Składniki:60 dag kiszonej kapusty, 3-4 dag suszonych grzybów, dwie łyżki masła lub trzy łyżki oliwy (oleju), łyżka mąki, jedna cebula średniej wielkości, ewentualnie trzy łyżki gęstej śmietany, pieprz, cukier.Przygotowanie:Grzybki umyć, namoczyć na kilka godzin w chłodnej przegotowanej wodzie, a następnie ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, odcedzić, pokrajać w bardzo cienkie paski. Kiszoną kapustę włożyć do rondla, podlać wywarem z grzybów, ugotować do miękkości. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w drobną kostkę i lekko zrumienić na oliwie, dodać przesianą mąkę i pokrajane grzybki, chwilę poddusić, dodać do gotującej się kapusty wówczas, gdy zmięknie. Wymieszać, chwilę gotować, odstawić, przyprawić do smaku pieprzem i odrobiną cukru. Kapustę można wymieszać ze śmietaną. Podawać na wigilię lako dodatek do ryb smażonych.
Składniki:jeden karp wagi 1-1,5 kg, 60 dag warzyw mieszanych (marchew, pietruszka, por), trzy cebule, listek laurowy, pieprz, sól, cukier, półtorej łyżki masła, trzy łyżki utartego czerstwego piernika, dwie łyżki miodu, półtorej szklanki wywaruz karpia, pół kieliszka czerwonego wytrawnego wina, 3 dag drobno posiekanych obranych migdałów, 3 dag rodzynków, sok z cytryny.Przygotowanie:Karpia umyć, oczyścić z łusek, sprawić odciąć głowę wraz ze skrzelami, odkrajać płetwy i ogon. Oczyszczoną rybę umyć, skrajać filety, pokrajać w poprzek na porcje. Warzywa umyć, oczyścić, opłukać, włożyć do wrzącej osolonej wody, dodając jednocześnie obraną, opłukaną i pokrajaną cebulą. Ugotować wywar. Czas gotowania około 20 minut. Do wrzącego wywaru włożyć przygotowane porcje ryby, listek laurowy i kilka ziaren pieprzu. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez blisko trzy kwadranse. W trakcie gotowania ryby przyrządzić sos. Masło stopić w rondelku, dodać miód i piernik, chwile, podgrzewać mieszając. Mieszając w dalszym ciągu dodawać stopniowo wywar z ryby. Sos gotować na małym ogniu do zgęstnienia i uzyskania jednolitej konsystencji. Pod koniec gotowania dodać przebrane i umyte rodzynki, odstawić z ognia, dodać migdały, wymieszać sos z winem. Przyprawić do smaku sokiem cytrynowym, solą i cukrem. Ugotowaną rybę wyłożyć na półmisek, polać gorącym sosem i od razu podawać jako podstawowe danie wigilijne.
Składniki:20 dag suszonych śliwek, 15 dag suszonych jabłek, 10 dag cukru, 3 szklanki wody, 2-3 goździki, kawałek skórki z cytryny lub pomarańczy. Do kompotu można wykorzystywać również inne suszone owoce.Przygotowanie:Suszone owoce umyć, namoczyć w zimnej wodzie. Woda powinna przykryć owoce. Namoczone jabłka trzeba przycisnąć spodeczkiem. Gdy zmiękną, gotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, z dodatkiem cukru i przypraw.
Składniki: 20 dag pszenicy łuskanej, 15 dag maku, 5 łyżek miodu, bakalie (orzechy włoskie, rodzynki, daktyle, figi), cukier, ewentualnie słodka śmietanka. Przygotowanie:Pszenicę moczyć kilka godzin (najlepiej przez noc). Namoczoną pszenicę gotować w niewielkiej ilości wody aż do miękkości, odcedzić i ostudzić.Mak sparzyć wrząca wodą i trzymać na ogniu tak długo pod przykryciem, aż da się rozcierać w palcach. Odcedzić przez bardzo gęste sito (dobrym sposobem jest płócienny worek w kształcie rożka), przepuścić przez maszynkę do mięsa o drobnych oczkach. Dodać bakalie, mód i cukier do smaku. Można dodatkowo dodać śmietankę. Gotową kutię odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce.
Składniki:50 dag mąki, 20 dag miodu, 20 dag cukru-pudru, 12 dag margaryny, 2 dag tłuszczu do formy, 1 jajo, 1 dag sody oczyszczonej, 1 paczka przyprawy do piernika.Przygotowanie:Mąkę przesiać razem z sodą na stolnicę, zrobić w niej wgłębienie, wlać miód, nożem wymieszać z częścią mąki, tak aby się nie rozlewał. Dodać przyprawy korzenne, cukier-puder, tłuszcz oraz jajko. Zagnieść ciasto jak na pierogi. Wyrabiać dokładnie tak długo, dopóki nie będzie lśniące i jednolite. Blachę posmarować tłuszczem, oprószyć mąką. Ciasto wywałkować do grubości 0,5 centymetra. Wykrawać foremkami pierniczki w różnych kształtach, układać na blasze i piec w dobrze nagrzanym piekarniku około 10 minut.Pierniczki przechowywać w słoju lub szczelnie zamkniętym pudle. Po kilku dniach, gdy skruszeją, są doskonałe.Pierniczki można lukrować lukrem surowym z białek lub cukru pudru. Lukier z cukru pudru: 30 dag cukru-pudru ucierać dodając po parę kropel soku z jednej cytryny i tyle wody aby utworzyła się odpowiednio gęsta masa, nadająca się do lukrowania.
Asiulekbe