Podstawy budownictwa.doc

(183 KB) Pobierz
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa



PODSTAWY BUDOWNICTWA

Inż. Damian Bałuszyński

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODSTAWY BUDOWNICTWA

 

 

 

 

 

 

OPRACOWAŁ:

inż. Damian BAŁUSZYŃSKI

 

Licencja Zarządcy Nieruchomości nr 12238

Uprawnienia budowlane nr SLK/0292/OWOK/03

 

 

 

 

 


SPIS TREŚCI

 

 

1.              Prawo budowlane.              3

2.              Definicje Ustawy – Prawo budowlane              3

3.              Obowiązki inwestora              4

4.              Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót              5

5.              Utrzymywanie obiektów budowlanych.              5

6.              Podstawowe definicje i zasady obliczania powierzchni i kubatury budynków, powierzchni pomieszczeń i mieszkań.              6

7.              Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych (wybrane zagadnienia).              8

8.              Kontrola i przeglądy techniczne obiektów budowlanych (wybrane zagadnienia).              9

9.              Aprobaty i kryteria techniczne wyrobów budowlanych dopuszczonych do obrotu i stosowania (wybrane zagadnienia).              9

10.              Proces inwestycyjny w budownictwie.              10

11.              Projekt budowlany              10

12.              Pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy  obiektu              11

13.              Pozwolenie na użytkowanie, zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego              11

14.              Metody wznoszenia obiektów              12

15.              Książka obiektu budowlanego.              14

16.              Ocena stanu technicznego budynków, budowli i urządzeń infrastruktury technicznej, określenie rodzajów konstrukcji i wykończenia budynku.              15

17.              Uprawnienia budowlane, samodzielne funkcje techniczne w budownictwie              17


PODSTAWY BUDOWNICTWA – WPROWADZENIE.

 

W niniejszym opracowaniu przedstawiono podstawowe wiadomości z zakresu budownictwa dla przygotowania przyszłych Zarządców Nieruchomości. Całość zagadnień prawnych związanych z wykonywaniem zawodu Zarządcy Nieruchomości w zakresie budownictwa normuje Ustawa – Prawo budowlane oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, czyli stosowne Rozporządzenia oraz szczegółowo Polskie Normy.

 

 

1.     Prawo budowlane.

 

Podstawa prawna:

 

Ustawa – Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (z późniejszymi zmianami),

ostatnia zmiana (Dz. U. 07.99.665).

 

Ustawa Prawo budowlane (w skrócie upb) normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działalności organów administracji publicznej w tych dziedzinach.

 

Ustawy tej nie stosuje się do wyrobisk górniczych a także jej przepisy nie naruszają przepisów odrębnych, a w szczególności: prawa geologicznego i górniczego, prawa wodnego oraz prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

 

Przepisy Prawa budowlanego obowiązują dla obiektów (budynków), które budujemy lub dokonujemy jakichkolwiek zmian: przebudowy, modernizacji itd.

Przepisy te nie obowiązują budynków wybudowanych w przeszłości (w myśl zasady: prawo nie działa wstecz).

 

 

2.     Definicje Ustawy – Prawo budowlane

 

Szczegółowo opisane w Art. 3 Ustawy Prawo budowlane (tzw. słowniczek pojęć).

 

1)      Obiekt budowlany:

a)      budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b)      budowla stanowiąca całość techniczno – użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c)       obiekt małej architektury.

2)      Budynek: taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

3)      Budowla: każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.

4)      Obiekt małej architektury: niewielkie obiekty, a w szczególności: kultu religijnego, posągi, wodotryski, obiekty architektury ogrodowej oraz użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku.

5)      Tymczasowy obiekt budowlany: obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, nie połączony trwale z gruntem.

6)      Budowa: wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego.

7)      Roboty budowlane: budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

8)      Remont: wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a nie stanowiących bieżącej konserwacji.

9)      Urządzenia budowlane: urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

10)  Teren budowy: przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane + teren zajęty pod urządzenia zaplecza budowy.

11)  Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane: tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, innych praw rzeczowych oraz stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do robót budowlanych.

12)  Pozwolenie na budowę: decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

13)  Dokumentacja budowy: pozwolenie na budowę wraz z zatwierdzonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły, rysunki i opisy, operaty, książki obmiaru.

14)  Dokumentacja powykonawcza: dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi.

15)  Teren zamknięty: teren, o którym mowa w przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego.

16)  Aprobata techniczna: pozytywna ocena techniczna wyrobu, zatwierdzająca jego przydatność do stosowania w budownictwie.

17)  Właściwy organ: organ administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, szczegółowo określony w rozdziale 8 Ustawy Prawo budowlane.

18)  Wyrób budowlany: wyrób w rozumieniu przepisów o ocenie zgodności wytworzony w celu wbudowania lub zainstalowania w obiekcie budowlanym.

19)  Organ samorządu zawodowego: organy określone w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. 01.5.42) – z późniejszymi zmianami.

20)  Obszar oddziaływania obiektu: teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczeniami w zagospodarowaniu tego terenu.

21)  Opłata: kwota należności wnoszona przez zobowiązanego za obowiązkowe kontrole dokonywane przez właściwy organ – zapis uchylony (wrzesień 2007).

 

3.     Obowiązki inwestora

 

Art. 18 Ustawy – Prawo budowlane.

 

Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem  zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienia:

 

1)      Opracowanie projektu budowlanego i stosownie do potrzeb innych projektów.

2)      Objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy.

3)      Opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

4)      Wykonania i odbioru robót budowlanych.

5)      W przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzorem nad wykonywaniem robót budowlanych – przez osoby o odpowiednich uprawnieniach budowlanych.

 

Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego.

 

Do uczestników procesu budowlanego należą:

1)      inwestor,

2)      inspektor nadzoru budowlanego,

3)      projektant,

4)      kierownik budowy lub robót (a więc inwestor i osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne – bez – właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego oraz przedsiębiorstwa wykonawczego).

 

Wśród uczestników procesu budowy podstawową rolę spełnia inwestor, dla którego działają w granicach określonych umową pozostałe uprawnione osoby.

 

Ustawa – Prawo budowlane szczegółowo określa ogólne wymagania – zasady w procesie budowlanym – skutkujące odpowiedzialnością karno – administracyjną i zmianę decyzji administracyjnej.

 

Obiekt budowlany powinien zostać zaprojektowany i wykonany zgodnie z przepisami, powinna zostać uwzględniona ochrona uzasadnionych interesów osób trzecich obejmująca m. in. dostęp do drogi publicznej, ochronę przed pozbawieniem możliwości korzystania z mediów.

 


4.     Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót

 

Art. 28 Ustawy – Prawo budowlane.

 

Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z zastrzeżeniem art. 29 – 31 ww. ustawy.

 

Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

 

 

W art. 29 upb zapisano, budowa jakich obiektów nie wymaga pozwolenia na budowę.

W art. 30 upb zapisano jakie budowy wymagają zgłoszenia.

W art. 31 upb zapisano jaka rozbiórka nie wymaga pozwolenia.

 

Zgłoszenia budowy należy  dokonać przed rozpoczęciem robót a do wykonania można przystąpić jeżeli w terminie 30 dni właściwy organ nie wniesie sprzeciwu.

 

Rozpoczęcie robót bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia jest nielegalne oraz traktowane jako samowola budowlana.

 

Wyjątek stanowi rozpoczęcie robót zabezpieczających i rozbiórkowych w przypadku usunięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia (z zachowaniem obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia lub dokonania zgłoszenia).

 

W celu uzyskania pozwolenia na budowę należy wykonać projekt budowlany zgodnie z wydaną wcześniej decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Odpowiedzialnym za właściwe sporządzenie projektu jest tylko i wyłącznie projektant.

Zmiana projektu wymaga zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Ustalenie decyzji o pozwoleniu na budowę obejmuje stan wymogów prawa i wiedzy technicznej według stanu w chwili jej wydania.

 

Ważność decyzji o pozwoleniu na budowę do 2 lat od dnia, w którym stała się ostateczna....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin