21-31.doc

(54 KB) Pobierz
Ekologię podobnie jak całą biologię można podzielić wg

IV

 

21.Funkcje gleby

N porowatość gruntu jest niezbędna do przepływu i pionowej infiltracji wód opadowych, na większych głębokościach zachodzą procesy fizykochemiczne, w warstwach wyższych skutku …ości sorbcyjnych na ziarnach gruntu zatrzymują się zanieczyszczenia i pewne ulegają desorpcji- azotany, chlorki.

Ciągła wymiana gazów np. powietrza dostające się do gruntu wypiera inne gazy głównie CO2 i rezultatem procesu rozkładu materii organicznej. Skład powietrza atmosferycznego zmienia się wraz z głębokością – mniej tlenu, więcej CO2.

Nadole nie ma bakterii (głównie z powodu ciśnienia) dlatego pijmy wodę z głębszych partii (słomka może okazać się za krótka)

W skrucie (qrwa dopiero teraz to zauważyłem :o/)

-uczestniczy w obiegu związków w środowisku

-naturalny filtr (własności sorpcyjne gleby)

-wzdatnia wodę

-podtrzymywanie życia na Ziemi

 

 

22. przyczyny degradacji gleby, erozja

N- wprowadzenie substancji szkodliwych do środowiska

Degradacja- pochodzenia antropogenicznego lub naturalna

Erozja- naturalna- mechaniczne niszczenie powierzchnii ziemi przezróżne czynniki zewnętrzne

.erozja wodna- spłukiwanie cząstek gleby przez wody, zależy od ukształtowania powierzchni, stopnia rozwoju powierzchni biologiczie czynnej i od człowieka

.rzeczną- płynące rzeki stale przenoszą duże ilości rozdrobnionego podłoża

.wietrzna- przenoszenie ziaren próchnicy i piasku przez wiatr przy dużych odległościach

 

.stepowienie- niedobór wody w glebie. Mało roślinek

.zniekształcenie gruntów- zmiany budowy – przemysł górniczy, zapadliska, składowaie odpadów, zabudowa miejscka etz.

.zmęczenie- obniżenie żyzności gleby na zkutek zachwianai rozwoju dynamicznego spowodowane przeobrażaniem, obsiewaniem i monokulturą (chyba. Nie widzę dokładnie)

.ugniatanie- duże maszyny, zmiana stosunków wodnych, spowodowanych gospodarką człowieka i polega na nadmiernycm suszeniu gleb jak i na nadmiernym nawadnianiu (kopalnie, wycinka, pobieranie wód dla celów komunalnych.

 

Ochrona:

-ograniczenie negat wpływu dział człowieka

-rekultywacja gleby, oczyszczanie z subst toksycznej przez przemywanie po przemieszczeniu zanieczyszczonej gleby (albo źle czytam, albo nie łapie)

-chemiczne sposoby

-termiczna desorpcja

-filtroekotrakcja (???) – powstają toksyczne odpady

23. sposoby rekultywacji gleby

 

- Zabiegi techniczne

·         kształtowanie terenu - zasypywanie wyrobisk, wyrównanie hałd, doprowadzenie do takiego stanu, w którym ilość wody i powietrza w glebie wystarczy aby mogły rosnąć na niej rośliny, czasem gleba jest tak zniszczona, że konieczne jest pokrycie jej warstwą gleby żyznej o takiej grubości aby mogły rosnąć na niej jakiekolwiek rośliny.

·         neutralizacja szkodliwych środków - doprowadzenia do stanu, w którym bardzo szkodliwe substancje nie są już groźne dla życia roślin i organizmów glebowych.

·         dekoncentracji (rozrzedzenia) - polega to na wymieszaniu gleby skażonej przez bardzo trujące substancje z glebą nieskażoną na dużej powierzchni.

- Zabiegi biologiczne - polegają na uzupełnieniu zabiegów mechanicznych prostymi zabiegami rolniczymi, które przyspieszają wzbogacenie gleby w składniki pokarmowe niezbędne do życia roślinom. Zabiegi biologiczne to:

·         nawożenie organiczne, mineralne, nawozy zielone

·         zabiegi agrotechniczne

·         wprowadzenie roślinności pionierskiej, czyli takiej która może rosnąć w bardzo złych warunkach i powoli przygotowywać odpowiednie warunki dla roślin bardziej wymagających.

 

24.sposoby klasyfikacji odpadow, rodzaje odpadow, emisja, imisja

N model imisyjny:

-model zrzutów niekontrolowanych- niekontrolowane odprowadzanie odpadów stałych, ciekłych, gazowych do środowiska – prawnie zakazany (robienie z lasu śmietników <dorwiemy was chooje!> spalanie odpadów, rzucanie papiórów i petów na chodnik – chamstwo)

-model zrzutów kontrolowanych- rozcieńczanie szkodliwych substancji np. budowa wys kominów- występujący powszechnie w latach 70, ale teraz tez czasami praktykowane…

Model Emisyjny

-usuwania skutków= model statyczny ochrony środowiska – model końca rury ( nazwy modeli od zawsze mnie pasjonowały ) polega na redukcji wytworzonych już zanieczyszczeń. Pierwsza swiadoma ingerencja w kier likwidacji skutku za który placą producenci. Zasada – zanieczyszczający płaci (putex- za tego bąka na stali byś dostał z kilogram w złocie! ). Jest to włączenie kosztów ochrony środowiska do kosztów produkcji. Spowodowało to:

Potrzeba wprowadzenia klasyfikacji odpadów, opracowanie metod bilansowania odpadów, opracowanie metod oceny odpadów, opracowanie systemów kontroli ilości i jakości odpadów, utworzenie systemów opłat za korzystanie ze środowiska.

Są jeszcze modele dynamiczny (większe zainteresowanie odpadami i życiem produktu), model produkcji bezodpadowej (w fazie marzeń i przygotowań) ale tego pyt nie dotyczy, więc dałem sobie spokój.

25. zanieczyszczenia powietrza , przyczyny, zapobieganie, zanieczyszenia w pomieszczeniach zamknietych i w powietrzu- przyczyny.

N

Zaniecz pow: subst stałe, ciekłe lub gazowe, których udziały w powietrzu przekraczają srednią wartość tych subst w czystym pow. ( sub chem powstałe w wyniku działalności ludzkiej – całkowicie syntetyczne, sub naturalne, których obieg w przyrodzie uległ zaburzeniu w wyniku działalności ludzkiej, związki trujące dla ludzi, gdy ich stężenie przekroczy jakąś tam granicę, inną dla SO2, NO2 etc

Źródła

-naturalne: wulkany, bagna, burze piaskowe, SO2, CO2-emisja antropologiczna jest porównywalna lub wyższa od emisji naturalnej.

-emisja antropologiczna (a nie antropogeniczna? ) procesy spalania paliw, więcej nie napisali, można coś pociemniać, myslę, że dacie radę. A nie, jednak jest: spalanie gazu ziemnego, emisje gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla – przemysł, metan (emisja lotna, rolnictwo (pola ryżowe, bydło) , odpady-składowanie i utylizacja), podtlenek azotu (przemysl, rolnictwo)

Zapobieganie- zagospodarowanie i oczyszczanie odpadów-wysypiska i oczyszczalnie. Gospodarka rolna- nawozy + środki ochrony roślin, chów zwierząt

Wodór, jako paliwo nie dające zanieczyszczeń

W przypadku gazu- budowa podziemnych magazynów, mali odbiorcy

Emisja SO2, CO2 generalnie ładnie spada, bo cena energii wzrosła (no i Mosz jakie to proste..) płaci się za jakość (więc kopalni opłaca się odsiarczać węgiel), wprowadzono normy emisyjne

W pomieszczeniach zamkniętych,

Stosowanie złych materiałów do produkcji np. materaców, zapobiegać można kwiatkami, np. dracena pochłania wiele zanieczyszczeń

26. sposoby rozprzestrzeniania sie zanieczyszczen.

Na myśle, ze to to samo co 30

27. monitoring SAI WHAT?!

28. zasoby wyczerpalne i niewyczerpalne

Zasoby przyrody – to bogactwa naturalne: woda, powietrze, gleba, energia wód i wiatru, en. ciepła słonecznego i ziemskiego, rośliny i zwierzęta. Dzielimy je na:

a)      niewyczerpalne

b)      wyczerpalne: odnawialne i nieodnawialne

 

ad. a) ich eksploatacja nie zagraża wyczerpaniem, np. en. słoneczna, wiatr, prądy morskie, energia geotermiczna

nie wymagające ochrony:

-wiaterek

-słoneczko

-prądy morskie

Wymagające ochrony:

-powietrze (pierdom stanowcze nie)

-woda (nie sikamy do akwenów wodnych)

-przestrzeń geograficzna (modyfikatorom infrastruktury w tym budowlańcom – wypier.. znaczy idźcie z bogiem)

 

ad. b) nieodnawialne – ich wykorzystanie powoduje stałe i bezpowrotne ich ubywanie prowadzące do całkowitego wyczerpania. Są to surowce stałe (węgiel kamienny i brunatny, nidy metali, np. Cu, Zn i niemetali np. S, NaCl), płynne (ropa naftowa, wody mineralne), gazowe (gaz ziemny). Nieodnawialność surowców mineralnych wynika z długiego czasu ich powstawania

-odnawialne – mimo użytkowania ulegają samoodtwarzaniu się w toku naturalnych procesów zachodzących na ziemi, powietrzu, atmosfera, woda, gleba, lasy, rośliny, zwierzęta

 

Mogą być zachowane

-lasy

-komplexy glebowe (w końcu też kobieta)

-wody powierzchniowe

-siła spadku wód (dopełniacz od rzeczownika woda)

Nie mogą być zachowane:

-ropa

-węgiele Brun i kamienny (co kłaść na shishę będą nasze dzieci? ;o( )

-złoża mineralne.

 

29. przyczyny kryzysu cywlizacji

Degradacja środowiska:

-nadmierne tempo przyrostu naturalnego

-podział świata na kraje biedne i bogate

-degradacja środ Nat

-kurczenie się zasobów

-efekt cieplarniany, dziura ozonowa, niszczenie lasów

-katastrofy ekologiczne

-groźba katastrofy termonuklearnej

-erozja i destrukcja gleby

-eutrofizacja wód śródlądowych

-hałas

-skutrki introdukcji nowych gat w żywność modyfikowaną

 

30.obieg zanieczyszczen

 

N Podstawowe komponenty środ Nat: pow, woda i gleba przenikają się wzajemnie, a szczególnie integralną rolę odgrywa obieg wodny. W związku z tym rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń obejmuje całą biosferę. W środ rozprzestrzenianie i gromadzenie zanieczyszczeń tylko w 1 fazie będzie związane z elementem do którego wrzucono (zrzucono, wlano, spalono, kombinacji jest wiele) zanieczyszczenia, później obejmuje poźniej przedostaje się dalej etc… (chyba potrafimy sobie to wyobrazić)

Zanieczyszczenia są rozpraszane w atmosferze, wodzie, przechodzą mdzy sobą:

-atmosfera

-woda, gleby

-osady

-org zywe

-transformacja rolna

W notatkach jest zapisane że tu powinniśmy dostać jakieś xero. Notatki z ppbl.ocom.pl – xera nie ma.

31. odnosnie gleby - migracja organiczna i nieorganiczna substancji w glebie

-Migracja zanieczyszczeń organicznych pojawia się tylko w przypadku ich nadmiaru w wysoce przepuszczalnych piaskach, a w cięższych glebach o małej zawartości części organicznej o dużych porach szybkość migracji związana jest z parametrami fizykochemicznymi zanieczyszczeń takimi jak rozpuszczalność w wodzie, współczynnik podziału gleba/woda. Źle rozpuszczalne związki organiczne mogą być transportowane często w postaci zaadsorbowanej na zerodowanych cząstkach gleby

-nieorganiczna- nie wiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin