Agroturystyka Wykład I
Program
* Użytkowanie zwierząt w agroturystyce
* Turystyka regionalna z agroturystyką
Zagadnienia programowe:
Część I Zagadnienia ogólne
• pojęcia i def. obiektów agroturystycznych
• geograficzne i przyrodnicze uwarunkowania rozwoju działalności agroturystyki
• rozwój działalności agroturystycznej na terenach gmin agroturyst.
• spójność usług turystycznych, rekreacyjnych i prozdrowotnych na określonych terenach kraju
Część II
• zwierzęta gospodarskie użytkowane w agroturyst.
• Zwierzęta amatorskie prezentowane w agroturyst.
• Modele zachowań zwierząt różnych gatunków w kontakcie z człowiekiem (zoopsychologia stosowania)
• specjalistyczne formy wykorzystania zwierząt w terapii ludzi (hipoterapia, dogoterapia)
• przyjemnościowe użytkowanie zwierząt w turystyce i rekreacji (rajdy, zawody, gry, konkursy, pokazy, obozy, szkółki jeździeckie)
Część III Edukacja
• elementy edukacji agroturystycznej w aspekcie wykorzystywania zwierząt
• szkolenia usługodawców obiektów agroturyst.
• Kursy dla instruktorów turystyki górskiej i nizinnej
• studia podyplomowe dla kadry inżynierskiej uprawniające do zdobycia kwalifikacji instruktora
Tematyka ćwiczeń i zajęć terenowych:
Część I Zagadnienia ogólne i zapoznanie się z gospodarstwem agroturyst.
Część II Użytkowanie zwierząt w turystyce i rekreacji
1. Ćwiczenia praktyczne
• budowa anatomiczno-topograficzna zwierząt gospodarskich ze szczególnym podkreśleniem koni jako zwierząt użytkowanych w turystyce i rekreacji
• reakcje zwierząt w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem i grupami ludzi
• zasady obchodzenia się ze zwierzętami różnych gatunków - pochodzenie, nawiązanie kontaktu, oprowadzanie, prezentacja, informacje o gatunkach i formach użytkowania
• sprzęt i urządzenia wykorzystywane w rekreacji usług agroturyst.
- uprzęże, kiełzna, ogłowia, lonże, siodła, pasy do hipoterapia
- pojazdy konne (wozy, bryczki, sanie)
2. Zajęcia terenowe w gospodarstwie agroturyst.
• modele gospodarstw agroturyst. na przykładzie określonych gospodarstwem
• użytkowanie koni w turystyce
- wierzchowe – kiełzanie, siodłanie – przygotowanie do jazdy – obozy, rajdy, szkółki,
zawody
- zaprzęgowe – kompletowanie zaprzęgów konnych, bryczki, powozy, sanie
- amatorskie – prezentacja kuców i koni małych jako obiektów zainteresowania turystów
• rekreacyjne użytkowanie koni
- konne sporty młodzieżowe – formy, zasady
- rekreacja konna dla osób starszych
- hipoterapia – terapeutyczne użytkowanie koni dla osób z problemami motorycznymi
narządu ruchu oraz adaptacyjnymi młodzieży – psychoterapia
I.
Agroturystyka
• nowy kierunek studiów
• specjalność dydaktyczna, naukowo-badawcza o profilu upowszechnionym i wdrożeniowym
Agroturystyka – (Drzewiecki) jest to forma wypoczynku, wypoczynek na wsi w gospodarstwach rolnych w rejonie atrakcyjnym turystycznie.
Gospodarstwo rolne poza zakwaterowaniem daje możliwość mieszkania wraz z rodziną wiejską, poznania jej zwyczajów i codziennych zajęć. Pozwala na bezpośredni kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, uczy ich obrządku i wykorzystania w pracy.
Gospodarstwa zapewniają powrót do korzeni (bo mają swoją tradycję, strój, kuchnię, zwyczaje itp.). Polskie gospodarstwa zachowały swoją oryginalność (w przeciwieństwie do zagranicznych), co ściąga do nich ludzi. Trzeba zachować odrębność, wykorzystać w agroturystyce co się da, mamy bioróżnorodność dzięki czemu agroturystyka w Polsce może być jedną z najatrakcyjniejszych form wypoczynku, rekreacji i edukacji.
Mieszkając w gospodarstwie można poznać życie wiejskie. Każda wieś posiada odrębny charakter i własną osobowość.
Gospodarstwa umożliwiają zaopatrzenie w świeżą, zdrową wodę, zdrowe i naturalne jedzenie, uczestnictwo w pozyskiwaniu jedzenia (dojenie krów, robienie masła, pieczenie chleba itp.).
Wypoczynek na wsi zapewnia bezpośredni kontakt z przyrodą, świeżym powietrzem i czystą wodą. Pozwala na jazdę konną, rowerową, biegi, spacery, łowienie ryb, zbieranie runa leśnego – lista nie ma końca. Najważniejsi są jednak ludzie – ich gościnność i serdeczność. Bardzo istotny jest pierwszy kontakt, aby turysta się nie zraził i był zadowolony z wypoczynku.
Gospodarstwa agroturystyczne – ważne jest:
• dojazd (dobre skomunikowanie)
• odpowiednia infrastruktura (nie tylko turystyczna)
• krajobraz
• atrakcyjność terenu
Zaobserwowano coraz większe zapotrzebowanie na agroturystykę. Biznesmeni i współczesny człowiek z miasta (np. W zakonach w Tyńcu organizuje się życie w zgodzie z naturą, rezygnacja ze współczesnej techniki, coraz więcej osób korzysta z tej formy wypoczynku).
II.
Geograficzne uwarunkowanie jest bardzo ważne do organizacji agroturystyki:
• Pas Nadmorski
• Pojezierze Mazurskie
• Góry Świętokrzyskie
• Ponidzie i Jura Krakowsko-Częstochowska
• Roztoczańskie Parki Krajobrazowe
• Pogórze
• Karpaty
• Sudety
Są to najbardziej atrakcyjne tereny i najlepiej nadające się do prowadzenia agroturystyki, ale można też i w innych miejscach. Dużo zależy od pomysłowości i odpowiedniego wykorzystania walorów.
Segmentacja w gospodarstwie agroturystycznym może być różna: osoby starsze, rodziny itp., ale nie można się nastawiać tylko na jeden segment. Trzeba tak to zorganizować, aby nikt nikomu nie przeszkadzał i goście dobrze się czuli.
III.
Stowarzyszenie „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”
Stowarzyszenie zostało założone i zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie w dniu 27 września 1993 roku. Swym działaniem obejmuje teren Województwa Małopolskiego.
Celem działalności Stowarzyszenia jest promocja agroturystyki wśród rolników, doradztwo prawne i finansowe, inwestycyjne oraz pomoc w reklamie usług agroturystycznych. Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową prowadzącą swą działalność z funduszy pochodzących ze składek członkowskich oraz darowizn od sponsorów. Ściśle współpracuje z samorządami lokalnymi w promocji poszczególnych regionów i gmin. Obecnie w Małopolsce jest zawiązanych 25 kół terenowych, które zrzeszają 309 gospodarstw agroturystycznych. Pełna oferta umieszczona jest w drukowanym katalogu ofert agroturystycznych oraz jednocześnie w witrynie internetowej.Wśród tych ofert jest 31 gospodarstw, którym przyznano kategorię według standardów Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej. Kategoryzację przeprowadzili inspektorzy PFTW na wniosek zainteresowanych właścicieli gospodarstw. Informacja o przyznanej kategorii umieszczona jest przy adresie gospodarstwa.
W ciągu siedmiu lat działalności Stowarzyszenie nawiązało kontakty z różnymi organizacjami, którym bliski jest rozwój agroturystyki jako alternatywnego źródła dochodu dla rolników. Dzięki podpisanej umowie z Akademią Rolniczą w Krakowie i bliską współpracą z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Krakowie, corocznie w kwietniu, organizowana jest Giełda Agroturystyczna w Krakowie, w budynkach Akademii Rolniczej przy ul. 29 Listopada. Giełda służy prezentacji oferty agroturystycznej Stowarzyszenia GGG i innych stowarzyszeń tak z terenu Małopolski, jak i innych województw. Oprócz tego Stowarzyszenie bierze corocznie udział w Jarmarku Agroturystycznym w Warszawie oraz w targach w Łodzi i Gdańsku.Stowarzyszenie GGG jest członkiem-założycielem Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Przynależność do Federacji pozwala korzystać z programów szkoleniowych organizowanych przez PFTW oraz uczestniczyć w kursach i szkoleniach prowadzonych na zlecenie Federacji przez specjalistów polskich i z Unii Europejskiej.
Na początku 1999 roku, w związku z reformą administracyjną kraju, ze Stowarzyszenia wyodrębnił się Oddział Stowarzyszenia GGG w Lesku jako Stowarzyszenie Agroturystyczne Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne - Bieszczady i nadal prowadzi działalność na terenie Bieszczad promując piękno i uroki tego malowniczego zakątka kraju oraz działając na rzecz podwyższania standardu oferowanych usług. W planach Stowarzyszenia na ten rok są prace przy przeprowadzeniu kategoryzacji kwater gospodarstw agroturystycznych, pomoc i doradztwo w zamierzeniach inwestycyjnych gospodarzy kwater oraz dalsze doradztwo w kwestiach podatkowych i ubezpieczeniowych. Przewidywany jest udział w przedsięwzięciach służących poprawie ekologii gospodarstw poprzez promowanie „czystych” źródeł energii, oraz w pozyskaniu środków na realizację tych projektów. Wszystkie te zamierzenia mają na celu podniesienie atrakcyjności oferty agroturystycznej oraz poziomu świadczonych przez rolników usług. Stowarzyszenie wydaje własny Informator Agroturystyczny. Opracowano własny, interaktywny program internetowej rezerwacji i sprzedaży miejsc noclegowych w gospodarstwach agroturystycznych. Obecnie program działa na potrzeby Koła Terenowego ORAWA. Przewidywane jest uruchomienie wersji programu obejmującej całą ofertę Stowarzyszenia. Propozycje skierowane są zarówno do dorosłych - wczasy, pobyty weekendowe jak i do rodziców dzieci i młodzieży - kolonie letnie, zimowiska i zielone szkoły. Zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak również amatorzy ciszy, spokoju i pełnego relaksu znajdą dla siebie coś interesującego. W przedstawionej ofercie gospodarstw agroturystycznych znajduje się wyżywienie preferujące zdrową żywność i kuchnię regionalną z bardzo różnymi daniami i przysmakami. Wielu gospodarzy przygotowuje dla swoich gości biesiady, ogniska lub uroczyste kolacje co pozwala wytworzyć odpowiednią domową atmosferę i nawiązać bliższe znajomości.
IV.
Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich:
• Idea wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich zrodziła się w Unii Europejskiej wraz z podjęciem w tych krajach przekształceń strukturalnych
• Polega na tworzeniu nowych miejsc pracy na wsi poza produkcją rolniczą
• Turysttyka, usługi, rzemiosło, drobny przemysł przetwórczy to dziedziny działalności, które mogą przynosić dochody co stanowi o rozwoju wsi
Ważna jest promocja, dojazd (komunikacja), także dostęp do internetu, informacje o agroturystyce itp.
Rozwój działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich to szansa na:
• tworzenie nowych miejsc pracy i ograniczenie bezrobocia
• proces uprzemysłowienia rolnictwa, stosowanie przemysłowych środków produkcji i przemysłowych technologii wytwarzania żywności, urbanizację wsi
• zmianę struktury agralnej wskutek powiększenia gospodarstwa podejmowanie zajęć pozarolniczych
Rodzaje działalności pozarolniczej:
• związane bezpośrednio z rolnictwem
• zaopatrzenie w materiały i środki produkcji maszyn oraz urządzenia
Bardzo często wadą gospodarstw agroturyst. jest oferta nieodpowiadająca rzeczywistości. Oferta musi być prawdziwa i rzetelna. Turysta nie może być rozczarowany przez to co mu oferowano, a tym co zastaje na miejscu. Trzeba także być plastycznym i przygotowanym na różne sytuacje.
V.
Europa
Hiszpania – agroturystyka, podobnie jak turystyka wiejska jest w początkowej fazie rozwoju. Jej geneza wynika z pogarszającej się sytuacji gospodarstw rodzinnych.
Belgia – agroturystyka rozwija się głównie w rejonie miast.
Francja – 1998 – I miejsce pod względem......
Holandia – agroturystyka wysoko rozwinięta.
Szwecja – mało atrakcyjna ze względu na klimat, brak ciepła rodzinnego.
Irlandia - niedawna jedno z najbiedniejszych krajów Europy zachodniej teraz przeżywa ogromny i szybki rozkwit.
Niemcy – doradztwo-wszystko jest podporządkowane, każdy działa według doradców.
VI.
Bardzo ważna jest rola społeczności lokalnej w rozwoju turystyki wiejskiej. Wspólna organizacja, praca nad wspólną reklamą i współpraca oraz wsparcie.
Każdy kraj ma stowarzyszenie, które narzuca kategoryzację i promuje agroturystykę. Są różne standardy.
Kto promuje agroturystykę u nas?
• Katalog VII Małopolska Giełda Agroturystyki
• „Wieś i doradztwo”
• Ośrodki Doradztwa Rolniczego
• Stowarzyszenia agroturystyczne
• Stowarzyszenia Promocji Agroturystyki
• „Marketing w turystyce”
• Teoretyczno-empiryczne problemy agroturystyki w Polsce
• Poradniki prawno-finansowe
• ALE BEZSENS:))))
Przykłady różnych form działalności agrotueyst. prowadzonych w sąsiednich krajach:
• grzybobranie
• kontakt ze zwierzętami
• wycieczki rowerowe
• wędkarstwo
• łowiectwo
• pikniki
• praca w ogrodzie
• pływanie
• spanie, prysznic
• zabytki
• poczta
• możliwość przygotowania posiłków regionalnych
• ski
• wyciągi narciarskie
• jazda konna
• serwis samochodowy
• ośrodek zdrowia
• apteka
• dobry dojazd pociągiem
• golf
• gry rekreacyjne itd.
Mają bardziej rozwiniętą ofertę atrakcji agroturystycznych niż w Polsce.
Przykłady naszych gospodarstw agroturyst. (uboższa oferta):
...
rikiman