13.02.doc

(23 KB) Pobierz
Kornelia Witkowska

Kornelia Witkowska                         

                

         Protokół z zajęć z dnia 13.02.2006r.

 

TEMAT: Spotkanie z bohaterami „Plastusiowego pamiętnika”

 

Na początku lekcji nauczycielka odpytywała dzieci z zadanej pracy domowej, którą było czytanie tekstu z podziałem na role. Wszystkie dzieci zostały przepytane.

Następnie nauczycielka pokazała dzieciom rysunek przedstawiający Plastusia- bohatera książki „Plastusiowy pamiętnik” i zapytała co to jest za postać i z skąd ją znamy. Po odpowiedziach prowadząca poprosiła aby dzieci otworzyły karty pracy. Tam na  narysowanych wałeczkach kolorowej plasteliny umieszczona była rozsypanka wyrazowa, z której uczniowie musieli ułożyć zdania o Plastusiu. Przy okazji nastąpiło powtórzenie budowy zdania. Potem dzieci zapisały wcześniej ułożone zdania. Nauczycielka pytała, który wyraz w zdaniu jest najkrótszy i najdłuższy i z ilu liter się składają, sprawdziła czy wszystko zostało dobrze napisane.

Później prowadząca przeczytała (przypomniała po przerwie weekendowej) 5 minutowy fragment lektury „Plastusiowy pamiętnik” wyjaśniając w trakcie czytania wyrazy, których dzieci mogły nie zrozumieć. Następnie na kartach pracy dzieci wybierały prawidłową odpowiedz do podanego pytania, miało to służyć sprawdzeniu jak zapamiętały treść. Pierwszy przykład wszyscy razem następne samodzielnie.

Potem nastąpił krótki przerywnik dzieci wstały naśladowały Plastusia rozruszały nogi i dłonie.

Dalej było przypomnienie jakie liczby dwucyfrowe poznali ostatnio i rozwiązywanie zadań związanych z tymi liczbami. Zadania na dodawanie i odejmowanie tych liczb, na ich porównywanie, przy okazji powtórzenie jak i gdzie piszemy liczby dwucyfrowe. Zadanie na rozróżnienie dziesiątek i jedności na rozkład poznanych liczb.

Następnie powrócili do ćwiczeń o Plastusiu, na kartach mieli podane pytanie i musieli wyciąć prawidłowe odpowiedzi i wkleić je w odpowiednie miejsce. Tu nastąpił pokaz bezpiecznego użycia nożyczek i podawania ich drugiej osobie.

Drugim zadaniem było zadanie na myślenie odpowiedź nie wynikała bezpośrednio z fragmentu przeczytanego tekstu trzeba było logicznie pomyśleć aby na nie odpowiedzieć (Kto jest starszy Plastuś czy Tosia?).

Potem dzieci rozwiązywały rebus, odpowiedzią do niego było słowo piórnik- powracanie do fragmentu książki. Zapisywanie wyrazu piórnik do słowniczka. Następnie na kartach pracy dorysowywały brakujące wyposażenie piórnika. Później było wycinanie zdań i wklejanie ich pod rysunkiem, układnie ich w logiczną całość.

W domu dzieci miały się nauczyć czytać tekst i pokolorować rysunek.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin