MUNGO.doc

(284 KB) Pobierz
---------------------------------





---------------------------------

POŻYWIENIE

Podczas  polowania  mungo  wykorzystuje  każdą  nadarzającą  się  okazję. Jest  bardzo  sprytnym  myśliwym  i zazwyczaj nie czyha na zdobycz, ale sam  jej  szuka, głównie  za pomocą  bystrego  wzroku  i słuchu. Nie  przepuści  żadnego  łupu. Podstawę  pożywienia  mungo  stanowią  szczury, myszy  i inne  małe  ssaki  oraz  skorpiony, owady  i jaja  ptasie. Podczas  żerowania  mungo  rozdrapuje  ziemię  i odwraca gałęzie  i mniejsze  kamienie. Kiedy  ofiara  rzuca  się do  ucieczki, mungo  zawsze ją goni. Złapaną  zdobycz  uśmierca  ukąszeniem  w kark  i natychmiast  połyka. Mungo  chwyta  czasem  też  duże  węże, a nawet  kobry , ale  głównie  żywi  się małymi 

zwierzętami, żyjącymi  na  lub  pod ziemią. 

 

TRYB ŻYCIA   

Mungo  jest  bardzo  zwinnym  i żywym zwierzęciem, poruszającym  się  najczęściej  szybkimi  skokami. Większość  czasu  spędza  na ziemi, ale na ścianach  budynków  lub w gałęziach drzew  umie  się poruszać  równie zwinnie  jak małpa. Potrafi  też na  krótszych  dystansach  chodzić  do tyłu,  zwinąć  się  w kłębek,  unieść  na tylnych  nogach  i wyskoczyć wysoko  w powietrze. 

         

Mungo  aktywnie  jest  i żeruje  w dzień. Noce przesypia  w opuszczonym  kopcu  termitów  lub  w wygrzebanej  norze. Jego  ulubionymi biotopami  są otwarte  lub  rzadko  tylko  porośnięte  drzewami  tereny.

 

 

CZY WIESZ, ŻE...

·     Mungo potrafi  rozróżnić  dość  szeroką  skalę  barw,  w odróżnieniu od  większości ssaków, które  mają  bardzo  ograniczone  możliwości  widzenia  kolorów.

·     Niektóre mungo  rozbijają  ptasie  jaja,  opierając  się  grzbietem  i tylnymi  nogami  o ścianę  i rzucając  jajkiem  między  nogami  w mur. Gdy  jajko  się  rozbije  zjadają  jego  zawartość.

·     Indyjskie mungo często hodowane są jako  zwierzęta  domowe,  chwytające  szczury, myszy i innych   nieproszonych  gości. 

 

 

 

·     Gdy  mungo  szuka  pożywienia   na ziemi, chroni  uszy,  zamykając  tak  silnie  małżowiny, że do  środka  nie dostaje  się  ziemia, ani  woda.

·     Wbrew  powszechnym  przekonaniom  mungo  nie są  odporne  na jad  węży, a  jedynie  mniej  wrażliwe  niż inne zwierzęta.

 

6.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin