborów.

3. W sk³ad sejmiku województwa wchodz¹ radni wybrani w wyborach bezpoœrednich w liczbie trzydziestu w województwach licz¹cych do 2 000 000 mieszkañców oraz po trzech radnych na ka¿de kolejne rozpoczête 500 000 mieszkañców.

4. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów do sejmiku województwa okreœla odrêbna ustawa.

Art. 17. [Odwo³anie sejmiku] W sprawie odwo³ania sejmiku województwa przed up³ywem kadencji rozstrzyga siê wy³¹cznie w drodze referendum wojewódzkiego.

Art. 18. [W³aœciwoœci sejmiku] [10]Do wy³¹cznej w³aœciwoœci sejmiku województwa nale¿y:

 

1) stanowienie aktów prawa miejscowego, w szczególnoœci:

a) statutu województwa,

 

b) zasad gospodarowania mieniem wojewódzkim,

 

c) zasad i trybu korzystania z wojewódzkich obiektów i urz¹dzeñ u¿ytecznoœci publicznej,

 

 

2) uchwalanie strategii rozwoju województwa,

 

3) uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego,

 

4) podejmowanie uchwa³y w sprawie trybu prac nad projektem uchwa³y bud¿etowej,

 

5) podejmowanie uchwa³y w sprawie szczegó³owoœci uk³adu wykonawczego bud¿etu województwa, z zastrze¿eniem, ¿e szczegó³owoœæ ta nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ okreœlona w odrêbnych przepisach,

 

6) uchwalanie bud¿etu województwa,

 

7) okreœlanie zasad udzielania dotacji przedmiotowych i podmiotowych z bud¿etu województwa,

 

8) (skreœlony)

 

9) rozpatrywanie sprawozdañ z wykonania bud¿etu województwa, sprawozdañ finansowych województwa oraz sprawozdañ z wykonywania wieloletnich programów województwa,

 

10) podejmowanie uchwa³y w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarz¹dowi województwa z tytu³u wykonania bud¿etu województwa,

 

11) uchwalanie, w granicach okreœlonych ustawami, przepisów dotycz¹cych podatków i op³at lokalnych,

 

12) podejmowanie uchwa³ w sprawie powierzenia zadañ samorz¹du województwa innym jednostkom samorz¹du terytorialnego,

 

13) uchwalanie "Priorytetów wspó³pracy zagranicznej województwa",

 

14) podejmowanie uchwa³ w sprawie uczestnictwa w miêdzynarodowych zrzeszeniach regionalnych i innych formach wspó³pracy regionalnej,

 

15) wybór i odwo³anie zarz¹du województwa oraz ustalanie wynagrodzenia marsza³ka województwa,

 

16) rozpatrywanie sprawozdañ z dzia³alnoœci zarz¹du województwa, w tym w szczególnoœci z dzia³alnoœci finansowej i realizacji programów, o których mowa w pkt 2,

 

17) powo³ywanie i odwo³ywanie, na wniosek marsza³ka województwa, skarbnika województwa, który jest g³ównym ksiêgowym bud¿etu województwa,

 

18) podejmowanie uchwa³ w sprawie tworzenia stowarzyszeñ i fundacji oraz ich rozwi¹zywania, a tak¿e przystêpowania do nich lub wystêpowania z nich,

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin