Jak zbudować zasilacz symetryczny do wzmacniacza.doc

(152 KB) Pobierz
Jak zbudować zasilacz symetryczny do wzmacniacza

Jak zbudować zasilacz symetryczny do wzmacniacza

 

Oto kolejna z części jak to zbudować?

 

Dzisiejsza lektura dotyczy zasilacza symetrycznego do wzmacniacza na przykład na końcówce TDA 7294.

 

Zacznijmy od przygotowanie płytki drukowanej, nie kupimy jej w sklepie bo jest to mój projekt ale w Internecie czy w sklepach elektronicznych można dostać bez problemy takie płytki, albo całe zasilacze Kity.

 

Schemat płytki znajduje się tutaj:

 

 

Wytrawiamy płytkę. Następnie wiercimy otwory wiertłem 1mm średnicy lub większym ale nie większym niż 2 mm średnicy. A te wiesze otwory można wiercić tak grube jak mamy grube kable zasilające.

 

Płytka mam mieć wymiary 115 x 64 mm

 

Teraz przygotowujemy :

 

Kondensatory elektrolityczne na schemacie oznaczone C1, C2, C3, C4, - 4700uF/50V lub większe na przykład 10000uF/50V nie ma też obowiązku stosowanie 4 kondensatorów można użyć 2 większych lub w ogóle nie wlutowywać kondensatora C1, C4 ponieważ minimalna wartość kondensatorów do prawidłowego odfiltrowania napięcia wynosi 2 x 4700uF lecz można a nawet jest wskazane zastosować większe kondensatory lub 4 x 4700 uF.

 

Następnie montujemy mostek prostowniczy oznaczony M1 zwracając uwagę na prawidłowe wlutowanie nóżek AC oznacza prąc zmienny a + i – wiadomo co J 

 

Trzeba również zwrócić szczególna uwagę na polaryzacje kondensatorów czyli na to gdzie jest + a gdzie – bo nie jest to obojętne przy kondensatorach elektrolitycznych.

 

Ostanią żeczą do wykonania jest zamontowanie zworki z drutu o średnicy nie mniejszej niż 1mm.

 

Oto schemat montażowy

 

Spisz elementów:

C1…C4              – 4700uF/50V elektrolit

M1              – mostek prostowniczy 25 A/500V

Z              –  zwora

 

Ostatnią z czynności nie wymaganych jest pogrubienie ścieżek przez wlutowanie drutu od strony druku na wszytki ścieżkach

 

Sposób podłączenia transformatora:

 

Żeby zbudować zasilacz symetryczny należy mieć transformator z podwójnym uzwojeniem. Podstawowy transformator przy wzmacniaczach na TDA7294 to 2x24 V 150 W lub 2x28 V 150 W lub większy ale tylko jeżeli chodzi o moc a nie o napięcie np.: 2x24 350 W czym większym tym ogólnie lepszy ponieważ mamy duży zapas mocy co z pewności się przyda przy długich i głębokich basach.

 

Zawsze kable są od siebie łatwo odróżnialne tak jak to widać na zdjęciu. Łączymy 2 kable z odmiennych zwojów czyli 2 rożne kolory łączymy je w środkowym punkcie wejścia na płytce (takim gdzie 2 kółka sa połączone ze sobą. A pozostałem z lewej i z prawej strony.

 

UWAGA kondensatory po naładowaniu niosą ze sobą duży ładunek który przy zwarciu lub podłączaniu do wzmacniacza może spowodować jego uszkodzenie.

 

Jeżeli naładujemy kondensatory i chcieli byśmy je rozładować żeby nie spowodować zwarcia należy wziąć żarówkę (taka zwykła z lampki na napięcie 240 V) i podłączamy (żarówka ma 2 „wejścia” jedno to cały gwint a drugie to ten „cypek” na dole żarówki) + z zasilacza to jednego z wejść żarówki i GND do drugiego, (nie jest ważne jak podłączymy kable) teraz robimy tak samo tylko ze podłączamy – i GND. Żarówka nie zaświeci ale na pewno kondensatory się rozładują. Kondensatory rozładowują się w zależności od ich pojemności ale potrzeba na to przynajmniej 10 sekund.

 

Mierząc napięcie miedzy GND a + powinniśmy otrzymać takie samo napięcie jak pomiędzy GND a – jeżeli tak jest to zasilacz dział prawidłowo na przykład 24 V po wyprostowaniu w mostku prostowniczym dają 35 V. Każdą wartość napięcia przed wyprostowanie mnożymy razy pierwiastek z 2 i otrzymujemy wartość napięcia po wyprostowaniu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin