R13-T.DOC

(389 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 13. Odnajdowanie komputerów w sieci

Rozdział 13.
Odnajdowanie komputerów w sieci

W tym rozdziale:

·         Użycie ścieżek sieciowych

·         Użycie mechanizmu Znajdź komputer

·         Użycie Mój komputer

·         Użycie Eksploratora Windows

·         Użycie Otoczenia sieciowego


Dobrze wiesz w jaki sposób szukać plików i folderów na swoim komputerze, ale gdy zaczniesz się rozglądać w sieci możesz stracić dużo czasu na poszukiwania. Windows umożliwia szukanie plików i folderów w sieci na wiele sposobów. Można to na przykład robić przez Eksplorator Windows, Otoczenie sieciowe, Mój komputer. Wybór metody zależy od Twoich upodobań.

Użycie ścieżek sieciowych

Jak już pewnie wiesz, ścieżka określa położenie folderu lub pliku. Na przykład ścieżka C:\My Documents\My Pictures określa położeniu folderu My Pictures na dysku C.

Ścieżka sieciowa prowadzi do określonego zasobu znajdującego się na innym komputerze w sieci. Na przykład ścieżka \\Sue\My Documents\My Pictures prowadzi do folderu My Pictures znajdującego się na komputerze Sue. Podwójny ukośnik mówi systemowi operacyjnemu, że zasobu należy szukać w sieci, a nie lokalnie.

W systemie Windows istnieje kilka różnych metod używania ścieżek sieciowych, w celu dostania się do określonego zasobu. Mimo, że używanie ścieżek sieciowych nie jest najprostszym sposobem dostawania się do jakiegokolwiek zasobu, to jednak działa to całkiem dobrze, gdy znasz odpowiednie ścieżki. Pamiętaj że aby dostać się do jakiegokolwiek zasobu musi on udostępniony.

 

PORADA

Dla Ciebie najprostszym sposobem używania zasobów sieciowych może być ich przeglądanie. Następne podrozdziały omawiają Otoczenie sieciowe, Mój komputer i Eksplorator Windows.

 

Użycie komendy Uruchom

Okno dialogowe Uruchom pokazane na rysunku 13.1 jest podobne do wiersza poleceń MS-DOS. Możesz tutaj wprowadzić komendę, lub nazwę pliku czy folderu który chcesz otworzyć. Po wprowadzeniu odpowiedniego tekstu naciśnij przycisk OK, aby wykonać komendę.

 

Rysunek 13.1. Uruchom program albo otwórz plik lub dokument

 

Aby otworzyć okno dialogowe Uruchom wybierz StartðUruchom. Jeżeli chcesz szybko wyświetlić zawartość jakiegoś komputer to możesz to wykonać przy pomocy okna Uruchom. Podanie ścieżki do komputera i naciśnięcie OK wyświetli szybko zawartość komputera sieciowego.

Zwykle okno dialogowe Uruchom jest używane do uruchamiania programów. Po prostu podajesz nazwę programu i naciskasz OK. i program jest uruchamiany. Jeżeli chcesz uruchomić program który znajduje się w folderze, do którego nie istnieją ścieżki musisz podać w jakim folderze się on znajduje, tak jak w systemie MS-DOS. Musisz wtedy podać pełną ścieżkę do niego oraz rozszerzenie, na przykład C:\FullShot99\FullShot99.exe.

Możesz również podać nazwę dokumentu, który chcesz otworzyć – na przykład C:\Office\Word\referral.doc – aby dokonać tego z okna Uruchom.

W tym oknie możesz podać ścieżkę lokalną lub sieciową. Podanie ścieżki sieciowej powoduje otworzenie okna folderu sieciowego, co przedstawia rysunek 13.2. Ścieżka jest wprowadzana w pole Otwórz w następującej formie: \\Sue\My Documents. Zauważ jednak, że w wyświetlonym oknie pojawia się zawartość komputera Sue. Dopiero z tego okna możesz otworzyć sam folder.

 

Rysunek 13.2. Otwierania folderu sieciowego

 

PORADA

Aby wydać jedną z wcześniej używanych komend powinieneś rozwinąć listę przez kliknięcie na strzałkę po prawej stronie pola Otwórz. Wybranie w ten sposób komendy jest łatwiejsze, niż ponowne jej wpisywanie.

 

PORADA

Jeżeli nie znasz ścieżki do programu który chcesz uruchomić, możesz użyć przycisku Przeglądaj, aby go zlokalizować.

 

Użycie pasków adresu

Ścieżkę sieciową możesz również podawać w paskach adresu okien Otoczenie sieciowe, Mój komputer oraz Eksplorator Windows. Podanie w tym miejscu ścieżki sieciowej może być szybszym rozwiązaniem niż nawigowanie przez kolejne foldery.

Pasek adresu znajduje się w oknach Windows 98, włączając w to Otoczenie sieciowe, Mój komputer oraz Eksplorator Windows. Jest to tak zwany aplet, który jest mini-programem działającym w systemie operacyjnym. Paska tego można także używać w określonych konfiguracjach systemu Windows 95B. Rysunek 13.3 przedstawia pasek Adres z podaną ścieżką sieciową znajdujący się w oknie Mój komputer. Samo okno wyświetla zawartość folderu wskazanego przez ścieżkę sieciową. Wpisanie ścieżki sieciowej jest znacznie szybsze, niż nawigowanie przez kolejne foldery.

 

Rysunek 13.3. Główne okno systemu WhizBang 2000 (Standardowy)

 

PORADA

Jeżeli pasek adresu nie pojawia się wybierz WidokðPaski narzędziðPasek adresów.

 

Użycie mechanizmu Znajdź komputer

Najprawdopodobniej znasz dobrze komendę system Windows Znajdź. Najczęściej używasz komendy Znajdź, gdy szukasz plików na dysku twardym lub CD. Możesz także używać tej komendy w celu znajdowania komputerów w sieci.

Gdy podasz nazwę komputera, to funkcja Znajdź poda jego lokalizację w sieci, jeżeli tylko jest on włączony. Możesz także podać ścieżką do zasobu, którego poszukujesz.

Po znalezieniu komputera w sieci możesz otworzyć jego okno, utworzyć do niego skrót i działać na znajdujących się na nim zasobach.

Znajdowanie komputera

Jeżeli znasz nazwę komputera w sieci możesz użyć komendy Znajdź. Aby wyświetlić okno dialogowe Znajdź wybierz StartðZnajdźðKomputer. Pojawi się okno dialogowe Znajdź, co przedstawia rysunek 13.4.

 

Rysunek 13.4. Szybko znajdź komputer w sieci

 

W polu Nazwa podaj nazwę komputera i naciśnij przycisk Znajdź. Jeżeli komputer zostanie znaleziony to okno ulegnie rozszerzeniu i zostanie wyświetlona nazwa szukanego komputera. Przedstawia to rysunek 13.5.

 

Rysunek 13.5. Komputer został w sieci znaleziony

 

PORADA

Możesz kliknąć na strzałkę po prawej stroni okna Znajdź, aby powtórzyć jedno z wcześniejszych poszukiwań.

 

Jeżeli mógłbyś jedynie znajdować komputery w sieci, to nie byłaby zbyt użyteczna funkcja. Możesz jednak z takim komputerem zrobić znacznie więcej. Możesz go otworzyć, eksplorować, stworzyć do niego skrót i wykonywać inne czynności.

Najłatwiejszą czynnością jest podwójne kilknięcie na ikonę komputera w celu jego otworzenia i wyświetlenie jego zawartości, tak jak w oknie Mój komputer. Aby wyświetlić jego zawartość w Eksploratorze Windows wybierz PlikðEksploruj.

Aby stworzyć skrót do komputera na pulpicie (i przez to uczynić go łatwo dostępnym) wybierz PlikðUtwórz skrót. Rysunek 13.6 przedstawia ikonę skrótu do komputera w sieci. Gdy podwójnie na niej klikniesz pojawi się zawartość tego komputera.

 

Rysunek 13.6. Umieść na pulpicie skrót do komputera w sieci

 

PORADA

Możesz zdecydować w jakiej formie będą wyświetlane wyniki poszukiwań komputerów w sieci. W ty celu otwórz menu Widok i wybierz odpowiednią opcję.

 

Praca z sieciowymi folderami

Za pomocą okna dialogowego Znajdź: komputer możesz odnajdować nie tylko komputery. Możesz również odnajdować określone zasoby, jeżeli tylko znasz do nich ścieżkę. Na przykład możesz podać ścieżkę \\Sun\skrzynka\mrtg, a zostanie ten folder znaleziony (jeżeli istnieje w sieci). Zostało to pokazane na rysunku 13.7.

Po zlokalizowaniu folderu możesz go otworzyć przez dwukrotne kliknięcie na nim. Możesz również stworzyć do niego skrót, usunąć, zmienić jego nazwę, obejrzeć właściwości, wyciąć lub skopiować, a także zmienić widok. Do wykonania tych operacji użyj komend menu głównego okna Znajdź.

Możesz także użyć funkcji Wyślij do, aby skopiować znaleziony element do określonej lokalizacji. Wybierz komendę PlikðWyślij do aby skopiować ten folder na dyskietkę, Zip lub gdzie indziej.

 

Rysunek 13.7. Lokalizowanie folderów sieciowych

 

Użycie Mój komputer

Najprawdopodobniej jesteś obeznany z używaniem okna Mój komputer do przeglądania zasobów swojego komputera, tworzenia skrótów, kopiowania, przemieszczania i usuwania plików i folderów.

Narzędzia znajdujące się w oknie Mój komputer mogą być używane także do zasobów sieciowych. Dzięki nim możesz przeglądać komputery sieciowe i ich zawartość, kopiować i przenosić pliki i foldery. W sumie możesz wykonywać na nich wszystkie operacje do których masz uprawnienia.

Okno Mój komputer wyświetla zawartość Twojego dysku oraz wszystkich innych podłączonych dysków sieciowych (jeżeli takie istnieją). Rysunek 13.8 przedstawia okno Mój komputer zaraz po jego otworzeniu.

 

Rysunek 13.7. Użyj okna Mój komputer do znajdowania folderów i innych zasobów

 

Znajdowanie komputerów sieciowych

Użycie okna Mój komputer do znajdowania komputerów w sieci nie jest najbardziej konwencjonalnym podejściem. Bardziej wygodnym sposobem osiągnięcia tego jest użycie okna Eksplorator Windows lub Otoczenie sieciowe, ale można tego dokonać także za pomocą okna Mój komputer.

Jeżeli w polu adresowym okna Mój komputer podasz ścieżkę do komputera sieciowego, to pojawi się on w tym oknie (jak pokazano na rysunku 13.9). Jest to widok, który pewnie dobrze znasz. Komputer sieciowy pojawia się tak, jak każdy inny folder na Twoim komputerze.

 

Rysunek 13.9. Użyj okna Mój komputer do przeglądania i dostępu do komputerów sieciowych

 

Z drugiej strony masz dostęp do Otoczenia sieciowego poprzez rozwijaną listę, jak pokazano na rysunku 13.10. Kliknięcie na Otoczenie sieciowe powoduje wyświetlenie zawartości całej sieci.

 

Rysunek 13.10. Z paska Adres wybierz Otoczenie sieciowe

 

Gdy wybierzesz Otoczenie sieciowe z okna Mój komputer to właściwie przełączasz się z apletu Mój komputer na aplet Otoczenie sieciowe. Pojawią się wszystkie sieciowe komputery, które są aktualnie włączone. Przedstawia to rysunek 13.11.

 

Rysunek 13.11. Otoczenie sieciowe pozwala na przeglądanie komputerów aktualnie znajdujących się w sieci

 

Więcej informacji na temat używania Otoczenia sieciowego znajdziesz dalej w tym rozdziale.

Praca z komputerami w sieci

Gdy otworzysz komputer sieciowy poprzez okno Mój komputer, to na jego zasobach możesz wykonywać te same czynności, co na zasobach komputera lokalnego. W tym celu jednak musisz mieć odpowiednie prawa dostępu.

Otwieranie plików i folderów

Możesz zechcieć otworzyć i oglądać współdzielone foldery. W tym celu wystarczy podwójnie kliknąć na folderze. Jeżeli chodzi o pliki, to wystarczy podwójnie na nie kliknąć, aby otworzyć je za pomocą aplikacji w której zostały stworzone. Na przykład jeżeli na lokalnym komputerze stworzyłeś dokument w programie Word, to na zdalnym komputerze możesz go otworzyć za pomocą tego samego programu.

Znajdowanie plików

Na zdalnym komputerze można poszukiwać plików używając znanego okna dialogowego Znajdź. Będąc w oknie Mój komputer wybierz określony folder. Następnie z menu głównego wybierz PlikðZnajdź. Pojawi się okno dialogowe Znajdź. Podaj nazwę pliku, tekst który on zawiera, datę utworzenia lub inne podobne kryteria.

Na przykład spróbuj znaleźć pliki zawierające określony ciąg znaków. Rysunek 13.12 przedstawia przeszukiwanie sieciowego folderu pod kątem plików zawierających określony ciąg znaków. Zauważ, że pole Nazwa nie zawiera żadnego tekstu, więc przeszukujemy wszystkie pliki.

 

Rysunek 13.12. Znajdź pliki zawierające określony tekst i znajdujące się na komputerze sieciowym

 

Oczywiście w wypadku jakiejkolwiek pomyłki podczas wypełnienia okna dialogowego Znajdź wyniki poszukiwań będą niepomyślne.

Podłączanie folderów sieciowych i tworzenie skrótów

Do plików i folderów znajdujących się w sieci możesz tworzyć skróty. To pozwoli na szybszy dostęp do nich. Poza skrótami dostęp do dyskowych zasobów sieciowych mogą Ci również ułatwić dyski sieciowe.

Jak już wspominaliśmy w rozdziale 12. możesz podłączać dyski sieciowe z okna Mój komputer. Dokonujesz tego podając ścieżkę do sieciowego folderu lub przechodząc do odpowiedniego folderu i podłączając go.

Po otworzeniu komputera sieciowego w oknie Mój komputer zaznacz plik, który chcesz podłączyć i wybierz PlikðMapuj dysk sieciowy. Rysunek 13.13. przedstawia wywołane w ten sposób okno dialogowe. Zauważ, że ścieżki sieciowe zostały już wypełnione przez system. Zauważ że możesz jedynie podłączać foldery zwarte bezpośrednio w sieciowym komputerze. Nie możesz natomiast tego robić z folderami znajdującymi się na kolejnych poziomach zagnieżdżenia.

 

Rysunek 13.13. Podłącz dysk sieciowy po zlokalizowaniu interesującego Cię folderu

 

Po podłączeniu dysku sieciowego w oknie Mój komputer pojawi się jego ikona.

Do folderu lub pliku znajdującego się na zdalnym komputerze możesz również utworzyć skrót. Po prostu kliknij prawym klawiszem na wybranym folderze lub pliku i z menu podręcznego wybierz Utwórz skrót. System Windows powiadomi Cię, że skrót zostanie umieszczony na pulpicie Twojego komputera. Za każdym razem, gdy będziesz chciał skorzystać z tego zasobu po prostu dwukrotnie kliknij na skrócie do niego.

Usuwanie i zmiana nazwy

Możesz także usuwać i zmieniać nazwy folderów zdalnego komputera. Musisz być jednak ostrożny, ponieważ pliki mogą być wykorzystywane przez inne osoby. Szukanie pliku który został usunięty lub przemianowany. Upewnij się, że do tej operacji masz wystarczające uprawnienia, a także powiadom o niej właściciela plików.

Aby usunąć lub zmienić nazwę plików z menu podręcznego wybierz Usuń lub Zmień nazwę.

Przenoszenie lub kopiowanie

Za pomocą okna Mój komputer możesz przenosić lub kopiować pliki. Jeżeli to robisz musisz także powiadomić o tym właściciela plików. Przenoszenie plików możesz wykonywać przez ich wycinanie i wklejanie. Kopiowanie plików możesz wykonywać przez ich kopiowanie i wklejanie.

Użycie Eksploratora Windows

Te same zadania które możesz wykonywać za pomocą okna Mój komputer możesz również wykonywać za pomocą Eksploratora Windows. Ten drugi daje Ci jednak szerszy widok sieci i jej zasobów. Okno Eksploratora Windows jest podzielone na dwie części. Cześć po lewej zawiera widok wszystkich dostępnych zasobów w strukturze drzewa. Prawa część zawiera widok elementu zaznaczonego w lewej części.

Eksplorator daje możliwości przeglądania całej sieci (a nie tylko lokalnych dysków i folderów), co przedstawia rysunek 13.14. Zauważ, że w Otoczeniu sieciowym pojawiają się jedynie komputery, które aktualnie są włączone (lub były włączone niedawno - przyp. tłum.).

 

Rysunek 13.14. Podgląd całej sieci

 

Kopiowanie i przenoszenie plików

Sposób w jaki Eksplorator Windows wyświetla komputery, dyski i foldery czyni kopiowanie i przenoszenie plików łatwiejszym.

Załóżmy, że chcesz skopiować lub przenieść pliki z jednego komputera do drugiego. Możesz otworzyć oba komputery, tak aby w lewej części okna wyświetlać ich zawartość. Następnie przejdź do folderu jednego komputera i w prawej części okna wykonaj kopiowanie lub wycinanie. Potem przejdź do odpowiedniego folderu na drugim komputerze. Wybierz folder i z menu wydaj komendę EdycjaðWklej.

Przykład takiej operacji przedstawia rysunek 13.15. Cały proces jest szybki i łatwy do wykonania.

 

Rysunek 13.15. Szybkie kopiowanie lub przenoszenie plików pomiędzy komputerami

 

Wykonywanie w sieci innych zadań

W programie Eksplorator Windows możesz również wykonać inne czynności. Poza usuwaniem i zmienianiem nazwy plików możesz również tworzyć do nich skróty. Możesz także przeglądać właściwości plików, folderów i dysków, a także udostępniać foldery.

Tak jak w przypadku okna Mój komputer odnajdowanie zasobów w sieci mogą być szybko wykonywane. W Eksploratorze Windows możesz także podłączać i odłączać napędy sieciowe. Jedyną różnicą pomiędzy oknem Mój komputer a Eksploratorem Windows jest to, że w tym drugim odpowiednie narzędzia znajdują się w menu Narzędzia a nie w menu Plik. Zasada działania jest jednak taka sama. Komputery sieciowe możesz osiągać przez wpisanie ścieżki sieciowej w polu Adres, lub przez wybranie komputera w lewej części okna. Tak jak w przypadku okna Mój komputer możesz wybrać Otoczenie sieciowe rozwijając pole Adres.

Użycie Otoczenia sieciowego

Otoczenie sieciowe jest specjalnym oknem przeznaczonym do pracy z zasobami sieciowymi. Gdy otworzysz okno Otoczenie sieciowe pojawią się wszystkie komputery znajdujące się obecnie w sieci. Przedstawia to rysunek 13.16. Możesz użyć paska adresu lub ikon, aby przeglądać zawartość poszczególnych komputerów.

 

Rysunek 13.16. Otwórz Otoczenie sieciowe aby obejrzeć wszystkie komputery które są obecne w sieci

 

Okno Otoczenie sieciowe zawiera wszystkie właściwości i narzędzia, które znajdują się w oknie Mój komputer i Eksploratorze Windows. Możesz tu tworzyć skróty, zmieniać nazwy i usuwać pliki. Dostępne jest także przenoszenie i kopiowanie plików pomiędzy zdalnymi komputerami. Możesz także podłączać i odłączać dyski sieciowe, oraz znajdować pliki, foldery i komputery.

Ponieważ okno Otoczenie sieciowe jest przeznaczone głównie do pracy z siecią, więc możesz za jego pomocą wykonywać dodatkowe zadania w sieci. Aby otworzyć okno Otoczenie sieciowe kliknij dwa razy na jego ikonie znajdującej się na pulpicie.

 

PORADA

Jeżeli klikniesz prawym klawiszem na ikonie Otoczenie sieciowe i wybierzesz polecenie Właściwości to otworzysz okno dialogowe z właściwościami sieci. Możesz tu instalować i konfigurować składniki sieci, takie jak protokoły, klienty oraz karty sieciowe.

 

Użycie ikony Cała sieć

Okno Otoczenie sieciowe wyświetla komputery z Twojej grupy roboczej oraz ikonę Cała sieć. Twoja grupa robocza składa się z komputerów które posiadają we właściwościach sieci tą samą nazwę grupy roboczej lub domeny.

Domena Windows NT jest odmianą grupy roboczej w której potwierdzaniem tożsamości użytkowników zajmuje się komputer Windows NT Server. Prawa poszczególnych użytkowników w sieci są uzależnione od konfiguracji serwera. Podoba sytuacja ma miejsce w przypadku sieci z serwerem NetWare.

W tym miejscu zaczyna dogrywać rolę ikona Cała sieć. Jeżeli jesteś członkiem grupy roboczej lub domeny w większej sieci klient-serwer, to możesz też chcieć przeglądać zawartość innych grup roboczych lub domen.

Rysunek 13.17. przedstawia domenę Solar pojawiającą się po podwójnym kliknięciu na ikonę Cała sieć. Gdy podwójnie klikniesz na tą domenę pojawią się komputery i serwery będące jej członkami.

 

Rysunek 13.17. Widok całej sieci

 

Znajdowanie zasobów w Otoczeniu sieciowym

Tak jak w przypadku Eksploratora Windows i okna Mój komputer w Otoczeniu sieciowym możesz przeglądać zasoby udostępnione w sieci.

Rysunek13.18. przedstawia komputer Gaspara udostępniający swoje foldery w sieci.

 

Rysunek 13.18. Przeglądanie udostępnionych zasobów sieciowych

 

To że widzisz listę udostępnionych zasobów wcale nie oznacza, że zasoby te są dostępne. Zasób ten może nie istnieć, lub dostęp do niego może być chroniony hasłem. Jak przedstawia rysunek 13.19. zasób może również nie być gotowy. W tym przypadku napęd CD-ROM nie jest dostępny, ponieważ nie ma w nim dysku.

 

Rysunek 13.19. To urządzenie nie jest gotowe

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin