OPOSIKI.doc

(511 KB) Pobierz





 

 



Ponad  50 gatunków  tych małych oposików żyje w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej, unikają tylko środowisk  ekstremalnych, na przykład  wysokich  gór, pustyń na wybrzeżu zachodnim lub chłodnego klimatu na południu. Zamieszkują  wiele zróżnicowanych biotopów, od półpustyń po deszczowe dżungle subtropikalne. Większość gatunków ma  znakomity słuch, który pomaga im orientować się w nocy. Duże małżowiny często są ruchome  i oposik może je skierować w dowolną stronę, wychwycić każdy dźwięk i określić miejsce jego powstania. Umiejętność  wspinania  się  jest różna u różnych gatunków. Oposik popielaty (Marmosa cinerea) żyje  najczęściej na drzewach,  inne  gatunki  np. oposik chilijski (Marmosa elegans) pojawia się także  na ziemi, ma krótki ogon i krótsze  kończyny. W dżunglach deszczowych w jednym miejscu  może żyć  nawet 7 gatunków oposików, z których każdy zamieszkuje jedno piętro drzew. Różnice  w wielkości  ciała  i różne umiejętności  wspinania  się  powodują że każdy  gatunek   zajmuje określony  poziom i nie  następuje konkurencja pokarmowa. Oposiki są samotnikami. Gdy dwa osobniki spotykają się,  szczerzą zęby i groźnie syczą.  Wychowanie młodych odbywa się w  opuszczonych gniazdach ptaków w norach, w wydrążonych drzewach lub otworach skalnych.



 

 

Te małe gatunki oposików żywią się zarówno pokarmem zwierzęcym, jak i roślinnym, ale owady z reguły stanowią 90% ich pożywienia. Nie  gardzą też jajami ptaków, polują na małe gryzonie i jaszczurki.

Szczególnie lubią  duże  pasikoniki, które chwytają w locie, podskakując do góry. Twarde,  chitynowe części  i tylne nogi usuwają, a resztę  połykają, poczynając od głowy.  Poszukując pożywienia, oposiki poruszają się powoli i rozważnie w gałęziach. Często zwisają głową w dół, zawieszone na ogonie, i połykają jedzenie. Oposik mysi bardzo lubi trzcinę cukrową, dlatego często zjawia się  na plantacjach trzciny, odwiedza też plantacje bananów i mango, gdzie powoduje wielkie szkody.

 

             



·     Oposiki  wspinają się  niekiedy na krzewy bananów  i mogę się potem niespodziewanie pojawić w transporcie owoców np. aż  w Europie.

·     Nie wszystkie  gatunki oposików są małe. Oposik Mamosa cinerea ma długość prawie pół metra i waży niemal kilogram.

·     Noworodki  większość oposików mają  wielkość ziarenka ryżu. Na świat przychodzą jeszcze  nie  w pełni ukształtowane jako embriony.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin