Zdrowie - zęby.doc

(347 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem metod aktywizujących

MARTA WERNER GR 4

Pedagogika 5269/P/NS/

Edukacja Przedszkolna i Wczesnoszkolna

Rok II

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem metod aktywizujących dla klasy I

 

Temat bloku: Zdrowie, higiena, ciało

 

Cele ogólne:

- doskonalenie rozwiązywania zadań matematycznych w zakresie od 0-10

- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia

- rozwijanie podstawowych zasad higieny

- kształtowanie postawy prozdrowotnej

- zapoznanie się z piosenką pt. „Myj zęby”

- rozwijanie aktywności poznawczej

- rozwijanie technik twórczego myślenia przez ekspresję

- umiejętność rozwiązywania krzyżówki

 

Cele operacyjne:

- potrafi rozwiązywać zadania matematyczne w zakresie 0-10

- doskonaleni umiejętności logicznego myślenia

- zna podstawowe umiejętności dbania o czystość

- potrafi zaśpiewać i zinterpretować piosenkę pt. Myj zęby”

- zna zasad higieny

- utrwala nawyki dbania o czystość

- potrafi prawidłowo rozwiązywać krzyżówki

 

 

Metody:

- aktywizujące

- utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych

- przekazu wiedzy

 

Formy:

-indywidualna jednolita

-grupowa jednolita

 

 

Środki dydaktyczne:

Plansze do pokera kryterialnego, koperty z propozycjami jak dbać o zdrowie, karty z krzyżówkami, karty pracy z zadaniami matematycznymi, płyta CD z utworem piosenki Fasolki „Myj zęby

 

Przebieg zajęć:

 

1)Powitanie:

§         Winda- naśladowanie poruszania się windy i zatrzymywanie się na różnych piętrach gdzie przebywają ludzie smutni, gdzie panuje cisza i w końcu zatrzymanie się na piętrze, gdzie panuje radość i zabawa.

 

2)Burza mózgów-

§         Narysuj, namaluj oraz wypowiedz się co to znaczy „Być zdrowym

 

3) Rozwiązywanie zadań matematycznych

 

załącznik nr 1

 

 

4)Słabe i mocne strony

§         Na tablicy grupa wypisuje słabe i mocne punkty uprawiania sportu np. wzmacnia mięśnie i kości; powoduje kontuzje

 

5)Poznawanie ciała i higieny

§         Dzieci wskazują wybraną część ciała, podają jej nazwę i mówią, czym ją myjemy, np.: głowa - szampon.

 

6) Piosenka: Fasolki „Myj zęby”

 

§         Odśpiewanie piosenki przez nauczyciela. Ponowne jej odtworzenie oraz podanie tytułu i autora utworu. Kolejne odśpiewanie piosenki, dzieci zwracają uwagę na melodie. Dzielimy piosenkę na frazy, dzieci powtarzają za nauczycielem. Połączenie fraz i odśpiewanie całej piosenki.

 

Załącznik nr 2

 

 

7) Poker kryterialny

§         Dzielimy dzieci na 4 grupy, każda z nich otrzymuje kartę z oznaczonymi polami 2,4,6. Temat do dyskusji grupowej to „Jak dbać o zdrowie”. Dzieci otrzymują karty z pomysłami które mają za zadanie przyporządkować w  zależności od ich wartości.

 

Załącznik nr 3

 

8)Czystość   


§         Dzieci opowiadają, w jaki sposób pierze się w ich domu. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, zwłaszcza w odniesieniu do pralki automatycznej. Wymienia czynności, w których dzieci mogą pomagać mamie. Zajęcie kończy rozmowa o korzystaniu ze środków czystości.

 

9)Krzyżówka

§         Dzieci siadają w ławkach i pracują indywidualnie nad rozwiązaniem haseł krzyżówki

 

Załącznik nr 4

 

I. Karta pracy nr 1 - zadania matematyczne dla klasy I

Pod wynikami wpisz do kółek odpowiednie litery i odczytaj nazwę swojej grupy

0 = W

 

1 = R

 

2 = E

 

3 = N

 

4 = O

 

5 = S

 

6 = A

 

7 = Y

 

8 = L

 

9 = T

 

10 = Cz

 

 

 

Obliczając wyniki, pokoloruj pola zgodnie z kodem:

niebieski wyniki > 5

czerwony wyniki = 5

żółty wyniki < 3

zielony wyniki = 4

 

II. Załącznik nr 2–  Fasolki „Myj zęby”

 

Szczotka pasta, potem ciepła woda,

Tak się zaczyna wielka przygoda,

Myje zęby, bo wiem dobrze o tym,

Kto ich nie myje ten ma kłopoty...

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.

Szczotko, Szczotko, hej szczoteczko o!o!o!

Zatańcz ze mną tańcz w kółeczko. o!o!o!

W prawo, w lewo, w lewo, w prawo. o!o!o!

Po jedzeniu kręć się żwawo. o!o!o!

W prawo, w lewo, w lewo, w prawo. o!o!o!

Po jedzeniu kręć się żwawo. o!o!o!

Bo to bardzo ważna rzecz żeby zdrowe zęby mieć!

 

 

III. Karta pracy nr 3 – poker kryterialny

12 kart:


o       Myj ręce

o       Ubieraj się ciepło

o       Pij herbatę z cytryną

o       Uprawiaj sport

o       Pij mleko

o       Leż pod kocem

o       Regularnie odwiedzaj lekarza

o       Jedz zdrową żywność

o       Połykaj tabletki

o       Myj owoce i warzywa

o       Nie przebywaj długo na powietrzu

o       Zmieniaj często pościel

 

 

 

 

 

Jak dbać o higienę?

 

 

 

 

IV. Karta pracy nr 4 krzyżówka

§         Pytania:

o       Ważne by mieć ją na głowie, gdy jest zimno

o       Zabija bakterie z naszych rąk, ciała, spotkamy je w łazience

o       Najważniejszy nie tylko na w-fie. Najlepiej, gdy odbywa się na świeżym powietrzu

o       Zawierają dużo witaminy C, najwięcej jest ich latem

o       Podstawowe źródło naszej odporności, najwięcej znajdziemy ich w owocach i warzywach albo w tabletkach

o       Ważne by utrzymywać ją każdego dnia, sprawia, że nie tylko pachniemy, ale jesteśmy też zdrowsi

o       Warzywo z białą główką, zabija bakterie a po rozgnieceniu uwalnia nieprzyjemny zapach. Wspomaga organizm w trakcie choroby

 

 

 

 

 

 

 

 

Z

1.

                                         

 

 

 

D

                                          2.

 

 

 

R

                                                                      3.

 

 

 

O

                                                                     

                                                                      4.

 

 

 

 

 

 

W

                                                                                                                                                                       


5.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E

I

                                                        ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin