SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
PROWADZONYCH
METODĄ DOROTY DZIAMSKIEJ – EDUKACJA PRZEZ RUCH
Data: 05.02.2009
Grupa IV: dzieci 6-letnie
Prowadzenie: mgr Renata Macińska
Temat zajęć:
„Bal pajaców” – kinezjologiczna zabawa dydaktyczna
Cele :
- doświadczenie analizy, syntezy, logicznego myślenia;
- rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań za pomocą obrazków;
- doskonalenie sprawności w zakresie małej i wielkiej motoryki;
- kształtowanie umiejętności współpracy podczas rozwiązywania zadania;
- doświadczenie radości i przyjemności rytmicznego swobodnego poruszania się.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowo-taneczna: dzieci w papierowych czapkach poruszają się do szybkiej muzyki (CD ZPB nr 17) – skaczą, obracają się jak pajace; następnie zahaczają się o siebie, tworząc z ręki ugiętej w łokciu haczyk. Na znak nauczyciela „hop!” pajace zmieniają partnerów.
2. Ćwiczenie w rytmicznym podawaniu „magicznego pudełka” do spokojnej muzyki (CD ZPB nr 6).
- Na przerwę w muzyce dziecko trzymające pudełko wyciąga kolorową kartkę w kształcie figury geometrycznej (koło, trójkąt, kwadrat) podanej przez nauczyciel. Następnie odczytuje tekst znajdujący się na kartce.
- Kartkę z wykonanym zadaniem dziecko zostawia na dywanie dla siebie i zabawa trwa dalej, aż wszystkie dzieci je zdobędą.
- Na koniec zabawy magiczne pudełko wędruje w rytm muzyki i po kolei każde dziecko chowa swoją kartkę do pudełka.
3. Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami na temat treści przeczytanych zdań.
4. Ćwiczenie grafomotoryczne – rytmiczne kreślenie spirali przekształcające się w matematyczną zabawę dydaktyczną, gdy dzieci i rodzice wykonują je według procedury zaproponowanej przez nauczyciela.
- Wszyscy chwytają po jednej kredce w dowolnym kolorze i kreślą rytmiczne spirale z góry w dół kartki A3 (CD ZPB nr 17).
- Na znak nauczyciela „hop!” przesuwamy się o jedno miejsce w prawo i kreślimy spirale na kartce sąsiada. Zabawa trwa tak długo, dopóki nie wrócą wszyscy na swoje miejsce.
- Powstają w ten sposób kartki zarysowane spiralami - serpentynami.
5. Zabawa matematyczna: klasyfikowanie przedmiotów wg 2 cech wspólnych (kolor i wielkość).
- Każdy uczestnik zajęć wybiera 1 koło duże i dwa koła małe tego samego koloru (głowa, uszy) leżące na środku stołu.
6. „Wędrujące koło” - Zabawa matematyczna: każdy uczestnik zajęć kładzie duże koło na kartce z narysowanymi spiralami i przesuwa je w rytm spokojnej muzyki (CD ZPB nr 7) wg procedury nauczyciela (górny prawy narożnik kartki, środek kartki, dół kartki itd.).
- Na znak nauczyciela „stop!” każdy zatrzymuje rękę z kołem w danym miejscu kartki i przykleja koło w tym miejscu.
7. „Kolorowe pajace” – ćwiczenie zintegrowanego swobodnego działania; składanie, komponowanie, przyklejanie modeli pajaców origami płaskie z koła.
- Dzieci umieszczają na głowie pajaca czapeczkę w kolorze swojej papierowej czapki.
- Natomiast rodzice tworzą czapeczkę w dowolnym kolorze.
- Wszyscy składają koło w ten sposób, aby powstał trójkąt wg podanego przez nauczyciela wzoru.
8. „Bal pajaców” – tworzenie zbioru pajaców.
- Każdy uczestnik odkleja taśmę od kartki i stołu , a następnie umieszcza swoją pracę na dywanie obok prac kolegów i rodziców. Ćwiczenie w komponowaniu wielkiego obrazu.
- Odczuwanie wspólnej przyjemności i radości z wykonanych prac.
justyna.k62