Biogaz rolniczy.doc

(49 KB) Pobierz
Biogaz rolniczy

Biogaz rolniczy

W Polsce tego rodzaju źródła energii odnawialnej nie są często spotykane tak jak u naszych zachodnich sąsiadów. Wytwarzany w gospodarstwach rolnych obornik ulega fermentacji a niewykorzystany biogaz zostaje wprowadzony do atmosfery i powiększa efekt cieplarniany. W zależności od charakteru działalności produkcji rolnej różne są produkty odpadowe, z których wytwarza się biogaz. W większości gospodarstw hodowlanych substratem do produkcji biogazu są odchody zwierzęce, a w gospodarstwach rolno – hodowlanym są to odchody oraz odpady poprodukcyjne.

Jednak nie wszystkie substraty nadają się do produkcji biogazu. Biomasa taka jak słoma, drewno lub np. rośliny o dużej zawartości substancji trudno rozkładalnych biochemicznie (np. lignina) nadają się bardziej do spalania niż do fermentacji metanowej. To co wyróżnia biogaz wśród innych rodzajów energii odnawialnej pozyskiwanej z biomasy to możliwość zastosowania składników charakteryzujących się znaczną zawartością wody lub masy organicznej jak i również takich, które wymagają utylizacji (np. odpady poubojowe).
Biogaz może być wytwarzany z różnych rodzajów substratów. Do surowców bardzo dobrze nadających się do zastosowania w biogazowniach rolniczych należą takie materiały jak nawozy naturalne (np: gnojowica, obornik), odpady rolne poprodukcyjne (np: odpady zbożowe, odpady pasz), rośliny energetyczne (np: kukurydza, pszenżyto, pszenica, jęczmień, rzepak, lucerna, trawa sudańska, burak pastewny, burak cukrowy, ziemniak). W biogazowniach rolniczych możliwe jest również przetwarzanie na biogaz odpady organiczne pochodzące na przykład z produkcji spożywczej lub biopaliw oraz inne czyste chemicznie odpady organiczne.

 

Rys. 1 Średnia wydajność biogazu otrzymanego z tony rolniczych odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.


1 – Obornik krowi
2 – Obornik świński
3 – Nawóz kurzy
4 – Odpady roślinne
5 – Buraki pastewne
6 – Kiszonki kukurydzy
7 – Kiszonki traw
8 – Osady ściekowe tłuszcze


U naszych zachodnich sąsiadów istnieją dopłaty dla rolników za każdy wyprodukowany KW energii z biogazu. Niestety u nas w kraju niczego takiego nie ma – a szkoda.
W świecie jeśli chodzi o wykorzystanie biogazu na skalę przemysłową przodują Amerykanie. Amerykanie budują elektrownie otrzymującą biogaz z indyczych odchodów. Ten nowatorski projekt będzie zasilał w energię 60 000 domów.

Według Kotowskiego pełne wykorzystanie odpadów rolno – spożywczych w Polsce ograniczy import gazu ziemnego o ok. 35 %.


Rys. 2 Schemat typowej rolniczej biogazowi.
Odpady na początku cyklu technologicznego zostają poddane mechanicznej obróbce z udziałem wody. Przygotowany tak wsad podawany jest higienizacji termicznej a następnie kierowany jest do bioreaktora, gdzie zachodzi proces fermentacji metanowej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin