materialy.doc

(249 KB) Pobierz
I

I. PRZEPISY KONSTYTUCYJNE

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Art. 2.

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym panstwem prawnym, urzeczywistniajacym zasady sprawiedliwosci społecznej.

Art. 7.

Organy władzy publicznej działaja na podstawie i w granicach prawa.

……………………………………………………………………………………………………………………..……………………………

ZRÓDŁA PRAWA

Art. 87.

1. Zródłami powszechnie obowiazujacego prawa Rzeczypospolitej Polskiej sa: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy miedzynarodowe oraz rozporzadzenia.

2. Zródłami powszechnie obowiazujacego prawa Rzeczypospolitej Polskiej sa na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.

Art. 88.

1. Warunkiem wejscia w _ycie ustaw, rozporzadzen oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie.

2. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych okresla ustawa.

3. Umowy miedzynarodowe ratyfikowane za uprzednia zgoda wyra_ona w ustawie sa ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów miedzynarodowych okresla ustawa.

Art. 89.

1. Ratyfikacja przez Rzeczpospolita Polska umowy miedzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyra_onej w ustawie, je_eli umowa dotyczy:

1) pokoju, sojuszy, układów politycznych lub układów wojskowych,

2) wolnosci, praw lub obowiazków obywatelskich okreslonych w Konstytucji,

3) członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w organizacji miedzynarodowej,

4) znacznego obcia_enia panstwa pod wzgledem finansowym,

5) spraw uregulowanych w ustawie lub w których Konstytucja wymaga ustawy.

2. O zamiarze przedło_enia Prezydentowi Rzeczypospolitej do ratyfikacji umów miedzynarodowych, których ratyfikacja nie wymaga zgody wyra_onej w ustawie, Prezes Rady Ministrów zawiadamia Sejm.

3. Zasady oraz tryb zawierania, ratyfikowania i wypowiadania umów miedzynarodowych okresla ustawa.

Art. 90.

1. Rzeczpospolita Polska mo_e na podstawie umowy miedzynarodowej przekazac organizacji miedzynarodowej lub organowi miedzynarodowemu kompetencje organów władzy panstwowej w niektórych sprawach.

2. Ustawa wyra_ajaca zgode na ratyfikacje umowy miedzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm wiekszoscia 2/3 głosów w obecnosci co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat wiekszoscia 2/3 głosów w obecnosci co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

3. Wyra_enie zgody na ratyfikacje takiej umowy mo_e byc uchwalone w referendum ogólnokrajowym zgodnie z przepisem art. 125.

4. Uchwałe w sprawie wyboru trybu wyra_enia zgody na ratyfikacje podejmuje Sejm bezwzgledna wiekszoscia głosów w obecnosci co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Art. 91.

1. Ratyfikowana umowa miedzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi czesc krajowego porzadku prawnego i jest bezposrednio stosowana, chyba _e jej stosowanie jest uzale_nione od wydania ustawy.

2. Umowa miedzynarodowa ratyfikowana za uprzednia zgoda wyra_ona w ustawie ma pierwszenstwo przed ustawa, je_eli ustawy tej nie da sie pogodzic z umowa.

3. Je_eli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolita Polska umowy konstytuujacej organizacje miedzynarodowa, prawo przez nia stanowione jest stosowane bezposrednio, majac pierwszenstwo w przypadku kolizji z ustawami.

2

Art. 92.

1. Rozporzadzenia sa wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upowa_nienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upowa_nienie powinno okreslac organ własciwy do wydania rozporzadzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczace tresci aktu.

2. Organ upowa_niony do wydania rozporzadzenia nie mo_e przekazac swoich kompetencji, o których mowa w ust. 1, innemu organowi.

Art. 93.

1. Uchwały Rady Ministrów oraz zarzadzenia Prezesa Rady Ministrów i ministrów maja charakter wewnetrzny i obowiazuja tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydajacemu te akty.

2. Zarzadzenia sa wydawane tylko na podstawie ustawy. Nie moga one stanowic podstawy decyzji wobec obywateli, osób prawnych oraz innych podmiotów.

3. Uchwały i zarzadzenia podlegaja kontroli co do ich zgodnosci z powszechnie obowiazujacym prawem.

 

 

Art. 94.

Organy samorzadu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rzadowej, na podstawie i w granicach upowa_nien zawartych w ustawie, ustanawiaja akty prawa miejscowego obowiazujace na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa

miejscowego okresla ustawa.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Art. 142.

1. Prezydent Rzeczypospolitej wydaje rozporzadzenia i zarzadzenia na zasadach okreslonych w art. 92 i art. 93.

[…]

Art. 146.

[…]

4. W zakresie i na zasadach okreslonych w Konstytucji i ustawach Rada Ministrów w szczególnosci:

1) zapewnia wykonanie ustaw,

2) wydaje rozporzadzenia,

Art. 148.

Prezes Rady Ministrów:

[…]

3) wydaje rozporzadzenia,

[…]

Art. 149.

[…]

2. Minister kierujacy działem administracji rzadowej wydaje rozporzadzenia. Rada Ministrów, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może uchylic rozporzadzenie lub zarzadzenie ministra.

3. Do przewodniczacego komitetu, o którym mowa w art. 147 ust. 4, stosuje sie odpowiednio przepisy odnoszace sie do ministra kierujacego działem administracji rzadowej. [art. 147 ust. 4: „W skład Rady Ministrów moga byc ponadto powoływani przewodniczący okreslonych w ustawach komitetów.”]

Art. 213.

[…]

2. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydaje rozporzadzenia, […]

3

II. PODSTAWA PRAWNA STANOWIENIA AKTÓW PRAWA MIEJSCOWEGO

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorzadzie gminnym.

Akty prawa miejscowego stanowione przez gmine

Art. 40. 1. Na podstawie upowa_nien ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiazujacych na obszarze gminy.

2. Na podstawie niniejszej ustawy organy gminy moga wydawac akty prawa miejscowego w zakresie:

1) wewnetrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych,

2) organizacji urzedów i instytucji gminnych,

3) zasad zarzadu mieniem gminy,

4) zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urzadzen u_ytecznosci publicznej.

3. W zakresie nieuregulowanym w odrebnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiazujacych rada gminy mo_e wydawac przepisy porzadkowe, je_eli jest to niezbedne dla ochrony _ycia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porzadku, spokoju i bezpieczenstwa publicznego.

4. Przepisy porzadkowe, o których mowa w ust. 3, moga przewidywac za ich naruszanie kare grzywny wymierzana w trybie i na zasadach okreslonych w prawie o wykroczeniach.

Art. 41. 1. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały.

2. W przypadku niecierpiacym zwłoki przepisy porzadkowe mo...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin