r05-02.doc

(553 KB) Pobierz
QuarkXPress 4

QuarkXPress 4.1. Projekty praktyczne

Projekt 5.
Plakat filmowy

 

W tym projekcie zmierzysz się z realizacją plakatu formatu A3 do filmu „The Lord of the Rings” (Władca pierścieni).

 

 

 

 

 

Zagadnienia omówione w projekcie

 

·         import bitmap w formacie TIFF,

·         ścieżki odcinania i opcja Clipping,

·         gradienty,

·         wyrównywanie tekstu w akapicie,

·         blokowanie obiektów,

·         używanie menu podręcznego.

 

 

 

 

Praktyka

 

1.      Na początek otwórz nowy dokument poleceniem File | New | Document. W oknie pozwalającym na definiowanie wielkości dokumentu w pole Width wpisz wartość 297 mm, a w pole Height 420 mm.

2.      Marginesy Top, Left i Right ustaw na 20 mm, a margines Bottom na 30 mm.

3.      Będziesz pracował z pojedynczą stroną, tak więc wyłącz opcje Facing Pages i Automatic Text Box.

4.      Z palety narzędziowej (Tools) wybierz narzędzie do rysowania prostokątnych ramek i narysuj dowolną prostokątną ramkę.

5.      Zaznacz ramkę narzędziem Item , a następnie w palecie Measurements w pole oznaczone symbolem X wpisz wartość 0. Identyczny wymiar wpisz do pola opcji Y. Obok w palecie znajdują się pola wymiaru ramki. W pole W ( Width) wpisz wartość 279, a w pole H (Height) wpisz 420. Na koniec wciśnij na klawiaturze klawisz Enter, aby Quark mógł zapamiętać nowe ustawienia.

Rysunek 5.1.

Opcje wymiarowania w palecie miar

 

6.      Narysowana ramka będzie tłem plakatu, tak więc należy nadać jej odpowiednie kolory. Przywołaj paletę kolorów wciskając skrót F12.

7.      Wciśnij skrót Shift+F12, aby pokazała się paleta edycji kolorów. Następnie kliknij w przycisk New.

8.      W polu Name wpisz nazwę koloru — ciemny granatowy. Z listy rozwijalnej opcji Model wybierz model CMYK. Wyłącz opcję Spot Colors.

9.      Na koniec określ składowe koloru C99M98Y4K0 i kliknij przycisk OK.

10.  W palecie Colors for kliknij w przycisk Save po to, aby program zapisał utworzony kolor w palecie podręcznej Colors.

11.  Paleta kolorów została przygotowana, tak więc możesz przystąpić do tworzenia tła. Mając nadal zaznaczoną ramkę w palecie Colors kliknij w symbol czarnego trójkąta znajdujący się przy opcji, w której widnieje napis Solid. Następnie z listy rozwijalnej wybierz typ wypełnienia tła ramki  — Mid Linear Blend.

12.  Typ wypełnienia, który wybrałeś tworzy wariację przejścia kolorystycznego typu gradientowego, czyli od koloru do koloru. Tak więc musisz określić, jakie kolory będą tworzyły gradient. W tym celu w palecie Colors kliknij opcję oznaczoną znakiem #1, a następnie kliknij w kolor ciemny granatowy. W identyczne sposób zaznacz wybór koloru #2 i kliknij w ikonę koloru Black.

Rysunek 5.2.

Określanie wypełnienia gradientowego

 

13.  Zaznacz ramkę narzędziem Contnet i wciśnij na klawiaturze skrót Ctrl+E. W oknie opcji importu grafiki (Get Picture) wybierz ilustrację w formacie TIFF, na której utworzone obiekty znajdują się na białym tle. Jeśli takiej w tej chwili nie posiadasz, to proponuję Ci utworzenie jej w dowolnym programie bitmapowym, na wzór ilustracji zamieszczonych w dalszej części opisywanego projektu. Po zaznaczeniu (wybraniu) bitmapy kliknij przycisk Open.

14.  Ilustracja pojawi się w ramce. Wciśnij skrót Ctrl+Shift+M, aby wycentrować grafikę wewnątrz ramki.

Rysunek 5.3.

Wstawiona ilustracja do ramki graficznej

 

 

15.  Kolejnym krokiem będzie pozbycie się białego tła ilustracji. Wybierz polecenie Item | Modify lub, aby usprawnić sobie pracę z programem, wciśnij skrót Ctrl+M.

16.  Następnie przełącz się na zakładkę Clipping, gdzie w opcji określającej typ tworzenia ścieżki odcinania (Type) wybierz Non White Areas. Efekt działania ustawionej opcji możesz zaobserwować w oknie podglądu po lewej stronie okna w postaci zielonej linii dookoła obiektów na ilustracji.

17.  Jeśli dobrze się przyjrzysz, to zauważysz, że w niektórych miejscach zielona linia odstaje od obiektów i powstają bliki (prześwity) białego tła. Aby wyeliminować tę wadę, w opcji Smoothness wpisz wartość 1. Zmień także wartość Outset na ok. -2 mm. Dzięki temu ścieżka odcinania zostanie zawężona. Cały czas podpatruj zachodzące zmiany klikając w przycisk Apply. W twojej ilustracji wartość Outset może być mniejsza lub większa. Musisz trochę poeksperymentować. Na koniec zatwierdź ustawienia przyciskiem OK.

Rysunek 5.4.

Zmiany w ustawieniach można obserwować w oknie Preview oraz w oknie dokumentu po odpowiednim przesunięciu palety Modify

 

 

18.  Tło gotowe. W celu uchronienia ramki tła przed przypadkowym przesunięciem poza obszar strony powinieneś ramkę zablokować. W tym celu wybierz polecenie Item | Lock, lub wciśnij skrót F6. Oczywiście w każdej chwili możesz ramkę odblokować poleceniem Item | Unlock, lub ponownie wciskając skrót F6. O tym, że obiekt jest zablokowany, Quark informuje przy próbie zaznaczenia go. Kursor zmienia wtedy kształt na zamkniętą kłódkę.

19.  Następnym krokiem będzie utworzenie stylowego napisu. Narysuj narzędziem Rectangle Text Box ramkę tekstową o rozmiarze 19 mm na 10 mm. Następnie w palecie Measurements wprowadź współrzędne położenia ramki: X=45 mm i Y=33 mm.

20.  Przełącz się na narzędzie Content i wpisz wyraz — The.

21.  Zaznacz wpisany wyraz dwukrotnie w niego klikając. Następnie w palecie Measurements zmień krój czcionki na Times New Roman. Obok w opcji wielkości czcionki wybierz 24 pt.

22.  Pracując nadal z paletą Measurements włącz opcję Small Caps, która jest oznaczona ikoną z małą literą K.

23.  Przemieść kursor do palety Colors i mając aktywną opcję wyboru koloru tła (Background) kliknij w kolor None. Ramka zostanie pozbawiona koloru. Przełącz się teraz na ikonę koloru tekstu i wybierz dla napisu kolor White (biały).

24.  Narysuj kolejną ramkę tekstową o wymiarach W=85 mm i H= 76 mm. Współrzędne położenia ramki ustaw na X= 24 mm i H= 34 mm.

25.  Mając zaznaczoną ramkę narzędziem Item lub Content wciśnij prawy klawisz myszy. Dzięki temu uzyskasz dostęp do menu podręcznego, z którego wybierz polecenie Modify. Następnie przełącz się na zakładkę Runaround i wyłącz funkcję oblewania tekstem. W opcji Type wybierz z menu rozwijalnego None. Ustawienia zatwierdź klikając przycisk OK. Dzięki tej operacji tekst nie będzie rozsuwany w przypadku kontaktu z inną ramką tekstową. Daje to także dodatkowy efekt w postaci braku koloru tła ramki.

26.  Przełącz się na narzędzie Content (jeśli było nieaktywne) i wpisz słowo Lord. Następnie wciśnij klawisz Enter, aby przejść do następnego akapitu i wpisz Rings.

27.  Zaznacz cały tekst w ramce wciskając skrót Ctrl+A i w palecie Measurements wybierz dla teksu krój czcionki Times New Roman. Wielkość czcionki ustaw na 100 pt.

28.  Postępując identycznie jak w punkcie 22 zmień wielkość liter opcją Small Caps. Dodatkowo kliknij ikonę pogrubienia tekstu B.

Rysunek 5.5.

Efekt działania opcji Small Caps

 

29.  Wstaw teraz kursor w dowolne miejsce słowa Rings. Następnie zmień odległość pomiędzy liniami bazowymi tekstu wpisując wartość 72 w okno opcji, która znajduje się w palecie Measurements i oznaczona jest dwoma małymi strzałkami góra-dół. Standardowo powinien znajdować się tu napis Auto.

Rysunek 5.6.

W wyniku działania opcji Leading dolny napis został przesunięty w kierunku górnego wiersza

 

 

30.  Używając nadal narzędzia Content wstaw kursor przed literą R wyrazu Rings i następnie wciśnij dwukrotnie na klawiaturze klawisz Tab. Tekst zostanie przesunięty w ramce o domyślną wartość tabulatora. Oczywiście tekst nie będzie się mieścił w ramce. Aby temu zaradzić, naprowadź kursor nad prawy, środkowy punkt kontrolujący przekształcanie ramki w poziomie, który jest widoczny jako biały kwadracik. Kurs...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin