Scenariusz zajęć adaptacyjnych.doc

(29 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć adaptacyjnych "Pierwszy dzień w przedszkolu"

Scenariusz zajęć adaptacyjnych "Pierwszy dzień w przedszkolu"

 

Grupa: trzylatki „Maluchy”

Cele :

·         Wprowadzenie dzieci w dobry nastrój, relaksacje i odprężenie- budowanie poczucia bezpieczeństwa,

·         Pokonywanie nieśmiałości i poczucia niepewności, przezwyciężenie strachu przed nowym otoczeniem,

·         Stwarzanie sytuacji sprzyjających poznaniu przedszkola i jego personelu, nawiązanie kontaktów interpersonalnych,

·         Kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy oraz pracy w grupach bez rywalizacji,

Metody: zabawowa, ekspresyjna, pogadanka

Formy: zbiorowa, w parach

Środki: wizytówki dla dzieci i rodziców, płyta CD z rytmiką, markery, maskotka misia, kolorowani, ankiety dla rodziców, słodycze.

Przebieg spotkania:

1. Powitanie z piosenką „ Na powitanie wszyscy razem” - rodzice i dzieci tworzą koło, rodzice śpiewają znaną wszystkim piosenkę.

Na powitanie wszyscy razem.
Hip, hip, hura. Hip, hip, hura. Hip, hip, hura
Z całego serca, pełnym gazem.
Witamy was, witamy was, witamy was.
 

2. Zabawa powitalna w kręgu:              


Dzieci, rodzice i nauczyciel siedzą w kole. Nauczyciel recytuje treść powitanki, rodzic z dzieckiem powtarzają, pamiętając o odpowiednich gestach:

Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas ( uderzamy dłońmi o uda)
jestem ja ( dzieci wskazują na siebie)
jesteś ty ( wskazujemy na kolegę)
raz, dwa, trzy ( klaszczemy w dłonie).

3. Zabawa plastyczna „Moja rączka” – przygotowanie wizytówek z pomocą rodziców i dzieci. Rodzice obrysowują ręce dzieci i swoje, wycinają oraz piszą imiona dzieci i własne. Przypinają wizytówki w widocznych miejscach na ubraniach.

4. Rozmowy w kręgu na temat „Co ta rączka potrafi” – wypowiedzi
rodziców o tym co dzieci umieją robić najlepiej.


5.„Gadający miś” – otrzymując misia, dziecko mówi swoje imię, rodzic- swoje imię i co jego dziecko lubi najbardziej ( do wyboru: potrawa, zwierzątko, ulubiona dobranocka…).
 


6.Rozmowa kierowana przez nauczyciela:
- Czy wiecie, gdzie się znajdujemy?
- Co to jest przedszkole?
- Co dzieci robią w przedszkolu?

- Jak należy zachowywać się w przedszkolu?

 

Nauczycielka mówi dzieciom o najważniejszych zasadach panujących w przedszkolu, nie zniechęca ale zachęca do polubienia przedszkola jako miejsca wspaniałych zabaw i nauki.

7.„Słonko świeci, deszczyk pada” – zabawa orientacyjno-porządkowa.
W rytm tamburyna lub muzyki.

Na hasło „słonko” –wszyscy spacerują, rozglądają się, kłaniają napotkanym osobom, na hasło „deszczyk” – dziecko biegnie do swojego rodzica chroni się pod „parasolem”, który „robi” rodzic.
 

8. „Balonik” – zabawa integrująca

Wszyscy tworzą koło i uczestniczą w zabawie recytując:
„Baloniku nasz malutki, rośnij duży, okrąglutki.

Balon rośnie, że aż strach.

Przebrał miarę no i bach.”

Wszyscy upadają a wybrany rodzic „klei balon” – w ciszy dotyka delikatnie głów, dotknięta osoba wstaje, mówi swoje imię i kłania się.

 

9. Swobodna zabawa, zapoznanie się z zabawkami znajdującymi się w sali. Nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnego rysowania, rozdaje kolorowani każdemu dziecku, informuję dzieci, że z ich prac zostanie stworzona ich pierwsza wspólna wystawa, którą będą podziwiać ich rodzice.

W tym czasie nauczycielka rozdaje rodzicom ankiety do wypełnienia w domu, dotyczące umiejętności, samodzielności ich dziecka.

 

10. Elementy rytmiki, zabawa taneczna przy muzyce „Dalej w tany” oraz „Słoń”.

 

11. Odpoczynek, dzieci leżą na plecach. Wdech ręce podnoszą za głowę, wydech opuszczają. Nauczycielka opowiada, co czeka ich jutro w przedszkolu.

 

12. Rozmowa o pobycie w przedszkolu z pomocą  misia, każdy próbuje dokończyć zdanie „ Pierwszy dzień w przedszkolu był…”.

Nauczycielka żegna się z dziećmi, rozdaje słodycze i zaprasza na kolejne spotkanie.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin