Nieskazitelna posadzka z paneli - jak samemu ułożyć płyty panelowe.docx

(23 KB) Pobierz

Nieskazitelna posadzka z paneli

·                      Data publikacji: 23.08.2008 10:00

·                       

Nieskazitelna posadzka z paneli

Montaż bez pomocy fachowca

Dzięki przystępnej cenie i prostemu montażowi panele cieszą się od lat wielką popularnością.

Na naszym rynku dostępne są przede wszystkim panele drewniane i laminowane. Drewniane składają się zwykle z trzech warstw drewna, natomiast laminowane zrobione są z płyt HDF lub MDF, melaminy oraz dekoracyjnego, laminowanego papieru. Panele drewniane są przeważnie droższe od laminowanych, ale są trwalsze i bardziej odporne na szkodliwe działanie wody.

Wybierając panele, powinniśmy zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Im wyższa (A3, A4), tym większa ich odporność na zarysowania. Panele o najwyższej klasie ścieralności układa się przede wszystkim w holach, przedsionkach i innych pomieszczeniach o wzmożonym ruchu.

Panele różnią się sposobem łączenia. Na polskim rynku dostępne są panele łączone na: zatrzask, klej i na gumki. Dwa pierwsze polecane są do samodzielnego montażu.

Podłoże

Na czystym, suchym i możliwie równym podłożu rozkładamy folię paroizolacyjną o grubości ok. 0,2 mm, a w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności o grubości 1,2 mm. Brzegi arkuszy sklejamy samoprzylepną taśmą, zgrzewamy lub układamy na większy zakład. Końce folii wywijamy na ścianę, tak by nie wystawały ponad przyścienne listwy wykończeniowe. Następnie bezpośrednio na folii układamy warstwę izolacji akustycznej.

Jeśli na podkład wyciszający wybraliśmy miękkie płyty pilśniowe, układamy je w romby, tak aby krawędzie płyt nie pokrywały się z krawędziami paneli. Jeśli zaś wybraliśmy piankę polipropylenową, brzegi jej arkuszy łączymy samoprzylepną taśmą, aby pianka nie przesuwała się po śliskiej powierzchni folii.

Folię paroizolacyjną, piankę polipropylenową czy też płyty pilśniowe docinamy specjalnym nożykiem, najlepiej z krótkim, dobrze zamocowanym ostrzem.

Po ułożeniu folii i warstwy akustycznej zachowujemy wzdłuż ścian szczelinę dylatacyjną o szerokości ok. 10 mm. Aby miała ona w każdym miejscu taką samą szerokość, na czas montażu umieszczamy w niej kliny dystansowe. Usuwamy je mniej więcej dobę po ukończeniu prac montażowych.

Montaż

Najlepszy efekt estetyczny osiągniemy, układając panele równolegle do okna, przez które do pomieszczenia wpada najwięcej światła. Wówczas ich łączenia są najmniej widoczne.

Pierwszy rząd paneli w technologii "na klej" układamy wpustem do ściany, natomiast panele łączone "na zatrzask" tzw. piórami w kierunku ściany.

Łączenie paneli na zatrzask. Panele łączymy ze sobą najpierw dłuższymi krawędziami na tzw. zatrzask. Dokładany w kolejnym rzędzie panel lekko unosimy, nachylamy piórem do dołu, następnie wprowadzamy pióro we wpust drugiego, leżącego panelu i zatrzaskujemy poprzez opuszczenie deski. Krótsze krawędzie paneli dobijamy delikatnie młotkiem.

Łączenie paneli "na klej". Panele przystosowane do łączenia na klej nie mają mechanizmu zatrzaskowego, lecz jedynie gładkie pióro i wpust po przeciwnych stronach każdego panelu. Klej nakładamy na pióro. Przy pomocy klocka dystansowego i młotka dociskamy do siebie najpierw dłuższe, a później krótsze krawędzie paneli. W tej metodzie stosuje się również specjalne taśmy, którymi dodatkowo dociska się do siebie kilka ułożonych już rzędów paneli. Zmniejsza się w ten sposób szczeliny pomiędzy panelami.

Docinanie. W czasie montażu będziemy musieli wielokrotnie skracać panele. Możemy to zrobić ręczną piłką do drewna lub wyrzynarką. Na pewno szybciej i wygodniej będzie się nam pracować wyrzynarką, zwłaszcza akumulatorową. Niektóre dostępne na rynku wyrzynarki mają funkcję cięcia pod kątem (zwykle od 0 do 45). Dzięki niej bez kłopotu dostosujemy kształt paneli do takich przeszkód, jak okrągły filar czy skośne ściany.

Listwy wykończeniowe. Ostatni etap prac montażowych to mocowanie listew lub cokołów wykończeniowych. Listwy mocujemy do ściany specjalnym klejem montażowym lub wkrętami i plastikowymi kołkami. Ze względu na kurczenie się i rozszerzanie paneli pod wpływem działania temperatury i wilgoci listwy mocujemy tylko do ścian. Listwy przykręcamy lub przyklejamy do ścian nie wcześniej niż po 24 godzinach od ukończenia montażu paneli. W czasie pierwszej doby po montażu panele jeszcze mocno pracują.

Pielęgnacja

Panele czyścimy wilgotną ściereczką. Możemy je także czasem przetrzeć ściereczką ze środkiem myjącym lub płynem nabłyszczającym do pielęgnacji i konserwowania paneli. Poważniejsze zabrudzenia usuwamy benzyną.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin