!opis książki.txt

(1 KB) Pobierz
Tytuł: Pacjenci
Autor: Jürgen Thorwald (właciwie Heinz Bongartz)
Tytuł oryginalny: Die Patienten
Język oryginalny: niemiecki
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura faktu
Rok pierwszego wydania: 1971
Rok pierwszego wydania polskiego: 1973
Wydanie ksišżki nagrywanej: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 1995
Tłumacz: Mieczysław Oziembłowski

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Nagranie: Zakład Nagrań i Wydawnictw Zwišzku Niewidomych w Warszawie
Rok nagrania: 1997
Czyta: Blanka Kutyłowska
Czas trwania: ~25 godz. 18 min.
Rozmiar: ~348 MB (54 pliki)
Format: MP3 (KBPS:32, KHZ:22, mono)

Opis ksišżki:
Jürgen Thorwald ma w swym dorobku wiele pozycji z zakresu historii medycyny, ale "Pacjenci" zajmujš wród nich miejsce szczególne.
Tym razem autor nie prowadzi narracji z punktu widzenia lekarzy nowatorów i ich miałych dokonań, wyznaczajšcych kolejne etapy rozwoju transplantologii, lecz przedstawia okrelone problemy z perspektywy ludzi, w których leczeniu po raz pierwszy posłużono się sztucznš nerkš, sztucznymi zastawkami serca czy sercem z tworzywa sztucznego. Przed oczami czytelnika przewija się cały korowód pacjentów z pierwszymi przeszczepami nerek, wštroby, płuc, a wreszcie i serca.
Bohaterami Thorwalda sš bez wyjštku walczšcy desperacko o życie ludzie, w których egzystencję wpisana została nieuleczalna choroba, ich nadzieje, złudzenia, bezprzykładna odwaga i cierpliwoć w poddawaniu się skomplikowanym, bolesnym i wyczerpujšcym terapiom.
Autor odtwarza ich losy z zadziwiajšcš wiernociš wobec zapisów ródłowych, wystrzegajšc się wszelkich ocen i nie poruszajšc aspektu moralnego ryzykownych zabiegów. Zresztš materiały, z jakich korzystał, złożyły się na tak dramatyczny scenariusz wydarzeń, iż nie wymaga on właciwie komentarza...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin