ZMYSŁ WĘCHU.doc

(6522 KB) Pobierz
WĘCH

WĘCH

 

Wrażenia węchowe powstają po zadziałaniu cząsteczek zawartych we wdychanym powietrzu na komórki zmysłowe nabłonka węchowego, znajdującego się w górnej części jamy nosowej. Nabłonek węchowy składa się z komórek węchowych, komórek podstawowych i podporowych. Komórka węchowa (I neuron) jest to komórka nerwowa o dwóch wypustkach. Jedna z wypustek zakończona jest pęcherzykiem pokrytym włoskami węchowymi, wystającymi spomiędzy komórek podstawnych nad powierzchnią nabłonka. Druga wypustka przewodzi impulsy od ciała komórki, a więc spełnia funkcję aksonu. Komórki węchowe są to neurony o podwójnej funkcji: są one jednocześnie chemoreceptorami i komórkami przewodzącymi impulsy.

Aksony około 20 komórek węchowych tworzą nić węchową, która przez otwory w blaszce sitowej kości sitowej wnika do wnętrza czaszki. Aksony kończą się synapsami w opuszce węchowej na dendrytach komórek mitralnych tworzących kłębuszek węchowy. Komórki mitralne są II neuronem czuciowym i wysyłają aksony biegnące przez pasmo węchowe do okolicy trójkąta węchowego i istoty dziurkowanej przedniej.

Trzecie neurony czuciowe odbierające impulsy wysyłane przez komórki mitralne występują w strukturach zaliczanych do węchomózgowia. Neurony te znajdują się w korze mózgu w sąsiedztwie trójkąta węchowego, w zakręcie hipokampa, w zakręcie gruszkowatym stanowiącym część haka zakrętu hipokampa oraz w guzku węchowym, jądrze węchowym przednim i w ciele migdałowatym.

 

Od guzka węchowego przedniego i od przegrody biegną aksony eferentne do kłębuszków węchowych. Aksony eferentne kończą się w kłębuszkach na neuronach pośredniczących, hamujących przewodzenie impulsów aferentnych przez komórki mitralne. Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu impulsacja węchowa z nabłonka węchowego jest hamowana również w opuszce węchowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 



...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin