organy wladzy sadowniczej cz1..doc

(648 KB) Pobierz
/

/. Przedmiot opracowania


ROZDZIAŁ V. SĄD NAJWYŻSZ.................................................................              116

1.  Uwagi wprowadzające               .......................116

2.  Konotacje historyczne .................................................................                116

3.  Podstawa normatywna i funkcje SN              -                121

4.  Struktura organizacyjna SN                                              122

5.  Sędziowie Sadu Najwyższego                                             125

6.  Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów Sadu Najwyższego                127

7.  Osobliwości proceduralne                                             129

ROZDZIAŁ VI. SĄDOWNICTWO ADMINISTRACYJNE                              132

1.  Konotacje historyczne                                                         132

2.  Podstawa normatywna i funkcje sądów administracyjnych                             137

3.  Struktura organizacyjna sądów administracyjnych               _                            138

4.  Sędziowie sądów administracyjnych                             139

5.  Wojewódzkie sądy administracyjne                             141

6.  Naczelny Sąd Administracyjny                            144

ROZDZIAŁ VH. WŁADZA SĄDOWNICZA TRYBUNAŁÓW                149

1.  Konstytucyjne uwarunkowania               _                149

2.  Trybunał Stanu               _                 150

3.  Trybunał Konstytucyjny              _                 163

ROZDZIAŁ VD1. IZBY MORSKIE W STRUKTURZE SĄDÓW                 174

1.  Uwagi wprowadzające                             174

2.  Charakter prawny izb morskich               _                            174

3.  Konotacje historyczne                             175

4.  Podstawa normatywna i zakres właściwości                                           177

5.  Struktura organizacyjna               _                            179

6.  Ławnicy izb morskich                             180

7.  Postępowanie przed izbami morskimi                                          182

ROZDZIAŁ IX. SĄDOWNICTWO POLUBOWNE              _                 189

1.  Uwagi wprowadzające                             189

2.  Rozwój sądownictwa polubownego w Polsce                             190

3.  Istota i charakter prawny sądu polubownego                            191

4.  Rodzaje sądów polubownych                             192

5.  Sędziowie (arbitrzy)                             192

6.  Zapis na sąd polubowny              _                            194

7.  Postępowanie przed sądem polubownym                             195

8.  Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego                             197


ROZDZIAŁ I. ZAGADNIENIA WPROWADZAJĄCE

1. Przedmiot opracowania

1.              Opracowanie niniejsze za przedmiot ma problematykę prawa organów władzy sądowniczej, która jest częścią prawa organów ochrony prawnej,
uprzednio określanej mianem prawa organizacji wymiaru sprawiedliwości, a
dzisiaj czasami nazywanej prawem organów i korporacji ochrony prawnej.

Problematyka ta jest szeroka i normy jej wyznacza kilka dyscyplin pra­wa: prawo konstytucyjne, prawo procesowe, prawo administracyjne.

2.              Problematyka ogólnego prawa organów ochrony prawnej jest szeroka. Współczesność zakłada jasne jej powiązanie z prawem międzynarodowym publicznym. Zasady integracji europejskiej i międzynarodowe po­
wiązania państwa wyzwalają konieczność ochrony prawnej również z pozy­cji instytucji prawa międzynarodowego.

Ochrona prawna nie może być pojmowana wyłącznie jako działalność organów państwa w zakresie stanowienia i stosowania prawa. Ochrona praw­na to również działalność polegająca na świadczeniu pomocy prawnej oraz na tzw. obsłudze prawnej.

3.              Prawo ustroju organów ochrony prawnej jest przedmiotem zaintere­sowania licznych dyscyplin prawniczych. Przedmiot zainteresowania tego
działu prawa jest obszerny i złożony. Obejmuje on problematykę ustroju,
organizacji i zadań organów ochrony prawnej.

Prawo jest zespołem norm, a powszechność jego stosowania oraz jedno­litość i skuteczność odciska widoczne znamiona. Norma prawna jest wzo­rem postępowania, czyli regułą świadomego zachowania oraz obowiązku mającego charakter nakazu lub zakazu albo tylko przyzwolenia.

Normy prawne dotyczące działalności organów ochrony prawnej przyj­mują trojaki charakter. Mogą one być: normami ustrojowymi, kiedy okre­ślają ustrój, prawa i obowiązki, kompetencje oraz wyznaczają kierunki dzia­łalności i organizację organów ochrony prawnej. Mogą one być również normami prawa procesowego, kiedy określają sposób postępowania przed organami rozstrzygającymi w sprawach należących do ich właściwości. Wreszcie mogą być normami prawa materialnego kiedy regulują stosunki społeczne, będące przedmiotem ochrony prawnej.


-5-


ROZDZIAŁ I: ZAGADNIENIA WPROWADZAJĄCE


1. Przedmiot opracowania


 


4.      



Z semantycznego punktu widzenia trzeba odnotować, że ochroną jest swojego rodzaju zabezpieczenie, opieka, osłona przed szkodą, skrzyw­dzeniem czy niebezpieczeństwem. Na ochronę składa się system środków zapewniających bezpieczeństwo oraz służących zapobieganiu i przeciwdzia­łaniu niepożądanym czynnikom.

5.       Przez ochronę prawną należy przede wszystkim rozumieć działalność wyspecjalizowanych organów państwowych, polegającą głównie na rozstrzy­ganiu sporów prawnych, w odniesieniu do tego czy przepis prawa został naruszony i przez kogo oraz na wyciągnięciu konsekwencji, przewidzianych w ustawie. Istotą ochrony prawnej jest przy tym rozstrzyganie konfliktów prawnych przez wyspecjalizowane organy państwowe, powołane i wyposażo­ne przez ustawodawcę w odpowiednie kompetencje. Organy te bowiem zo­stały wydzielone organizacyjnie. Posiadają one swobodę w podejmowaniu decyzji i są zobowiązane (na mocy art. 7 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia. 1997 r.) do działania na podstawie i w granicach prawa.

6.       Ochronę prawną w państwie zapewnia określony system organów oraz instytucji prawnych i środków służących regulacji i utrzymaniu po­rządku prawnego. Celem jest ochrona stosunków społecznych, dóbr i war­tości niezbędnych do egzystencji i prawidłowego rozwoju jednostki, grup społecznych i całego społeczeństwa.

7.       Ochrona prawna polega przede wszystkim na realizacji norm praw­nych poprzez ich stosowanie w drodze orzekania o skutkach prawnych okre­ślonych stanów faktycznych i na wykonywaniu tych orzeczeń (tzw. stosowa­nie prawa), a także polega ona na kontroli i wspieraniu przestrzegania pra­wa przez wszystkich adresatów norm prawnych. Ochrona prawna również obejmuje obsługę i pomoc prawną. Przedmiotem ochrony prawnej w dzia­łalności organów stosujących prawo są określone dobra i wartości społecz­ne, zaś prawo jest jedynie środkiem czy narzędziem urzeczywistnienia tej ochrony poprzez stosowanie go w konkretnych sytuacjach.

8.       Każdy człowiek i obywatel państwa ma prawo do ochrony dóbr i wartości zagwarantowanych w Konstytucji i w międzynarodowych ak­tach prawnych. Ustawodawca określając prawa obywatelskie wskazuje konkretne dobra i wartości podlegające ochronie. Państwo ma obo­wiązek udzielenia pomocy oraz ma obowiązek zapewnić ochronę jego dóbr. Prawo spełnia ważną rolę w zapewnianiu porządku wyznaczone­go przez normy prawne.


9.              Ochrona prawna znajduje swoje oparcie w rozbudowanym systemie
prawa, który to system wyklucza partykularyzm w państwie prawa.

Zapewnienie społeczeństwu powszechnej ochrony prawnej to rezultat wielowiekowych przemian historycznych, prowadzących do wytworzenia się współczesnych pojęć o zadaniach i funkcjach państwa.

Badania nad tymi problemami i ewolucja poglądów doprowadziły do ustalenia dwóch założeń stanowiących prawne przesłanki działania systemu ochrony prawnej. Pierwszym założeniem jest zakaz uciekania się do samo­pomocy przez obywateli. Zgodnie z drugim założeniem państwo przyjmuje na siebie obowiązek udzielania pomocy i ochrony prawnej osobie, która takiej ochrony potrzebuje.

Zakaz stosowania samopomocy oznacza, że zabronione jest używanie przez jednostkę przemocy dla wymuszenia realizacji przysługującego jej prawa. Samopomoc jest prawnie niedopuszczalna, (z wyjątkiem samoobro­ny i przypadków prawem wskazanych np. obrona konieczna – art. 25 k.k. i stan wyższej konieczności - art. 26 k.k.). Samopomoc mająca na celu zabez­pieczenie swojego prawa jest co do zasady zakazana, chyba, że prawo wyraź­nie ją przewiduje, np. gdy cudze zwierzę wyrządza szkodę na gruncie jego posiadacza (art. 432 k.c).

Samopomoc jest niedopuszczalna, gdyż to właśnie państwo wyłącznie jest zobowiązane do udzielania pomocy i ochrony osobie potrzebujące ta­kiej pomocy.

Zakaz samopomocy nie wyczerpuje problemu. Drugą przesłanką dzia­łania ochrony prawnej jest ukształtowanie się specjalnych organów władzy państwowej zobowiązanych do udzielania pomocy tym, których dobra praw­ne naruszone zostały przez sprzeczne z prawem działanie innych ludzi. Or­gany te posiadają określoną organizację i wyodrębnione kompetencje oraz zostały powołane przez ustawę do sprawowania ochrony prawnej.

10.              Organami ochrony prawnej są przede wszystkim: sądy (Sąd Najwyż­szy, sądy powszechne, sądy administracyjne i sądy wojskowe – art. 175 ust. 1
Konstytucji RP) oraz trybunały (Trybunał Konstytucyjny - art. 188 i n. Kon­stytucji RP oraz Trybunał Stanu - art. 198 i n. Konstytucji RP), ale także są
nimi konstytucyjne organy kontroli państwowej i ochrony prawa (Najwyż­sza Izba Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Radiofonii
i Telewizji - art. 202 - 215 Konstytucji RP), jak również organy ścigania (Pro­kuratura, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywia­du, Żandarmeria Wojskowa, Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodo­wi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej). Organami ochrony prawnej są
także sądy polubowne, jak również rzecznicy interesu publicznego (Rzecz­nik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Ubezpieczonych,


 


-6-


-7-


ROZDZIAŁ I: ZACADMEMA WPROWADZAJĄCE


/. Przedmiot opracowania


 


Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), a także różnego ro­dzaju inspekcje (m.in. Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin