Najlepszym okresem na sadzenie drzew i krzewów owocowych jest jesień - od początku października aż do okresu wystąpienia pierwszych przymrozków. Krzewy posadzone w tym terminie zdążą zregenerować system korzeniowy przed nastaniem zimy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Kolejnym argumentem przemawiającym za sadzeniem drzewek i krzewów jesienią jest bogata oferta producentów materiału roślinnego, występująca właśnie o tej porze roku. Możliwym terminem sadzenia jest również wiosna, jednakże musimy wtedy zdążyć, zanim rozpocznie się rozwój pąków, gdyż istnieje duże ryzyko, że roślina uschnie. Kolejną alternatywą jest zakupienie roślin sprzedawanych w pojemnikach, które możemy sadzić przez cały sezon, od wiosny do jesieni, gdyż mają silniejszy system korzeniowy i łatwiej się przyjmują, jednakże mankamentem jest ich wyższa cena.
Glebę na której będziemy sadzić drzewka, należy wcześniej odpowiednio przygotować - warto to zrobić już w sierpniu. Ziemię głęboko przekopujemy i usuwamy chwasty (na większym obszarze możemy zastosować Rondoup lub podobnie działający preparat). Musimy ją również wzbogacić w substancje organiczne i mineralne - warto zastosować substrat torfowy, obornik lub przygotowany wcześniej kompost. Jeżeli gleba jest bardzo lekka i mało urodzajna, zdecydowanie lepiej nawozy rozrzucić po całej powierzchni, na której będziemy sadzić drzewka. Na glebach lepszej jakości wystarczy zaprawić nawozami same dołki, w których będziemy sadzić młode drzewka.
Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie: dlaczego prace te należy wykonać już w sierpniu? Otóż jest jeszcze jeden sekret, który zdradzam w artykule jak przygotować stanowisko pod uprawę drzew owocowych?
Kupując rośliny, musimy wybrać rośliny które w warunkach panujących w naszym ogrodzie, bądź na naszej działce, będą dobrze rosły, mając zapewnioną odpowiednią ilość miejsca. Dlatego też zanim odwiedzimy sklep ogrodniczy, warto zaplanować, co będziemy sadzić. Pamiętajmy, iż tempo wzrostu drzewa, jest w dużym stopniu określone, przez podkładkę, na której zostało ono zaszczepione.Najlepiej kupować rośliny młode, które łatwiej się przyjmują i łatwiej będzie nam je formować według naszych potrzeb. Musimy zwrócić uwagę, czy system korzeniowy jest prawidłowo i równomiernie rozwinięty. Korzenie roślin w pojemnikach nie powinny przerastać i ciasno oplątywać pojemnika. Odsłonięte powierzchnie kupowanych roślin nie mogą być przeschnięte. Gałęzie i pędy powinny być zdrowe i silne - sprawdźmy czy nie występują uszkodzenia, szkodniki lub oznaki chorób (rośliny jednoroczne mogą nie mieć jeszcze wykształconych gałęzi). Kupowane drzewa i krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami muszą być pozbawione liści. Dokonując zakupu spójrzmy na etykietę dołączoną do rośliny - powinna ona zawierać nazwę odmiany i podkładki, określenie klasy jakości materiału roślinnego oraz nazwę producenta.
Na zakupy warto ze sobą zabrać worek foliowy, którym owiniemy korzenie zakupionych roślin. Przed nałożeniem worka, należy jego wewnętrzną część zwilżyć wodą, co pozwoli zabezpieczyć korzenie przed przeschnięciem.
Jeżeli roślin nie możemy posadzić zaraz po zakupieniu, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków przechowywania. Miejsce przechowywania powinno być zacienione (np. w cieniu dużego drzewa lub przy ścianie od strony północnej). Rośliny należy podlewać, aby nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Drzewka kupowane w pojemnikach można przechowywać nawet przez kilka tygodni.
Czynności, które należy wykonać w czasie sadzenia drzewek, możemy podzielić na następujące etapy :
· najpierw wykopujemy dołek. Musi on być na tyle duży, aby korzenie sadzonej rośliny spoczywały w nim swobodnie,
· na dnie dołka usypujemy kopczyk z żyznej, wierzchniej warstwy gleby,
· na usypanym kopczyku ustawiamy drzewo i równomiernie rozkładamy jego korzenie,
· następnie dołek częściowo wypełniamy ziemią, warto w tym momencie zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która będzie przytrzymywać sadzone drzewo lub krzew, pamiętajmy aby ziemię przydeptywać, aby była odpowiednio ubita,
· przed całkowitym wypełnieniem dołka ziemią, sadzoną roślinę obficie podlewamy (około 5 do 10 l wody),
· gdy woda wsiąknie kończymy zasypywanie dołka, pamiętajmy iż niektóre drzewka będą wymagały palikowania,
· aby zabezpieczyć korzenie roślin przed mrozem, usypujemy wokół roślin kopczyki z ziemi. Tą czynność możemy wykonać nieco później, ważne jest jednak abyśmy nie zapomnieli o tym przed nastaniem pierwszych przymrozków.
3
wert180