SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM METODY DOBREGO STARTU.doc

(47 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM METODY DOBREGO STARTU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM METODY DOBREGO STARTU

W grupie dzieci 6 -letnich

 

TEMAT KOMPLEKSOWY: Wiosna tuż, tuż.

TEMAT SZCZEGÓŁOWY: Jak śniegowy bałwanek do morza wędrował – historyjka obrazkowa. Wprowadzenie litery „B, b”.

 

CELE OGÓLNE:

-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej;

-przygotowanie do pisania i czytania;

-uczenie się słuchania i rozumienia jasnych, zrozumiałych treści i poleceń przekazywanych przez nauczycielkę;

-uczenie się aktywnego słuchania poprzez ciekawe zabawy i ćwiczenia np. „Kto usłyszy więcej?”

 

CELE OPERACYJNE:

DZIECKO:

-dokładnie obserwuje otoczenie;

-układa historyjkę obrazkową złożoną z trzech obrazków;

-dopasowuje napisy;

-składa obrazek pocięty na 6-10 części – treść obrazków bardziej złożona (cięcia   wzdłuż linii poziomych, pionowych, ukośnych – kwadraty, prostokąty i trójkąty);

-czyta globalnie wyrazy – zauważa różnice w formach graficznych całych wyrazów (wyrazy długie i krótkie, litery wystające na górze i na dole);

-ilustruje ruchem treść piosenki;

-odczuwa radość z udziału w zabawie.

 

METODY:

-czynna;

-słowna;

-oglądowa;

-oraz wykorzystano metody opracowane przez:

-         Irenę Majchrzak „Wprowadzenie dziecka w świat pisania”,

-         Martę Bogdanowicz, Małgorzatę Barańską i Ewę Jakacką „Metoda Dobrego Startu”

 

MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Napisy do globalnego czytania, nagranie na kasecie magnetofonowej – „Od piosenki do literki”, magnetofon, taca z kasza manną, rekwizyty do piosenki „Bałwankowa rodzina”, koperty z napisanymi imionami, korona z literką „B”, ilustracje, pianino, historyjka obrazkowa do opowiadania „Jak śniegowy bałwanek do morza wędrował”, kosz z napisami do globalnego czytania.

 

REALIZACJA ZABAWY.

-Czynności przygotowawcze:

1.Rano nauczycielka w sali przygotowuje rekwizyty zaczynające się na literę „B,b”.

2.Przygotowuje tacę z kaszą manną, napisy oraz wszystkie niezbędne akcesoria do zabawy.

-Czynności organizacyjne:

1.Nauczycielka przedstawia gościa, który przybył w tym dniu do dzieci. Jest to pacynka o imieniu Beatka. Dzieci witają się z pacynką i przedstawiają się po kolei wymawiając swoje imię głoskując je.

-Czynności zasadnicze:

1.Słuchanie opowiadania pt. „Jak śniegowy bałwanek do morza wędrował” ilustrowanego historyjką obrazkową.

Pacynka Beatka po wysłuchaniu opowiadania zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają przestrzegając zasady poprawnej całozdaniowej wypowiedzi.

Następnie Beatka podaje napisy do globalnego czytania – „Bałwan, Strach, Kra”, zadaniem dzieci jest odpowiednie ich umieszczenie na poszczególnych trzech ilustracjach historyjki. Po poprawnym wykonaniu zadania dzieci zostają zaproszone do zabawy przy akompaniamencie pianina do piosenki „Bałwankowa rodzina”. Do zabawy używają rekwizytów:

-         tata Bałwan – kapelusz

-         mama Bałwankowa – korale

-         synek Bałwanek  - zabawkę samochód

-         siostra Bałwankowa – lalkę.

-          

2.Po inscenizacji piosenki dzieci siadają w kole na wcześniej wyznaczonych miejscach. Pacynka Beatka rozkłada po całej sali koperty z imionami dzieci (koperty rozłożone są przypadkowo). Na zaproszenie, dzieci odnajdują koperty ze swoim imieniem.

(Dzieci wcześniej pracowały z wizytówką swojego imienia.)

Po odnalezieniu koperty, dzieci wracają na swoje miejsca i przystępują do wykonania zadania.

W kopercie jest ilustracja pocięta na kilka elementów. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich w całość (dzieci które mają problemy korzystają z pomocy nauczycielki). Po wykonaniu zadania dzieci opisują ilustrację przedstawiającą bałwanka, a następnie dokonują analizy i syntezy wyrazu „Bałwanek”.                 W kopercie znajduje się również napis „Bałwan” do globalnego czytania, który umieszczają pod obrazkiem.

 

3.Nauczycielka wprowadza literę „B,b” i dokonuje omówienia jej znaku graficznego.

-Dzieci porównują ją z innymi literami. Opisują ją oraz mówią co im ona przypomina.

-Po prezentacji litery dzieci są zaproszone do wysłuchania piosenki pt. „Bałwany” z kasety magnetofonowej.

-Słuchają piosenki bardzo uważnie, gdyż maja za zadanie odpowiedzieć na pytanie „O kim jest ta piosenka?”

(Nauczycielka tak prowadzi rozmowę, aby dzieci same odpowiedziały na jaka literę rozpoczyna się wyraz „Bałwan”.)

4.Po odpowiedzi na pytanie dzieci mają za zadanie ułożenie litery „B,b” wykorzystując swoje ciało.

 

 

 

 

      c

 

       c

 

 

      d









b              b

 













a              a

 

Schemat wykonania litery „B,b” wykorzystując własne ciało – a dziecko I,              b- dziecko II, c – dziecko III, d – dziecko IV.

(Należy tak podzielić grupę na zespoły, aby każdy uczestnik zabawy brał udział w ułożeniu liter.)

 

5.Po zabawie dzieci ponownie zajmują swoje miejsca. Pacynka Beatka z nauczycielką rozdaje każdemu dziecku tekst, w którym umieszczono zadanie do wykonania na jego podstawie.

Beatka tłumaczy zadanie do wykonania.

ZADANIE: Nauczycielka czyta głośno i wolno tekst z litera „B, b”. Zadaniem dzieci jest zapamiętać jak najwięcej wyrazów występujących w tekście, które zaczynają się na spółgłoskę „B,b” oraz te wyrazy w których spółgłoska „B,b” znajduje się w środku lub na końcu. Dzieci uważnie słuchają czytanego tekstu. Po wysłuchaniu, wymieniają wyrazy. Po wyliczeniu, wszystkich wyrazów siadają przy stolikach. Ich zadaniem jest zakreślenie wszystkich liter „B,b”. Do wykonania tego ćwiczenia używają niebieskiej kredki, gdyż wiedzą, że litera „B,b” jest spółgłoską.

Po zakreślenie liter, kolorują ilustrację.

 

6.Nazywanie świata – zadaniem dzieci jest wyszukiwanie przedmiotów, których nazwa zaczyna się na literę „B,b”, bądź takich, gdzie litera ta występuje                w środku lub na końcu wyrazu.

(Jeżeli takich przedmiotów w sali jest mało, nauczycielka przygotowuje je wcześniej i ustawia w różnych miejscach w sali. Przygotowuje również nazwy tych przedmiotów – napisy umieszcza w koszu, który jest do tego przeznaczony.)

Dzieci przystępują do zabawy – po odnalezieniu przedmiotu w sali, przyporządkowują do niego odpowiedni napis. Jeżeli odczytanie go sprawia im kłopot to nauczycielka pomaga.

 

7.Po przyporządkowaniu przedmiotów z podpisami przechodzimy do wybrania króla litery „B,b”.

(Dzieci znają zasady wybierania króla lub królowej litery.)

Z całej grupy wybierają te dzieci, które mają w swoim imieniu literę „B,b”. Imiona wypowiadane są różnie normalnie, zdrobniale itp. – chodzi o to aby wyszukać jak największą ilość danej litery występujące w imieniu np. Beatka, Barbara, Robercik, Elżbieta, Izabella.

 

8.Po ustaleniu, kto zostaje królem lub królową litery wprowadzanej – dziecko otrzymuje koronę ozdobiona dana literka i może nosić ją przez cały dzień pobytu w przedszkolu.

 

9. Na zakończenie siedząc przy stolikach śpiewamy piosenkę pt. „Bałwany”           i jednocześnie piszemy literkę „B,b” palcem na tackach z kasza manna.

 

10.Powtórnie śpiewamy piosenkę bawiąc się w kole. Na środku sali stoi dziecko, które jest królem (królową) litery „B,b”. W czasie śpiewania piosenki dzieci piszą palcem literę „B,b”  - mogą to robić na plecach kolegi lub w powietrzu.

 

 

 

 

SPOSTRZEŻENIA   DOTYCZĄCE  PROWADZENIA  ZAJĘĆ METODĄ  DOBREGO  STARTU

 

         Dzieci bardzo lubią zmiany, chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych nowymi metodami, są aktywne i spontanicznie wyrażają siebie. W atmosferze radości i śpiewu rozwijają swoje predyspozycje, uczą się samodzielności, samooceny swoich osiągnięć. Zajęcia prowadzone Metodą Dobrego Startu  maja dobroczynny wpływ na rozwój analizatorów wzrokowych, słuchowych, motorykę i orientację przestrzenną. Ruch rąk u dzieci jest swobodniejszy, doskonale radzą sobie ze znakami literopodobnymi w liniaturze, dokładniej odwzorowują różne formy, kształty, itp. Metodę Dobrego Startu warto stosować w myśl programu Nowa Szkoła – budujemy na tym co dobre i wprowadzamy nowe.

 

 

LITERATURA:

1.     M. Bogdanowicz: Metoda Dobrego Startu. Warszawa 1989.

2.     M. Bogdanowicz, D. Szlagowska: Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania. Gdańsk 2001.

3.     M. Bogdanowicz, D. Szlagowska: Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania – ćwiczenia.  Gdańsk 2001.

4.      M. Bogdanowicz: Ruch i piosenka dla najmłodszych. Zabawy z dziećmi dla rodziców i nauczycieli. Gdańsk 2001.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin