test-726+odp_najnowsze.doc

(771 KB) Pobierz

Pytania Opracowane przez Jakuba Bączara

jakub_baczar@atest.sosnowiec.pl

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz

 

1.Gdzie należy zgłaszać wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych?

Wykonawca zgłasza prace we właściwym miejscowo i rzeczowo ośrodku przed przewidywanym terminem rozpoczęcia tych prac.

2. W jakim terminie należy zgłaszać prace geodezyjne i kartograficzne?

Wykonawca zgłasza prace we właściwym miejscowo i rzeczowo ośrodku przed przewidywanym terminem rozpoczęcia tych prac.

3. Ile może wynosić opóźnienie zgłoszenia do ośrodka prac geodezyjnych i kartograficznych zleconych do wykonania w nagłych wypadkach?

W nagłych wypadkach, spowodowanych w szczególności awarią urządzeń technicznych lub klęską żywiołową, a także związanych z wykonywaniem geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci podziemnego uzbrojenia terenu, zgłoszenie może nastąpić po rozpoczęciu pracy, jednak nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jej podjęcia.

4. Które z wymienionych wypadków mogą stanowić podstawę do zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych po rozpoczęciu tych prac?

W nagłych wypadkach, spowodowanych w szczególności awarią urządzeń technicznych lub klęską żywiołową, a także związanych z wykonywaniem geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci podziemnego uzbrojenia terenu

5. Którą z wymienionych poniżej zasad powinien Wykonawca prac geodezyjnych zastosować przy zgłoszeniu pracy zlokalizowanej na terenie trzech powiatów, położonych w granicach trzech województw?

Jeżeli opracowywany obiekt jest położony na obszarze kilku powiatów lub województw, zgłoszenie pracy wykonawca składa w ośrodku, na którego terenie występuje największa część obiektu. Po jego potwierdzeniu kopię zgłoszenia pracy wykonawca składa w pozostałych ośrodkach.

6. Której z wymienionych poniżej informacji nie zawiera zgłoszenie prac geodezyjnych do ośrodka?

Np. numeru buta geodety

7. W ilu egzemplarzach sporządza się zgłoszenie pracy kartograficznej w wersji papierowej?

Zgłoszenie sporządzane jest przez wykonawcę w dwóch egzemplarzach, z których jeden po wypełnieniu i potwierdzeniu przez ośrodek zwracane jest wykonawcy, a drugie przechowywane jest przez ośrodek.

8. W jakim przypadku należy dołączyć do zgłoszenia szkic lokalizacji pracy geodezyjnej?

W przypadku, gdy słowny opis miejsca i obszaru pracy nie pozwala na jednoznaczną jej lokalizację, wykonawca dołącza do zgłoszenia szkic lokalizacji, umożliwiający określenie miejsca i zasięgu zgłoszonej pracy.

9. W jakiej formie Wykonawca sporządza zgłoszenie pracy geodezyjnej lub kartograficznej?

Zgłoszenie może być przekazywane na komputerowym nośniku informacji lub drogą teletransmisji, po zapewnieniu wzajemnego potwierdzania przekazanych danych i informacji oraz utworzenia potwierdzonego przez ośrodek dokumentu zgłoszenia (oczywiście także w formie pisemnej).

10. W jakim terminie następuje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez ośrodek?

Ośrodek najpóźniej w dniu następnym po otrzymaniu zgłoszenia potwierdza jego przyjęcie.

11. Kiedy Wykonawca może przystąpić do rozpoczęcia zleconej pracy?

Po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez ośrodek.

12. Które z wymienionych poniżej informacji nie są udzielane pisemnie przez ośrodek na zgłoszenie prac geodezyjnych i kartograficznych?

W przypadku prac nietypowych, dla których sposób i tryb wykonania nie został określony w obowiązujących powszechnie standardach technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie, zasady i tryb wykonania pracy ustalane są pomiędzy wykonawca i ośrodkiem indywidualnie, z zachowaniem formy pisemnej, w terminie, o którym mowa w ust. 3 (10 dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia na informacje o materiałach przeznaczonych do wykorzystania oraz na wydanie materiałów).

13. W jaki sposób następuje udostępnianie znacznej ilości materiałów na zgłoszenie prac geodezyjnych i kartograficznych przez ośrodek?

W przypadku udostępnienia przez ośrodek znacznej ilości materiałów, dopuszczalne jest przekazywanie ich wykonawcy etapowo, w częściach uzgodnionych z wykonawca prac.

14. W jakiej formie i w jakim terminie ustala się zasady i tryb wykonania prac nietypowych (nie ujętych w powszechnie obowiązujących standardach technicznych) podlegających zgłoszeniu do ośrodka?

Zasady i tryb wykonania pracy ustalane są pomiędzy wykonawcą i ośrodkiem indywidualnie, z zachowaniem formy pisemnej.

15. W jakim terminie następuje udostępnianie przez ośrodek materiałów na zgłoszenie prac na obszarze klęski żywiołowej?

W przypadkach, o których mowa wyżej, termin skraca się do jednego dnia.

16. Które z niżej wymienionych materiałów podlegają przekazaniu do ośrodka w przypadku przerwania prac przez Wykonawcę?

Dokumentacja sporządzona przed przerwaniem lub zaniechaniem prac podlega przekazaniu do ośrodka, po uprzednim uzgodnieniu z ośrodkiem, które z wykonanych materiałów będą podlegać przekazaniu do zasobu.

17. W jaki sposób dokonywane jest przekazywanie dokumentacji do ośrodka w przypadku gdy praca ma charakter złożony i długotrwały?

Jeżeli praca ma charakter złożony i długotrwały, dokumentacja stanowiąca wynik wyodrębnionych etapów pracy jest przekazywana do ośrodka sukcesywnie po zakończeniu każdego z jej etapów. Przekazywanie dokumentacji etapami wykonawca uzgadnia w zgłoszeniu z organami prowadzącymi zasób.

18. Co powinien zawierać wniosek o przyjęcie dokumentacji do zasobu?

1) wyszczególnienie przekazywanych materiałów,

2) informację o ilości jednostek, według których ustalona zostanie opłata określona w odrębnych przepisach

3) kopie protokołu odbioru pracy przez zamawiającego, jeżeli zamawiającym jest organ służby geodezyjnej i kartograficznej.

19. Kto wykonuje aktualizację mapy zasadniczej prowadzonej w formie analogowej w przypadku wystąpienia zmiany jej treści w trakcie wykonywania pracy?

Jeżeli w wyniku wykonania prac nastąpi zmiana treści mapy zasadniczej, przyjęcie dokumentacji do zasobu następuje po aktualizacji treści tej mapy, dokonanej przez:

- wykonawcę — w przypadku mapy zasadniczej prowadzonej w formie analogowej,

- ośrodek — w przypadku mapy zasadniczej prowadzonej w formie cyfrowej.

20. Gdzie jest odnotowywany pozytywny wynik kontroli dokumentacji przekazywanej do zasobu?

Pozytywny wynik kontroli odnotowywany jest na wniosku, o przyjęcie dokumentacji do zasobu

21. Kto może wykonywać czynności kontroli dokumentacji przekazywanej do zasobu?

Czynności kontroli dokonują osoby posiadające uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, w zakresach odpowiadających zakresom kontrolowanych opracowań upoważnione przez organy

22. Jaki dokument stanowi podstawę włączenia dokumentacji przekazanej przez Wykonawcę do zasobu?

Wniosek, o którym mowa, z adnotacją o pozytywnym wyniku kontroli stanowi podstawę włączenia dokumentacji do zasobu oraz opatrzenia materiałów przeznaczonych dla zamawiającego klauzulami określonymi w odrębnych przepisach.

23. Gdzie dołącza się protokół kontroli dokumentacji przekazanej przez Wykonawcę sporządzany w przypadku stwierdzenia wad i usterek?

W przypadku stwierdzenia wad, usterek lub nieprawidłowości wynik kontroli dokumentowany jest w protokole, Protokół sporządzany jest w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wykonawca, a drugi dołącza się do wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 3.

24. Która z wymienionych poniżej prac nie podlega obowiązkowi zgłoszenia i przekazania dokumentacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?

Nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazywania dokumentacji do zasobu następujące rodzaje prac:

1) tyczenie obiektów budowlanych oraz pomiary budowlano-montażowe,

2) pomiary wykonywane w celu ustalenia objętości mas ziemnych,

3) pomiary odkształceń i przemieszczeń budowli i urządzeń,

4) prace geodezyjne wykonywane na terenach zamkniętych,

5) pomiary geodezyjne do orientacji podziemnych wyrobisk górniczych, pomiary deformacji powierzchni górotworu oraz pomiary służące do wyznaczenia zasięgu złóż kopalin i określenia warunków geologicznych i hydrogeologicznych,

6) pomiary specjalne wykonywane na terenach kolei, lotnisk oraz dróg lądowych i wodnych, na potrzeby eksploatacji urządzeń na tych obiektach,

7) pomiary specjalne wykonywane na terenach lasów oraz opracowania dla urządzania lasu, o znaczeniu ogólnopaństwowym,

25. Która z wymienionych poniżej prac nie podlega obowiązkowi zgłoszenia i przekazania dokumentacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?

j.w.

26. Która z wymienionych poniżej prac nie podlega obowiązkowi zgłoszenia i przekazania dokumentacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?

j.w.

27. Gdzie składa się wniosek o dokonanie ewidencji systemu informacji o terenie o znaczeniu ogólnopaństwowym?

Głównego Geodetę Kraju — w zakresie systemów o znaczeniu ogólnopaństwowym

28. Gdzie składa się wniosek o dokonanie ewidencji systemu informacji o terenie w zakresie systemu lokalnego?

Właściwych miejscowo wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego — w zakresie systemów lokalnych.

29. Jakiej opłacie podlega rejestracja systemu informacji o terenie?

Rejestracja systemu jest bezpłatna.

30. Na jakiej podstawie odbywa się udostępnienie baz danych systemu informacji o terenie?

Udostępnianie baz danych następuje w drodze umowy zawartej w formie pisemnej.

31. Czyjej zgody wymaga udostępnienie baz danych systemu informacji o terenie poza granice Rzeczpospolitej Polskiej?

Udostępnianie baz danych poza granice Rzeczypospolitej Polskiej wymaga uzgodnienia treści umowy z Głównym Geodeta Kraju.

32. Na czyją rzecz dokonuje się opłat za przechowanie kopii zabezpieczających powiatowych baz danych systemu informacji o terenie?

Przechowywanie kopii zabezpieczających jest nieodpłatne.

 

67 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 sierpnia 2000 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych

 

33. Co określa rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 08 sierpnia 2000 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych?

Rozporządzenie określa parametry techniczne i warunki stosowania państwowego systemu odniesień przestrzennych

34. W jakich pracach stosuje się państwowy system odniesień przestrzennych?

W pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz w systemach informacji o terenie wykonywanych do celów gospodarczych.

35. W jakim przypadku dopuszcza się odstępstwo od stosowania państwowego systemu odniesień przestrzennych w pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz w systemach informacji o terenie?

W pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz w systemach informacji o terenie wykonywanych do celów obronnych

36. Który z poniżej wymienionych elementów nie wchodzi w skład państwowego systemu odniesień przestrzennych?

W skład państwowego systemu odniesień przestrzennych wchodzą:

1)        geodezyjny układ odniesienia (elipsoida GRS 80)

2)        układ wysokości (względem średniego poziomu Morza Bałtyckiego, mareograf w Kronsztadzie)

3)        PUWG 2000

4)        układ współrzędnych płaskich 1992

37. Który z poniżej wymienionych elementów tworzy państwowy system odniesień przestrzennych?

j.w.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinni odpowiadać wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodeci województw, geodeci powiatowi i geodeci gminni

 

38. Które z podanych niżej wymagań uniemożliwia, że osoba może być Wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego:

Warunki stawiane kandydatom na WINGIK, geodetę województwa, geodetę powiatowego i gminnego:

1)        korzystanie z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

2)        posiadanie: dyplomu ukończenia studiów wyższych o kierunku geodezyjnym,

3)        uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie 1 i 2;

4)        3-letni staż w urzędach administracji rządowej lub w organach jednostek samorządu terytorialnego (WINGiK, geodeta województwa),

5)        2 letni staż (geodeta powiatowy, geodeta gminny).

39. Które z podanych niżej wymagań uniemożliwia, że osoba może być Wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego:

j.w.

40. Które z podanych niżej wymagań uniemożliwia, że osoba może być Geodetą województwa:

j.w.

41. Które z podanych niżej wymagań uniemożliwia, że osoba być Geodetą powiatowym:

j.w.

42. Które z podanych niżej wymagań uniemożliwia, że osoba może być Geodetą gminnym:

j.w.

43. Które z podanych niżej wymagań uniemożliwia, że osoba może być Geodetą gminnym:

j.w.

44. Które z podanych niżej wymagań uniemożliwia, że osoba może być Geodetą województwa:

j.w.

45. Jakie wymogi wspólne stawiane są osobie, która chce zostać Wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego lub Geodetą województwa?

j.w.

46. Jaki wymóg wspólny stawiany jest osobie, która chce zostać Geodetą powiatowym lub Geodetą gminnym?

j.w.

47. Jakie wymogi wspólne stawiane są osobom, które chcą zostać Wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, Geodetą województwa, Geodetą powiatowym lub Geodetą gminnym?

j.w.

48. Jakie szczególne wymogi oprócz korzystania w pełni z praw cywilnych i obywatelskich stawiane są osobom, które chcą zostać Wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Geodetą województwa Geodetą powiatowym lub Geodetą gminnym?

j.w.

49. Jakie wymogi wspólne stawiane są osobom, które chcą zostać Wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego lub Geodetą gminnym?

j.w.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu

 

50. W jakim przypadku zasób powiatowy gromadzony jest w grodzkim ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej?

Zasoby powiatowe gromadzone są w powiatowych ODGiK, z tym, że w miastach będących siedzibą władz miasta na prawach powiatu – w grodzkich ODGiK

51. Które z podanych poniżej materiałów stanowiących zasób centralny nie są pozyskiwane w trybie zgłaszania i przekazywania przez Wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych?

Pozostałe materiały:

1) mapy topograficzne drukowane,

2) mapy tematyczne drukowane,

3) bank informacji o zdjęciach lotniczych i satelitarnych,

4) bank informacji o mapach topograficznych i tematycznych,

5) bank nazw geograficznych,

6) rejestr systemów informacji o terenie o znaczeniu ogólnopaństwowym oraz kopie zabezpieczające bazy danych tych systemów,

7) bazy danych geograficznych systemów informacyjnych,

8) bazy danych systemów zarządzających zasobem centralnym,

9) dokumenty geodezyjne i kartograficzne dotyczące opracowań specjalistycznych o znaczeniu ogólnopaństwowym oraz informacje o dokumentach o tym znaczeniu, które powstały w wyniku prac nie podlegających zgłoszeniu do zasobu,

10) kopie zabezpieczające dokumentów stanowiących zasób centralny,

11) inne opracowania, wydawnictwa i materiały.

52. Ile wynosi liczba grup asortymentowych stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny?

Ustala się następujące grupy asortymentowe materiałów stanowiących zasób, dotyczące:

1) osnów geodezyjnych,

2) osnów i pomiarów grawimetrycznych i magnetycznych,

3) pomiarów astronomicznych i satelitarnych,

4) zdjęć lotniczych i satelitarnych,

5) opracowań topograficznych,

6) pomiarów granic państwa i granic województw,

7) państwowego rejestru granic wraz z opisem oraz rejestru powierzchni jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa,

8) pomiarów granic powiatów i gmin,

9) mapy zasadniczej,

10) ewidencji gruntów i budynków - katastru nieruchomości,

11) powszechnej taksacji nieruchomości,

12) wyciągów z operatów szacunkowych nieruchomości,

13) gleboznawczej klasyfikacji gruntów,

14) rozgraniczania nieruchomości,

15) podziałów nieruchomości,

16) innych opracowań dla celów prawnych,

17) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,

18) pomiarów inwentaryzacyjnych,

19) scalania i wymiany gruntów,

20) opracowań urządzeniowo-rolnych i urządzeniowo-leśnych,

21) systemów informacji geograficznej,

22) baz danych krajowego systemu informacji o terenie,

23) fotomap i ortofotomap,

24) opracowań tematycznych,

25) innych opracowań.

53. Ile wynosi liczba grup funkcjonalnych stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny?

Ustala się następujące grupy funkcjonalne zasobu uwzględniające charakter, cel oraz sposób wykorzystywania jego materiałów:

1) zasób bazowy, który stanowią materiały źródłowe, służące za podstawę następnych opracowań gromadzonych w zasobie,

2) zasób użytkowy, który stanowią materiały służące do bezpośredniego i powszechnego udostępniania,

3) zasób przejściowy, który stanowią nie zakwalifikowane do zasobu bazowego i użytkowego materiały pomocnicze.

54. Która z podanych poniżej nazw nie jest nazwą grupy asortymentowej stanowiącej państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny?

Patrz pytanie 52.

55. W jakich warunkach powinny być przechowywane kopie zabezpieczające materiałów zakwalifikowanych do zasobu bazowego i użytkowego?

Przechowuje się w sposób uniemożliwiający ich nieodwracalne i jednoczesne zniszczenie, w pomieszczeniach zlokalizowanych poza budynkiem, w którym gromadzony jest zasób

56. Które z wymienionych poniżej materiałów nie wchodzą do zasobu?

Materiały stanowiące zasób wymienione są w zał. 1 do Rozporządzenia w sprawie zasobu geod. i kart. Dz. U. 49 poz. 493 z dnia 17.05.1999

57. Które z wymienionych poniżej dokumentów ewidencyjnych nie należą do zasobu?

j.w.

58. Powiatowy ośrodek dysponuje kopiami katalogów osnów podstawowych poziomych i wysokościowych z zasobu centralnego ze swojego terenu. Czy i na jakich warunkach może udostępniać te dane?

Kopie materiałów z poszczególnych zasobów mogą być przekazywane wzajemnie pomiędzy zasobami, z prawem do ich udostępniania.

59. W jaki sposób identyfikuje się materiały w zasobie?

Każdemu materiałowi zgromadzonemu w zasobie nadaje się numer identyfikacyjny

60. Wykonawca otrzymał zlecenie na wytyczenie budynku. Na jakiej podstawie otrzyma dane dotyczące osnowy geodezyjnej z zasobu powiatowego?

Udostępnianie zasobu polega na umożliwieniu wglądu do oryginałów materiałów lub sprzedaży ich kopii, sporządzonych także na nośnikach informacji na podstawie:

1) zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych, zamówień na materiały do wykonania prac geodezyjnych i kartograficznych nie podlegający zgłoszeniu lub zamówień na materiały do wykonania operatów szacunkowych nieruchomości – w zakresie zasobu bazowego i użytkowego

2) zamówień na mapy i informacje – w zakresie zasobu użytkowego

61. Wykonawca otrzymał zlecenie na inwentaryzacje powykonawczą budynku. Na jakiej podstawie otrzyma potrzebne materiały z zasobu powiatowego?

Na podstawie zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych.

62. Którego z niżej wymienionych przepisów nie uwzględnia się przy udostępnianiu zasobu geodezyjnego i kartograficznego?

Udostępnianie zasobu odbywa się z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o ochronie danych osobowych.

63. Na czym polega udostępniani...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin