SCENARIUSZE ZAJĘĆ DLA DZIECI O SPECYFICZNYCH POTRZEBACH
EDUKACYJNYCH
Temat zajęć: Dokarmiamy ptaki zimą.
Cele:
Poznawczo – kształcące:
*poznanie warunków życia ptaków zimą
*poznanie sposobu niesienia im pomocy
*poznanie gatunków ptaków zimujących w Polsce
*rozwijanie umiejętności wypowiadania się
Rewalidacyjne:
*rozwijanie logicznego myślenia
*rozwijanie wyobraźni
*rozwijanie plastyki ciała
*rozwijanie spostrzegawczości
*doskonalenie koncentracji uwagi
*usprawnianie manualne
*stwarzanie sytuacji do zabawy i osiągania sukcesu
Wychowawcze:
*kształtowanie wrażliwości na losy zwierząt
*kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt
*budzenie zainteresowań światem przyrody
*wdrażanie do dbałości o estetykę otoczenia
*wdrażanie do współpracy w grupie
Metody: podająca, poszukująca, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki: list ZIMY do dzieci, ilustracje ptaków/sroka, wróbel, dzięcioł, gil, sikora bogatka, bażant, sowa, gołąb/ zagadki, loteryjka obrazkowa, karty pracy indywidualnej i grupowej, figury płaskie, ołówki, kreda, kredki
Przebieg zajęć.
I.. Wprowadzenie do zajęć – odczytanie listu od Pani Zimy
Omówienie wyglądu listu
- Do kogo jest zaadresowany? /GRUPA V./
- Kto jest nadawcą? /PANI ZIMA/
Rozplatanie treści listu./wodząc palcem po linii zgodnie z kierunkiem
strzałki odczytujemy po kolei sylaby/
PO GAJ PTA
MA KOM!
CIE
II. Pogadanka /przykł. pytania/
- O co prosi Zima?
- Kiedy mamy pomagać- ptakom?
- Dlaczego Zima prosi nas o pomoc dla ptaków?/pogoda: mróz, śnieg/
- Które ptaki odlatują na zimę? /jaskółki, bociany, kukułki, skowronki/
- Które ptaki zostają u nas na zimę? /sroki, sikory, gołębie, dzięcioły, sowy, wróble, gawrony, gile, bażanty.../
- Co jedzą ptaki zimą? /larwy, spod kory, ziemi, nasiona, owoce roślin: głóg, jarzębina, róża /
- Jak znajdują pokarm? /wygrzebują/
- Jak myślicie jak czują się ptaki zimą? /jest im zimno, są głodne/
- Jak możemy im pomóc?
- Co można zbudować- dla nich?
/ obejrzenie karmnika i omówienie jego budowy /
- Czym można karmić- ptaki?/ zboże, chleb, ryż, kasza, słonina, suszone owoce głogu, jarzębiny /
- Kto w domu dokarmia ptaki?
itp.
III. Ćwiczenia dramowe.
W wyobraźni dzieci przenoszą się na spacer po zimowym parku. Mają spacerować po sali jak po parku i robić zdjęcia ptakom.
/ w sali rozłożone są zdjęcia ptaków,
dzieci wędrują za prowadzącym i naśladują go, w tle muzyka relaksacyjna z kasety magnetofonowej//
N: Wędrujemy po parku. Weszliśmy na wąską ścieżkę, jest cicho, nasłuchujemy głosów ptasich.
Przedzieramy się przez krzaki.
Weszliśmy w głęboki śnieg – podnosimy wysoko nogi
Jest nam już trochę zimno, trzęsiemy się, rozcieramy ręce, chuchamy,
podskakujemy w miejscu
Dotarliśmy do polanki, widzimy sikorkę i robimy jej zdjęcie
Idziemy dalej.
Tutaj się rozdzielimy, każdy sam idzie przez park, robi zdjęcie i ze swoją
zdobyczą wraca do mnie na polanę.
IV. Oglądanie zdjęć ptaków i omawianie
Dzieci prezentują swoje zdjęcia siedząc w kręgu. Próbują nazwać ptaka,
powiedzieć czym się żywi /wróbel – okruszynki, gil – owoce, sikora- słoninę,
dzięcioł –larwy, gołąb – ziarna…/
ZABAWA ORIENT.- PORZĄDKOWA
„Karmnik”- na sygnał „odwilż” ptaki - dzieci latają po sali, na sygnał „mróz” lecą do karmnika /stołu/ i stukają palcami o blat
V. Konkurs wiedzy o ptakach.
/podział na 2 drużyny, przypomnienie o współpracy/
Punkty zapisywane są na tablicy.
Konkurencje
1. „Czyj to głos”
Jedna osoba naśladuje głos wylosowanego ptaka, grupa odgaduje czyj to głos
GAWRON WRÓBEL SOWA
2.„Ukryte cyfry” -Grupy otrzymują rysunek, w którym mają oszukać i wypisać ukryte cyfry
3. „Zgadnij kto to jest” - Losowanie zagadek
A B
Stuk puk, stuk puk Powieś jej na sznurku
Dziobem w drzewo stuka Kawałek słoniny
Leczy stare drzewa A będzie ją dziobać
Korników w nich szuka W czasie śnieżnej zimy
/dzięcioł/ /sikorka/
4. „Koncert ptaków”
Każda grupa śpiewa jako jeden rodzaj ptaków.- na melodię „ Zawsze niech będzie Słońce”
* śpiew wspólny na la...la...la...
* śpiew grupami – gawrony kra...kra...
- wróble ćwir...ćwir...
* śpiew wspólny
5. „Stołówka”
Grupy z figur płaskich układają karmnik
6. „Co lubię jeść”
Dzieci w zespołach na kartach pracy łączą ptaka z jego przysmakiem.
7. Odszukaj ptaki
Drużyny otrzymują kartoniki z różnymi zwierzętami mają wybrać tylko
rysunki ptaków.
VI. Podsumowanie konkursu - Rozdanie cukierków.
Pokolorowanie wybranych rysunków ptaszków i wklejenie do karmników – powieszenie gotowej pracy na tablicy
.
Temat zajęć: Przygotowujemy ptasie smakołyki.
Poznawczo –kształcące:
* poznanie sposobu przygotowania poczęstunku dla ptaków
* przypomnienie wiadomości o ptakach zimujących i ich dokarmianiu
* usprawnianie manualne
* nabywanie umiejętności praktycznych – zapalanie podgrzewacza, roztapianie
tłuszczu
* doskonalenie precyzji ruchów
* doskonalenie refleksu
* kształtowanie wrażliwości na losy zwierząt
* budzenie zainteresowań światem przyrody
* wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa
* wdrażanie do dbałości o czystość
Metody: podająca, praktycznego działania, oglądowa
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki: ilustracje ptaków: sikorka, gil, sójka, kowalik, gołąb, gawron, wróbel/ drut, przecinak, pojemniki po jogurtach, rondelek, podgrzewacz, smalec, pszenica, kasza, słonecznik, zapałki, świece do podgrzewacza, niebieski karton, sznurek, szablony ptaków, korek, klej, kredki, nożyczki, wata, gałązki
Przebieg zaj...
margaritta_mg