KOZICA.doc

(635 KB) Pobierz
--------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------

TRYB ŻYCIA



Kozice  spędzają  wiosnę  i jesień  w wyższych  partiach gór,  powyżej  górnej granicy lasu i pasą się  na  halach. Choć w lecie  wędrują czasem aż  do granicy śniegu, nie można ich  uznać  za  mieszkańców  szczytów górskich. Podczas  chłodniejszych  miesięcy zimowych  schodzą  na  wysokość  500 m n.p.m. i  przebywają w lasach, gdzie w tym czasie  znajdują dość  pożywienia. Samice  z młodymi  spędzają większą część  roku  w niewielkich grupach. W  zimie  grupy  potrafią  łączyć  się  w większe  stada,  liczące  nawet  100 osobników i schodzą niżej - do strefy regli. Samce  żyją  samotnie,  tylko  w porze  rykowiska, od  października  do grudnia, przebywają  z samicami.     

CZY WIESZ, ŻE...

·     Według  pewnej starej  legendy  szwajcarskiej  haczykowato  zagięte  różki  kozic  są  talizmanem. Jeśli  człowiek  postuka  się  nimi w głowę, chronią go przed uderzeniami i ranami.

 

·     Pierwsza  część  nazwy  łacińskiej  kozicy (Rupicapra  rupicapra)  pochodzi  od wyrazu  rupes,  to  znaczy  skała.

·     Podczas  walk  o przychylność  samic  samice mogą  zadać  sobie  poważne  rany. Metoda  walki  polega  na ataku  różkami  od  dołu. Rywale  mogą  sobie  w ten  sposób  rozciąć  brzuch  lub  gardziel.

ROZMNAŻANIE

U kozic  pora  godowa  rozpoczyna  się w połowie  października  i kończy  w grudniu. Samce  przyłączają  się  w tym  czasie  do samic  i prowadzą  o nie  ostre  walki. Pojedynki  te odbywają  się  zawsze  na otwartych łąkach górskich  lub  na stromych  zboczach. Rywale  często  odnoszą  przy  nich  ciężkie  obrażenia. Samce znakują  swój  rewir wydzieliną  gruczołów  znajdujących  się u nasady  rożków.  

Byki  bezlitośnie  gonią  każdego  rywala, który  pojawia  się  na ich  terenie. Samica rodzi  zazwyczaj  jedno, rzadko  dwa  młode,  w okresie  między  kwietniem a czerwcem. Przed  samym  porodem  odgania  od siebie ubiegłoroczne młode, które oddzielają się od stada. Kiedy  nowe małe  zostanie  odstawione,  ubiegłoroczne potomstwo  może wrócić.

 

6.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin