ZABIEG PARAFINOWY.doc

(48 KB) Pobierz
ZABIEG PARAFINOWY (okład)

ZABIEG PARAFINOWY (okład)

Chcesz mieć gładkie i ciepłe dłonie i stopy?
Może skóra na kolanach i łokciach nie jest idealna?
Spróbuj zabiegu z zastosowaniem parafiny. Jak to zrobić i czy jest to odpowiedni zabieg dla ciebie piszemy poniżej.

Parafina jest węglowodorem, uzyskiwanym podczas destylacji ropy naftowej. Zawiera naturalne (naturalne w rozumieniu nie uzyskiwane poprzez reakcje chemiczne inicjowane przez człowieka) substancje natłuszczające.
Pomimo że sama parafina nie nawilża, to po nałożeniu na skórę tworzy warstwę, która zatrzymuje w skórze wilgoć.

Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli przekazuje je ciału. Okład z parafiny powoduje otwarcie porów skóry i stymuluje krążenie krwi, a w efekcie poprawia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych.



Po zabiegu "parafinowym" skóra staje się miękka i elastyczna stan taki utrzymuje się przynajmniej przez kilka dni. Parafina pomaga również na szorstką skórą na łokciach i kolanach.
Dodatkowo ciepła parafinowa kąpiel rozgrzewa dłonie i stopy. Ciepło poprawi krążenie, ogrzewa i rozluźnia mięśnie oraz koi bolące stawy.

Jak przebiega zabieg parafinowy?

·         Skórę dłoni należy przygotować do zabiegu wykonując peeling. Do peelingu używamy gotowych preparatów lub sporządzamy sobie go same. Najprostrzy do zrobienia a jednocześnie bardzo skuteczny jest peeling cukrowy. Peeling cukrowy przygotowujemy poprzez dodanie "czubatej" łyzki cukru do 100 ml oleju z oliwek (trochę mniej niż pół szklanki). Zamiast oleju z oliwek możemy użyć zwykłego oleju rzepakowego. Doskonała jest mieszanka oleju rzepakowego i oleju z pestek z winogron w proporcji 2:1. Tak przygotowany peeling nanosimy na wierzch dłoni a następnie wykonujemy masaż. Po kilku do kilkunastu minutach zmywamy peeling ciepłą wodą raczej bez użycia mydła lub stosując bardzo delikatne.

·         Po wysuszeniu skóry nakładamy krem. Bardzo ważne jest aby użyć kosmetyku, który był już przez nas sprawdzony i nie wywoływał uczuleń. Kąpiel parafinowa powoduję że skóra wchłonie znacznie większą ilość substancji zawartych w kosmetyku niż to zwykle ma miejsce. Wszelkie podrażnienia wywołane przez składniki kremu wystąpić mogą z większym natężeniem.

·        

Parafinę roztapiamy w naczyniu zanurzonym w gotującej się wodzie. Naczynie wyjmujemy z wrzątku jak tylko parafina osiągnie fazę płynną. Nie należy trzymać parafiny we wrzątku zbyt długo ponieważ będzie za gorąca i możemy poparzyć skórę na dłoniach. Dostępne w aptekach parafiny mają temperaturę topnienia w przedziale 50 - 56 stopni C. Następnie wylewamy parafinę do płaskiego naczynia i czekamy aż parafina zacznie tężeć na powierzchni. Po upewnieniu się że nie jest zagorąca na chwilę zanurzamy w niej dłoń, po chwili kiedy parafina na dłoni stwardnieje zanurzamy dłoń ponownie i po chwili jeszcze raz kiedy ostatnia warstwa parafiny stężeje na dłoni wkładamy rękę do rękawicy foliowej i owijamy ją ręcznikiem, który będzie chronił przed szybką utratą ciepła.

Okłady z parafiny można również nakładać na dekolt. Jednak do tego zabiegu należy użyć specjalnej parafiny o niższej temperaturze topnienia ok. 42 - 44 stopni C. Zwykła parafina z apteki w tym wypadku nie jest odpowiednia można łatwo poparzyć się. Roztopioną parafinę nakładamy na skórę cienką warstwą przy pomocy płaskiego pędzelka. Po chwili kiedy parafina zakrzepnie nanosimy drugą warstwę a następnie jeszcze jedną. Dekolt przykrywamy folią a następnie grubym ręcznikiem. Okład pozostawiamy w spokoju na 20 - 30 minut.

Przeciwwskazaniem dla wykonania zabiegu jest:
egzema, grzybica skóry lub paznokci, alergia na parafinę.
U osób z niewydolnością układu krążenia nie należy stosować okładów parafinowych jednocześnie na dużej powierzchni ciała.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin