Alternanthera reineckii (Alternantera Reineckego)
Nazwy w innych językach:Pozycja w systematyce:> Rośliny > Amaranthaceae Występowanie:> Ameryka > Ameryka Południowa Synonimy polskie:Synonimy łacińskie:Alternanthera rosaefolia(Briquet, 1899). Temp. wody 24-30°C, pH 5,5-7,5, woda bardzo miękka do średnio twardej. Atrakcyjna ale dość trudna w uprawie roślina, zapotrzebowanie na światło bardzo duże.---------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.pl:Alternanthera reineckii "Lilacina" potrzebuje dużej ilości światła do wzrostu i wytworzenia ciemno-czerwonych liści. W otwartych akwariach chętnie przebija się przez powierzchnię wody i jak w przypadku innych trudnych w hodowli roślin zaleca się nawożenie CO2. Niedobór mikroelementów objawia się zmianami na blaszce liściowej. Jak inne łodygowe rośliny A. reineckii "Lilacina" najlepiej sadzić w grupach.
Ammannia gracilis
Nazwy w innych językach:angielski: Delicate AmmaniaPozycja w systematyce:> Rośliny > Lythraceae Występowanie:> Rośliny (Guillemin et Perrottet 1830). Występuje w Afryce. Efektowna, szybko rosnąca i łatwo adaptująca się roślina. Najlepiej prezentuje się posadzona w grupie, pięknie kontrastuje z zielonymi roślinami. Niezbyt trudna w uprawie, ale intensywnie kolory uzyskuje tylko przy obfitym oświetleniu i nawożeniu żelazem. Optymalna temp. 22-28°C, pH 6,0-7,5, woda miękka do twardej.
Andrzej Zabawski
Anubias barteri var. barteri (Anubias niski)
Nazwy w innych językach:Pozycja w systematyce:> Rośliny > Araceae Występowanie:> Rośliny (Schott, 1860). Temp. wody 20-30°C, pH 6,0-8,0, woda miękka do twardej. Popularna, łatwa w uprawie i niewymagająca roślina ale wolno rosnąca. Rośnie przyczepiając się do korzeni i innych dekoracji akwarium, może też rosnąc ukorzeniona w podłożu ale kłącze nie może być w nim zakopane. Wytwarza mocne, sztywne liście, polecana do akwarium z rybami zjadającymi delikatniejsze rośliny.------------------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.plAnubias barteri jest wyjątkowo zmiennym gatunkiem i zarazem najbardziej popularnym z rodziny Anubias. Oprócz naturalnie pojawiających się rodzajów istnieje kilka hybryd. Anubias barteri var. barteri łatwo przyczepia się do skał i korzeni w akwarium i należy zachować szczególną uwagę, jeżeli jest zasadzony bezpośrednio w podłożu - zawsze pozostawiać kłącze powyżej podłoża ponieważ nie toleruje on zakopania.Jest bardzo wytrzymałą rośliną która dobrze rozwija się przy niewielkim świetle, chociaż rośnie wtedy trochę wolniej. Ta odmiana Anubias barteri jest najbardziej popularna, podobnie jak Anubias barteri v. nana. Liście Anubias barteri narażone na porastanie glonami ponieważ roślina ta jest długowieczna (wieloletnia). Liście są kształtu sercowatego o ciemno zielonym odcieniu co stwarza przyjemne połączenie z innymi roślinami.
Anubias barteri var. nana (Anubias niski)
Nazwy w innych językach:Pozycja w systematyce:> Rośliny > Araceae Występowanie:> Rośliny
(Crusio, 1979). Temp. wody 20-30°C, pH 6,0-8,0, woda miękka do twardej. Popularna, łatwa w uprawie i niewymagająca roślina ale wolno rosnąca. Rośnie przyczepiając się do korzeni i innych dekoracji akwarium, może też rosnąc ukorzeniona w podłożu ale kłącze nie może być w nim zakopane. Wytwarza mocne, sztywne liście, polecana do akwarium z rybami zjadającymi delikatniejsze rośliny.-----------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.pl:Jest to bardzo wytrzymała roślina bagienna i często tworzy podwodne kwiaty - wydawać by się mogło, ze roślina nie zdaje sobie sprawy z tego, że żyje w zanurzeniu. Wolno rośnie, dlatego powinno się zapewnić jej umiarkowaną ilość światła, by zapobiec rozwojowi glonów na jej liściach. Toleruje każdy rodzaj wody - twardą, miękką, kwaśną i zasadową. Anubias barteri v. nana preferuje wzrost kłącza nad lub bezpośrednio na powierzchni podłoża, dlatego jest odpowiednią rośliną do umieszczenia na kamieniach i korzeniach. Łatwo rozmnaa zię przez podział kłącza.
Bacopa caroliniana (Bakopa karolińska)
Nazwy w innych językach:angielski: Giant BacopaPozycja w systematyce:> Rośliny > Scrophulariaceae Występowanie:> Ameryka > Ameryka Północna Synonimy polskie:Synonimy łacińskie:
((Robinson, 1908). Temp. wody 22-28°C, pH 6,0-7,5, woda miękka do średnio twardej. Popularna roślina akwariowa, sadzona w grupach bardzo dekoracyjna. Stosunkowo łatwa w uprawie, szybko rosnąca, wymaga jednak dobrego oświetlenia.-------------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.pl:Bacopa caroliniana jest popularną rośliną akwariową, pochodzącą z Północnej Ameryki, gdzie zamieszkuje okresowo zalewane tereny strumieni i tymczasowych sadzawek. Niezależnie od względnie wysokich wymagań świetlnych roślina ta do dobrego wzrostu nie wymaga żadnych specjalnych środków. Podłoże powinno być piaszczyste z dodatkiem gliny pod korzeniami. Bacopa caroliniana preferują miękką wodę nad twardą, chociaż nie jest to warunkiem dobrego wzrostu. Sadzona w grupach jest bardziej dekoracyjna, niż pojedyncze pędy. W otwartych zbiornikach łatwo wyrasta z wody i tworzy typowe lądowe formy pędów z łodygami zaopatrzonymi we włoski. Bacopa caroliniana może być użyta w stawach ogrodowych gdzie tworzy małe niebieskie kwiaty
Bacopa monnieri (Bakopa drobnolistna)
Pzycja w systematyce:> Rośliny > Scrophulariaceae
Wymagania:światło: średnie do dużegotemperatura: 22-30ºCwoda: akceptuje szeroki zakres twardości i pHJest szeroko rozpowszechniona w strefie tropikalnej i subtropikalnej, gdzie porasta zazwyczaj błotnisty obszar przejściowy między środowiskiem wodnym i lądowym. Toleruje także wodę słonawą. Łatwa w uprawie, dla osiągnięcia odpowiedniego efektu wizualnego powinna być zawsze sadzona w grupie co najmniej kilkunastu pędów. Roślina ma tendencje do wyrastania ponad powierzchnie wody. Aby temu zapobiec można odcinać wierzchołki, które z kolei mogą posłużyć jako nowe sadzonki.
Cabomba caroliniana (Kabomba karolińska)
Nazwy w innych językach:angielski: Green CabombaPozycja w systematyce:> Rośliny > Nymphaeaceae Występowanie:> Ameryka > Ameryka Południowa Synonimy polskie:Synonimy łacińskie:
(Gray, 1848). Temp. wody 22-28°C, pH 6,5-7,5, woda bardzo miękka do średnio twardej. Popularna roślina akwariowa, sadzona w grupach wygląda wyjątkowo dekoracyjnie. Wymaga intensywnego oświetlenia.---------------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.pl:Cabomba caroliniana jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych roślin akwariowych. Roślina ta ma bardzo piękne i mocno postrzępione podwodne liście o bardzo atrakcyjnym jasno zielonym kolorze. Czasami, gdy pęd dociera do powierzchni lub w trakcie kwitnienia, wytwarzane są również liście pływające. Oprócz bardzo silnego oświetlenia, Cabomba caroliniana, nie ma specjalnych wymagań. Jeżeli masz problemy z doborem odpowiedniego oświetlenia, spróbuj z gatunkami Limnophili, które wyglądem są bardzo zbliżone, natomiast nie wymagają tyle światła do wzrostu. Roślina ta powinna być sadzona w grupach, aby stworzyć najlepszy efekt dekoracyjny. Gdy roślina zaczyna się płożyć po powierzchni wody, można ją przyciąć, a odciętą część wsadzić do podłoża.
Ceratophyllum demersum
Nazwy w innych językach:angielski: HornwortPozycja w systematyce:> Rośliny > Ceratophyllaceae Występowanie:> Rośliny Synonimy polskie:Synonimy łacińskie:
(Linneaeus, 1753). Temp. wody 18-28°C, pH 6,0-7,5, woda miękka do średnio twardej. Roślina nie posiada korzeni, w naturalnym środowisku swoje kruche i delikatne pędy zakotwicza w podłożu przy pomocy podobnych do korzeni odrostów. Łatwa w uprawie, zapotrzebowanie na światło średnie.------------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.plCeratophyllum demersum posiada pokręcone liście, które są silniej skupione na czubku wspaniale rozgałęzionej łodygi. Przerwy między węzłami u podnóża starszych łodyg mogą dochodzić do 3 cm. Ceratophyllum demersum jest rośliną submersyjną, która nie wytwarza korzeni. W środowisku naturalnym zakopuje się w podłożu typu od piaszczystego do mulistego, gdzie przyczepia się poprzez zmodyfikowane liście. Ceratophyllum demersum często tworzy populacje jednogatunkowe i można ją znaleĽć samotnie i wolno rosnącą na głębokości do 1 m. Jednakże w akwarium woli silne oświetlenie i nie toleruje transportowania przez dłuższy okres czasu. Wydziela substancje toksyczne dla glonów i przy dobrych warunkach rozwoju efektywnie zapobiega ich rozrostowi.
Crinum calaministratum (Krinia rzemieniolistna)
Pozycja w systematyce:> Rośliny > Amaryllidaceae
Pochodzi z Afryki. Temp. 20-28°C, pH 5,5-8,0, woda miękka do twardej. Roślina cebulkowa, liście długości 70-100 cm. Wolno rosnąca i trudna w uprawie. Ze względu na osobliwe liście przypominające skręcone rzemienie ciekawie komponuje się na tle roślin o dużych liściach.
Cryptocoryne affinis (Zwartka malajska)
Nazwy w innych językach:Pozycja w systematyce:> Rośliny > Araceae Występowanie:> Rośliny Synonimy polskie:Synonimy łacińskie:
Temp. wody 22-28°C, pH 6,0-8,0, woda miękka do twardej. Jedna z popularniejszych roślin akwariowych, dobrze toleruje słabsze oświetlenie, najlepiej rośnie w "starym podłożu". Niezbyt wysoka, polecana jako roślina pierwszego planu.
Cryptocoryne aponogetifolia (Zwartka aponogetonolistna)
(Merrill, 1919). Temp. wody 20-30°C, pH 6,5-8,0, woda miękka do twardej. Popularna, mało wymagająca roślina. Dobrze toleruje wysoką twardośc wody i pH więc polecana jest do akwariów biotopowych Tanganika i Malawi. Posiada bardzo długie liście, nawet około 100 cm długości.
Cryptocoryne cordata (Zwartka sercolistna)
Pozycja w systematyce:> Rośliny > Araceae Występowanie:> Rośliny (Griffith, 1851)Występuje w Azji Południowo – Wschodniej (Tajlandia, Półwysep Malajski, Borneo). Dość trudna w uprawie. Roślina pierwszego planu akwarium, jej czerwono – brązowe liście efektownie prezentują się na tle kęp wysokich zielonych roślin. Wymaga trochę czasu zanim zaaklimatyzuje się w akwarium. Rozmnażanie poprzez odrosty.Wymagania: światło: duże; temperatura: 22-28ºC; woda: miękka do średnio twardej, pH około 6,0-7,5.
Cryptocoryne wendtii (Zwartka Wendta)
Pozycja w systematyce:> Rośliny > Araceae
(De Wit, 1958). Temp. wody 24-28°C, pH 6,5-7,5 woda miękka do twardej. Efektowna, wytrzymała, szybko rosnąca, niezbyt wymagająca roślina
Cryptocoryne x willisii
(Reitz, 1908). Temp. wody 22-30°C, pH 6,5-7,5, woda miękka do twardej. Wytrzymała, niezbyt wysoka roślina, poza odpowiednio intensywnym oświetleniem nie ma większych wymagań.-------------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.pl:Cryptocoryne willisii jest wytrzymałą rośliną o ciemno zielonych liściach kształtu od podłużnego do owalnego. Żyje na pograniczu środowiska wodnego i lądowego i jedynie rośliny lądowe wytwarzają kwiaty. Cryptocoryne willisii jest raczej małą rośliną i tworzy gęste kępki w akwarium. Tworzy wspaniałą dekorację, jeżeli połączy się ją z innymi wyżej rosnącymi kryptokorynami, takimi jak Cryptocoryne beckettii. Gdy rosną samotnie należy obniżyć poziom wody i umieścić je w rogach akwarium, gdzie zbierają się odpadki organiczne - roślina ta lubi takie nawożenie. W odróżnieniu od niektórych delikatnych kryptokoryn, rzadko łapie choroby.
Didiplis diandra
Pozycja w systematyce:> Rośliny > Lythraceae Występowanie:> Ameryka > Ameryka Północna (Wood, 1855). Temp. wody 24-28°C, pH 6,0-7,5, woda bardzo miękka do średnio twardej. Posadzona w grupie bardzo efektowna ale trudna w uprawie roślina.-------------------------Opis z serwisu www.holenderskie.aip.pl:Didiplis diandra jest bardzo delikatną i trudną w uprawie rośliną, lecz o liściach naprzemianległych ułożonych w dwóch rzędach jest nad wyraz wspaniałą ozdobą akwarium. W Ameryce Północnowschodniej porasta brzegi rzek i jezior, gdzie rozwija swoje podwodne, pływające i nadwodne pędy. Roślina ta nie jest podobna do żadnej innej rośliny akwariowej i dlatego stanowi wspaniały kontrast. Szczególny efekt osiągany jest jeśli sadzona jest w grupach 3-5 pędów umiejscowionych z tyłu akwarium lub w samym środku. Z drugiej strony, nie powinny być one sadzone zbyt blisko siebie, ponieważ niższe liście obumierają ze względu na niedobór światła. D. diandra ma posiada wystarczającą ilość światła jeżeli wierzchołki liści przybierają czerwony kolor. D. diandra lubi żyzne podłoże. Nawożenie CO2 wody miękkiej i kwaśnej jest zabiegiem koniecznym aby zapewnić roślinie odpowiedni rozwój. D. diandra może być rozmnażana poprzez przycięcie rośliny i zasadzenie odciętej części.
Echinodorus "ozelot"
sobol130