GIBBON BIAŁORĘKI.doc

(2761 KB) Pobierz
GIBBON BIAŁORĘKI

GIBBON BIAŁORĘKI

-----------------------------------------------------------------------------

TRYB ŻYCIA



Rodzinne stado gibbonów składa się  z rodziców  i 2 –3 potomków. Każda rodzina zajmuje terytorium o powierzchni ok. pół  km kw.. Jeśli zbliży się  sąsiednie stado, dorosłe gibbony głośnym krzykiem i agresywnym zachowaniem starają  się bronić  terytorium,  ale rzadko dochodzi do  bezpośredniego  starcia. Po nocy, którą  gibbony spędzają  w gałęziach  swego ulubionego  ,,sypialnego’’ drzewa,  wszystkie budzą się   o świcie.  Dorosłe  zwierzęta zaczynają dzień od charakterystycznego,  piętnastominutowego duetu. Najpierw samiec  intonuje basowe solo, po czym przyłącza się do  niego samica ze swym radosnym pokrzykiwaniem. Ten wspólny ,,śpiew’’ kończy się dwudziestosekundowym  crescendo. Duet ten służy do kilku celów. Stanowi sygnał dla innych stad rodzinnych,  że teren jest już zajęty, umacnia też związek między partnerami, którzy wyrażają  w ten sposób  akceptację  dla swego  ,,małżeństwa’’.  Po skończeniu tego  porannego ,,koncertu’’, gibbony wyruszają  na żer, z reguły pod  przewodnictwem  samicy.  Wędrują  co dzień przez 9 – 10  godzin  w koronach drzew, po czym powracają  do swej  ,,sypialni’’. Poszukiwanie  pożywienia i wzajemna  pielęgnacja  sierści  zabiera  im prawie cały czas  czuwania.  

POŻYWIENIE

Stado  rodzinne gibbonów wyrusza na żer  o świcie i późnym popołudniem, kiedy robi się chłodniej. Szybko  wyszykuje  najlepsze  drzewa, na których  w danej porze roku znaleźć  można  najwięcej owoców. Gibbony najbardziej lubią słodkie owoce, np. figi. Są  bardzo wybredne i przed zjedzeniem starannie badają owoc kciukiem i palcem wskazującym, czy jest dość  dojrzały. Owoce, które nie przeszły pomyślnie próby, pozostają na drzewie. Najsmaczniejsze owoce, pędy  i pąki znajdują się najwyżej w koronach drzew liściastych. Ale zręczne gibbony sięgają na same koniuszki gałęzi. Jedną ręką przytrzymują się dwóch lub trzech gałązek  i powoli wybierają  owoce.

Pożywienie  roślinne uzupełniają bezkręgowcami, jaszczurkami, jajami ptaków i pisklętami. Owadów i pająków poszukują rozgarniając palcami gałęzie. Ze  znalezionego łupu wysysają  zawartość, a ciężkostrawne resztki odrzucają. Tę metodę stosuje też w przypadku dużych owadów, takich jak modliszki, które rozgniatają zębami i wysysają. Gibbony białorękie  piją  mocząc grzbiet  ręki w deszczowej wodzie, pozostałej w dziuplach drzew, po czym zlizują wodę z sierści.

CZY WIESZ, ŻE...

·     W XIX  wieku  czołowi zoologowie przypuszczali, że gibbony są najbliżej  spokrewnionymi  z człowiekiem naczelnymi.

·     Głos, jaki wydaje samica gibbona białorękiego, przypomina tajlandzkie określenie małżonka. Stara legenda  tajlandzka mówi, że bóg Indra  zmienił  za karę  w gibbona piękną kobietę, która zdradzała męża. Od tego czasu co rano, zawsze, kiedy przypomni sobie swe grzeszne zachowanie, przywołuje głośno swego  męża.

 

6+

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin