aborcja.pdf
(
181 KB
)
Pobierz
WOJNA ŚWIATÓW • A B O R C J A • MATERIAŁ DLA NAUCZYCIELA
WOJNA ŚWIATÓW –
ABORCJA
– MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
ABORCJA: ZABIEG CZY ZABÓJSTWO?
Cele
Uczeń:
- wymienia argumenty, które pozwolą mu opowiadać się zawsze za życiem dzieci
nienarodzonych
- rozumie i potrafi wyjaśnić, że ofiarą aborcji nie jest tylko dziecko, ale również kobieta
dokonująca aborcji
- wyjaśnia, że aborcja jest zabójstwem
- streszcza stanowisko Kościoła wobec osób dokonujących aborcji
- zna cechy zespołu postaborcyjnego.
Metody
rozmowa kierowana
stop – klatka: projekcja fragmentów filmu Aborcja: zabieg czy zabójstwo?
praca z tekstem
artykuł prasowy.
Formy pracy
praca indywidualna
praca w grupach.
Materiały
film pt.: Aborcja: zabieg czy zabójstwo?
ksero 1: świadectwo doktora B. Nathansona
plansze (zdjęcia): etapy życia płodowego dziecka
ksero 2: formularz na temat syndromu postaborcyjnego
plakat z danymi statystycznymi dotyczącymi objawów syndromu postaborcyjnego
1
WOJNA ŚWIATÓW –
ABORCJA
– MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Katechizm Kościoła Katolickiego
Kodeks Prawa Kanonicznego
ksero 3: świadectwa kobiet o aborcji
ksero 4: kartki A4 z nagłówkiem „Służba Życiu”.
Czas
: 2 x 45 minut
PLAN ZAJĘĆ
KATECHEZA I
1. Wprowadzenie: rozmowa kierowana
2. Emisja fragmentu filmu metodą stop-klatki (1): wypowiedzi młodzieży
3. Aktywizacja 1: depesza PAP, kolejny fragment filmu - stop klatka (2): wypowiedzi lekarzy
4. Pokaz zdjęć dzieci w fazie płodowej
5. Puenta.
KATECHEZA II
1. Wprowadzenie
2. Aktywizacja 2: praca z formularzem dotyczącym syndromu postaborcyjnego
3. Prezentacja plakatu ze statystyką objawów syndromu postaborcyjnego
4. Fragment filmu: stop-klatka (3): świadectwa kobiet
5. Notatka do zeszytu
6. Puenta: przygotowanie artykułu prasowego
7. Puenta końcowa: emisja końcowego fragmentu filmu
Aborcja: zabieg czy zabójstwo?
8. Praca domowa.
2
WOJNA ŚWIATÓW –
ABORCJA
– MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
PRZEBIEG ZAJĘĆ
KATECHEZA I
Sekwencja 1
Wprowadzenie
[10 min]
Katecheta rozpoczyna lekcję od prowokacyjnego pytania:
Kiedy według was zaczyna się życie
człowieka? Czy płód w łonie matki jest już według was człowiekiem?
Rozmowa. Wypowiedzi uczniów
w klasie (zawsze może trafić się w klasie kilku uczniów, którzy stwierdzą, że płód to jeszcze nie
człowiek). Wyświetlenie fragmentu filmu
Aborcja: zabieg czy zabójstwo?
z wypowiedziami młodzieży
(od 1:09 min do 2:18 min). Następnie stop-klatka.
Aktywizacja
[20 min]
Katecheta głośno czyta fragment depeszy PAP z 2000 r.:
„Lekarze z Gdańskiej Akademii Medycznej zoperowali 24-tygodniowy płód, u którego wykryto
wodogłowie. Według operujących był to zabieg unikatowy w skali światowej. Wyjątkowość polegała
m.in. na tym, że zoperowano dziecko jeszcze przed narodzeniem. Lekarze stwierdzili u płodu
zaburzenia odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Podczas operacji udrożnili odpływ, wchodząc
narzędziem do wnętrza główki dziecka przez powłoki brzuszne i macicę matki. Według lekarzy bez
operacji dziecko nie miałoby szans dożycia do porodu”.
Nauczyciel stawia pytanie:
Jak to możliwe, że na świecie gdzie operuje się z sukcesem dzieci w
fazie płodowej, uznaje się je jednocześnie za kawałek tkanki w organizmie kobiety i zabija w świetle
prawa? Z czego to wynika?
Wypowiedzi uczniów. Następnie prowadzący zajęcia kontynuuje:
Zobaczmy kolejny fragment filmu, w którym dają świadectwo lekarze, którzy dokonywali kiedyś aborcji
i zaprzestali tego procederu.
Katecheta prosi uczniów, aby w trakcie oglądania fragmentu filmu
wynotowali powody, które skłoniły lekarzy do porzucenia procederu aborcji. Katecheta wyświetla
fragment świadectwa dr Stojana Adasevića i dr Bolesława Piecha (od 2:23 min do 10:15 min.) Po
obejrzeniu fragmentu filmu chętni uczniowie referują zanotowane przez siebie odpowiedzi na
postawione pytanie (np. wyrzuty sumienia, poruszające się cząstki ciała dziecka – ręce nogi, bijące
serce).
3
WOJNA ŚWIATÓW –
ABORCJA
– MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Puenta
[15 min]
Słyszeliście w filmie wstrząsające świadectwo dr Stojana Adasevića oraz dr Piecha. Jeszcze
bardziej znanym na świecie aborterem nawróconym na obronę życia nienarodzonych jest dr Bernard
Nathanson, twórca słynnego filmu „Niemy krzyk”, w którym po raz pierwszy pokazano na ekranie
aborcję.
Dr Nathanson stał się obrońcą nienarodzonych jeszcze jako człowiek niewierzący.
W 1973 r. kiedy dzięki wynalezionym badaniom ultrasonograficznych zobaczył płód wewnątrz macicy
i jego reakcje obronne w czasie dokonywanej na nim aborcji. Doktor Nathanson nawrócił się
następnie na chrześcijaństwo, a kilka lat temu ochrzcił się w Kościele katolickim. Jego świadectwo, w
którym relacjonuje w jaki sposób okłamywano opinię publiczną w USA lobbując za legalną aborcją
otrzymacie do domu i zapoznacie się z nim
1
(KSERO 1).
Teraz zaś spójrzcie proszę na zdjęcia dzieci w
fazie płodowej.
Katecheta przedstawia klasie także kilka zdjęć dziecka w fazie płodowej
2
.
Katecheta
może prezentowane plansze opatrzyć komentarzem:
Warto wiedzieć choćby to, iż dziecko w łonie
matki:
„W trzecim tygodniu od poczęcia osiąga wielkość 2,5 mm. Tworzy się jego kręgosłup (powstają
zaczątki 33 kręgów), powstają również zawiązki układu nerwowego. Pod koniec czwartego tygodnia
dziecko osiąga „wzrost” około 4 milimetrów. Coraz wyraźniej wyodrębnić można jego głowę i tułów.
Pod głową umiejscowione jest bijące serce, które pompuje krew już od 21 dnia. Pojawiają się zawiązki
rąk, nóg, a także oczu, uszu, nosa oraz organów wewnętrznych. Pojawia się również otwór ustny oraz
zawiązki mózgu i rdzenia kręgowego. Każdego dnia poszczególne komórki ciała zaczynają się coraz
bardziej specjalizować. Powstaje organizm złożony z milionów komórek, tworzących ściśle określony
kształt i rozmiar”
3.
B. Nathanson,
Śmiertelne oszustwo, zaplanowana zagłada, „
Służba Życiu” nr 3/2001, s. 9-10.
2
Plansze/ zdjęcia można otrzymać na stronie
www.life.net.pl; h
ttp://www.pro-life.pl/?a=photogalery_list_photos&id=4.
Inne źródła :
Etapy rozwoju dziecka w łonie matki
, Human Life Internatlional – Europa 1994;
Człowiek od początku
,
Kraków 1994, 1999, 2002.
3
Por. D. Kornas -Biela,
Z zagadnień psychologii prenatalnej
, w:
W imieniu dziecka poczętego
, red. W. Gałkowski, J. Gula,
Rzym-Lublin 1988, s. 25-51 oraz http://psychologiadlamam.republika.pl/).
4
1
WOJNA ŚWIATÓW –
ABORCJA
– MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Katecheta podsumowuje:
To nie coś (płód, zlepek komórek, „nic”) tylko
KTOŚ!
Aborcja dotyka
nie tylko dziecka, ale także i matkę. Co to znaczy i w jaki sposób się to objawia, dowiecie się na
następnej katechezie. Teraz dziękuję wam za zaangażowanie i wspólną pracę
.
KATECHEZA II
Sekwencja 2
Wprowadzenie
[2 min]
Katecheta przypomina o czym była poprzednia katecheza po czym wprowadza:
Ofiarami
aborcji oprócz dzieci są również kobiety, które czasami same paradoksalnie opowiadają się za prawem
do aborcji. Co traci kobieta? Z jakiego powodu staje się ofiarą aborcji? Nad tym zastanowimy się
teraz.
Aktywizacja
[25 min]
Praca w parach. Katecheta rozdaje każdej parze formularz dotyczący zachowań i odczuć,
których doświadczają kobiety z tzw. „syndromem postaborcyjnym” (KSERO 2) i prosi aby uczniowie
przeczytali je. Następnie katecheta prosi uczniów, aby spróbowali określić ile kobiet (na dziesięć)
doświadcza opisanego negatywnego uczucia po dokonaniu aborcji i zapisali to przy narysowanych
ikonkach kobiet (ikonki czarne – kobiety z „syndromem postaborcyjnym”).
Katecheta prosi kilku uczniów o odczytanie wyników pracy na forum klasy. Prawdopodobnie
uczniowie niektórych cech nie przypiszą w ogóle lub zaniżą liczbę kobiet doświadczających złych
uczuć „syndromu postaborcyjnego”. W celu uświadomienia sobie, że aborcja ma zgubne skutki
również dla kobiet jej dokonujących, uczniowie porównują swoje wyniki z wynikami widocznymi na
tablicy. Katecheta prezentuje w tym celu wcześniej przygotowany plakat (KSERO 2) z poniższą
statystyką:
100% badanych kobiet po dokonaniu aborcji doświadcza smutku i poczucia straty [10 czarnych
ikonek]
92% ma poczucie winy [9 czarnych ikonek]
85% zaskoczyła intensywność negatywnych emocji związanych z przebytą aborcją [8 czarnych ikonek]
5
Plik z chomika:
polak-maly
Inne pliki z tego folderu:
STR egzamin się odbył i co dalej.mp3
(32746 KB)
Egzamin z NPR Teresy Kramarek.mp3
(13044 KB)
Przed egzaminem w holu albo lunchtime.mp3
(14126 KB)
Etyka - ustalenie terminu egzaminu 12 czerwca 2010.mp3
(7309 KB)
Homilia i świadectwo, msza św, Skoczów 10 marca 2010.mp3
(3111 KB)
Inne foldery tego chomika:
Akatyst ku czci Bogurodzicy
Antonio Caldara
Apostolstwo Dobrej Śmierci
AVE MARIA
bł. Jerzy Popiełuszko
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin