kolejnosc_wykonywania_dzialan_drzewka.pdf

(116 KB) Pobierz
mgr Lucyna Lemańczyk
Zespół Szkół Publicznych nr 1
w Kościerzynie
SCENARIUSZ LEKCJI
TEMAT: Kolejność wykonywania działań – drzewka.
1. Cele lekcji:
a) uczeń zna:
- kolejność wykonywania działań,
b) uczeń umie:
- stosować zasady dotyczące kolejności wykonywania działań,
- obliczać wartość wyrażenia arytmetycznego za pomocą drzewka i bez niego,
- obliczać wartości wyrażeń arytmetycznych wielodziałaniowych z uwzględnieniem
kolejności działań, nawiasów,
- zapisać wyrażenie dane drzewkiem,
- rysować drzewko do danego wyrażenia,
- wyjaśnić zasady tworzenia drzewka.
2. Metody pracy: naprowadzająca, pisemna.
3. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w grupach.
4. Środki dydaktyczne: podręcznik – M. Dobrowolska, P. Zarzycki, Matematyka 4.
Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe,
Gdańsk 1999; zeszyt ćwiczeń – S. Wojtan, P. Zarzycki, Matematyka 4. Liczby naturalne.
Zeszyt ćwiczeń dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Gdańskie Wydawnictwo
Oświatowe, Gdańsk 1999; zeszyt, mazaki, arkusze papieru A3, magnesy, gazetka o
tematyce „Liczby i działania”.
5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasu:
a) wstęp (część nawiązująca) : 10 minut
b) rozwinięcie (część właściwa) : 30 minut
c) zakończenie (część powtórzeniowa) : 5 minut
1
6. Przebieg lekcji:
I. Wstęp
1. Przywitanie się z klasą i sprawdzenie obecności.
2. Nawiązanie do poprzedniej lekcji – przypomnienie reguł związanych z kolejnością
wykonywania działań (załącznik nr 1).
3. Sprawdzenie zadania domowego - zad. 4 str. 14 - zeszyt ćwiczeń.
Zapisz i wykonaj działania:
a) Sumę liczb osiem i siedem pomnóż
przez dziesięć
(8 + 7) * 10 = 150
c) Do iloczynu liczb pięć i sześć dodaj
iloczyn liczb trzy i osiem.
5 * 6 + 3 * 8 = 54
d) Od iloczynu liczb osiem i sześć
odejmij trzydzieści dziewięć.
8 * 6 - 39 = 9
b) Różnicę liczb sto i dwadzieścia
osiem podziel przez dziewięć.
(100 - 28) / 9 = 8
4. Podanie tematu lekcji: Kolejność wykonywania działań – drzewka.
II. Rozwinięcie
1. Zapisywanie wyrażeń danych drzewkiem oraz rysowanie drzewka do danego wyrażenia.
Uczniowie pracują indywidualnie. Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy w której uzupełnia
drzewka, zapisuje wyrażenia nimi zilustrowane, rysuje oraz uzupełnia drzewka do podanych
wyrażeń.
KARTA PRACY
Zad.1.
Rysunek obok, tzw. drzewko ilustruje następujące wyrażenie: (4 + 8) * (12 - 9).
Uzupełnij to drzewko.
+ –
*
2
972135466.049.png 972135466.060.png 972135466.071.png 972135466.078.png 972135466.001.png 972135466.002.png 972135466.003.png 972135466.004.png 972135466.005.png 972135466.006.png
 
Zad.2.
a) Zapisz wyrażenia które ilustrują podane drzewka.
4
11
27
9
2
4
5
– + +
: *
b) Narysuj i uzupełnij drzewka ilustrujące następujące wyrażenia:
A) 45 : 9 – 6 * 5 =
B) 36 – 6 * 2 =
2. Podział klasy na 3 osobowe grupy i wybór lidera w każdej z nich. Każda grupa otrzymuje
od nauczyciela arkusz papieru A3 oraz kolorowy mazak.
Uczniowie wykonują wspólnie w zeszytach wszystkie przykłady z zadania 1 str. 28
(podręcznik), rysując i uzupełniając drzewka. Do prezentacji przygotowują oni plakat z
jednym wylosowanym przykładem. Wybrany uczeń – lider grupy przedstawia plakat oraz
omawia sposób rozwiązania przykładu.
Zad. 1 str. 28.
Oblicz:
a) 5 * 12 – 8
b) (23 + 41) : 2
* +
– :
3
972135466.007.png 972135466.008.png 972135466.009.png 972135466.010.png 972135466.011.png 972135466.012.png 972135466.013.png 972135466.014.png 972135466.015.png 972135466.016.png 972135466.017.png 972135466.018.png 972135466.019.png 972135466.020.png 972135466.021.png 972135466.022.png 972135466.023.png 972135466.024.png 972135466.025.png 972135466.026.png 972135466.027.png 972135466.028.png 972135466.029.png 972135466.030.png 972135466.031.png 972135466.032.png 972135466.033.png 972135466.034.png 972135466.035.png 972135466.036.png 972135466.037.png 972135466.038.png 972135466.039.png
 
c) 3 * (9 * 3 – 10)
d) (26 – 18) * (3 + 7)
* – +
– *
*
e) (5 + 8) * 2 + 2 * 7
f) 72 : 9 – (32 – 24)
+
* * : –
+ –
III. Zakończenie
1. Podsumowanie lekcji – zad. 9 str. 15 – zeszyt ćwiczeń.
Oblicz:
a) (3 + 3) * (3 * 3 – 3 * 2) = 6 * (9 – 6) = 6 * 3 = 18
b) 8 + 6 * 2 - 4 = 8 + 12 – 4 = 20 – 4 = 16
c) (14 – 4 * 2 + 3 * 5) : 7 = (14 – 8 + 15) : 7 = 21 : 7 = 3
2. Podanie zadania domowego: Zad. 4 str. 28 – podręcznik.
4
972135466.040.png 972135466.041.png 972135466.042.png 972135466.043.png 972135466.044.png 972135466.045.png 972135466.046.png 972135466.047.png 972135466.048.png 972135466.050.png 972135466.051.png 972135466.052.png 972135466.053.png 972135466.054.png 972135466.055.png 972135466.056.png 972135466.057.png 972135466.058.png 972135466.059.png 972135466.061.png 972135466.062.png 972135466.063.png 972135466.064.png 972135466.065.png 972135466.066.png 972135466.067.png 972135466.068.png 972135466.069.png 972135466.070.png 972135466.072.png 972135466.073.png 972135466.074.png 972135466.075.png 972135466.076.png 972135466.077.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin