karnawał na wesoło(1).pdf
(
28 KB
)
Pobierz
Microsoft Word - Publikacja.rtf
wietlicowych "Karnawał na
wesoło" prowadzonych przez Iren
ęć
ś
ę
Wawrze
ń
czyk
Gimnazjum nr 1 w Strawczynie
I. Wst
ę
p
lana i zorganizowana
zabawa karnawałowa daje mo
ż
liwo
ść
doskonałej rozrywki. Zaj
ę
cia maj
ą
aktywizowa
ć
uczestników ta
ń
cem, piosenk
ą
, muzyk
ą
, wspóln
ą
zabaw
ą
.
Przyst
ę
puj
ą
c do pracy nad scenariuszem uwzgl
ę
dniam to, i
ż
grupy cechuje
wielostronno
ść
, zmienno
ść
zainteresowa
ń
, nasilona potrzeb
ą
działa
ń
i sytuacji o
charakterze zabawowym. Scenariusz uwzgl
ś
ę
dnia ró
ż
norodne i cz
ę
sto zmieniaj
ą
ce
si
ę
formy: muzyka, taniec,
ś
piew, wspólne zabawy.
Przygotowuj
ą
c scenariusz chciałam uzyska
ć
nast
ę
puj
ą
ce cele:
skiej
u
ś
wiadomi
ć
,
ż
e społeczno
ść
ś
wietlicowa tworzy jedn
ą
rodzin
ę
dostarczy
ć
kulturalnej rozrywki poprzez
ś
miech i rado
ść
zapewni
ć
ciekawe sp
ę
dzanie czasu wolnego uczniów w czasie ferii
zimowych
pogł
ę
bi
ć
wi
ę
zi kole
ż
e
ń
ci
pokonywa
ć
l
ę
k przed wyst
ą
pieniem publicznym
wzmocni
ć
poczucia warto
ś
II. Przygotowanie do zaj
ęć
"Karnawał na wesoło"
Zaj
ę
cia zaplanowałam na wtorek tj. 20 stycznia w czasie ferii zimowych.
Odby
ć
si
ę
one maj
ą
w
ś
wietlicy, aby utrzyma
ć
rodzinn
ą
atmosfer
ę
.
Wykorzystałam piosenki, które uczniowie znaj
ą
z zaj
ęć
ś
wietlicowych. W czasie
zaj
ęć
uczniowie poznaj
ą
dodatkowo "Piosenk
ę
dla samotnych". Do
przeprowadzenia zaj
ęć
potrzebne s
ą
rekwizyty: arkusze szarego papieru, pisanki,
tekst piosenki, karteczki z zadaniami.
Oprawa muzyczna: płyty z nagraniami lubianymi przez uczniów (wcze
ś
niej
uzgodnione).
Scenariusz napisałam w oparciu o materiały dost
ę
pne w bibliotece
szkolnej i strony internetowe.
Scenariusz zaj
. W
ś
wietlicy przebywaj
ą
uczniowie z ró
ż
nych grup wiekowych. Przy
ustalaniu scenariusza nale
ż
y bra
ć
pod uwag
ę
ró
ż
ne zainteresowania i poziom
intelektualny uczestników. Dobrze zaplanowana, przemy
III Scenariusz zaj
ęć
,,Karnawał na wesoło"
I. Powitanie. Zabawa ze
ś
piewem ,,Pingwin".
Uczniowie
ś
piewaj
ą
i wykonuj
ą
czynno
ś
ci zgodnie ze słowami piosenki
Jak przyjemnie
Jak wesoło
W pingwina bawi
ć
si
ę
Raz noga lewa, raz noga prawa Do
przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy
wiczenie "Wprawki pantomimiczne"
Przebieg : Uczniowie losuj
ą
karteczki z dan
ą
sytuacj
ą
l maj
ą
J
ą
improwizowa
ć
, np.
Ć
- Przechodzenie przez strumyk po kamieniach a
- Podnoszenie ci
ęż
arów
- Zawi
ą
zywanie krawata
- Przeprowadzenie operacji chirurgicznej
- Wyrywanie z
ę
ba
- Nawlekanie igły
- Niesienie tacy ze szklankami pełnymi wody a-
- Budowanie domku z kart
- W spinanie na skał
ę
- Dekorowanie tortu
Uczestnicy kolejno improwizuj
ą
, a grupa ma odgadn
ąć
, o jak
ą
sytuacj
ę
chodzi.
4. Zabawa "Jestem gwiazd
ą
' .
de z nich kolejno przechodzi przez jego
ś
rodek, owacyjnie witane przez pozostałych członków grupy.
Ć
wiczenie ko
ń
czy
si
ę
rundk
ą
:
Kiedy musz
ę
wyj
ść
na
ś
rodek klasy, czuj
ę
si
ę
......... ?
ą
si
ę
w szpaler. Ka
ż
5.
Ć
wiczenia ruchowe z elementami pantomimy - uczniowie chodz
ą
po sali
poruszaj
ą
c si
ę
zgodnie z instrukcj
ą
prowadz
ą
cego.
c po kamieniach
- Idziemy d
ź
wigaj
ą
c na plecach worek ziemniaków a
- Idziemy jak słonie
- Idziemy jak roboty
- Ta
ń
czymy w balecie "Jezioro łab
ę
dzie"
ą
2.
Uczniowie ustawiaj
- Idziemy skacz
- Jeste
ś
mał
ą
piłeczk
ą
- Jeste
ś
ż
ab
ą
- Jeste
ś
drzewem na silnym .wietrze
6.Zabawa z piosenk
ą
Rozmowa na temat: Co czujesz, kiedy jeste
ś
sam w domu?
Prowadz
ą
cy podaje lekarstwo na samotno
ść
: "Piosenk
ę
dla samotnych"
Kiedy jeste
ś
sam,
Kiedy jeste
ś
sam,
Za
ś
piewaj piosenk
ę
(3x klaszczemy w dłonie, 3x w dłonie s
ą
siada)
Kiedy jeste
ś
sam,
Kiedy jeste
ś
sam,
Piosenk
ę
nu
ć
Ref:
Piosenk
ę
o kotku,
(klaszczemy na zmian
ę
w dłonie s
ą
siada, w swoje
dłonie,
Co mruczał na płotku
uderzamy dło
ń
mi o uda, uderzamy w dłonie
s
ą
siada)
7. Zaproszenie uczniów do swobodnej zabawy ruchowej przy spokojnej muzyce
z płyt. Po zabawie, w której uczniowie bawili si
ę
na swój sposób, proponujemy
wspólne zaj
ę
cie.
8. Zabawa ,,Ludzik"
Prowadz
ą
ce rozdaj
ą
uczestnikom zaj
ęć
po kartce papieru oraz pokazuj
ą
,
jak wydrze
ć
z nich "ludzika". Na
ś
rodku wydzieranki ka
ż
dy wpisuje swoje imi
ę
,
a nast
ę
pnie to, co lubi robi
ć
, je
ść
itp. (w odpowiednim miejscu ludzika). Gdy
wszyscy uko
ń
cz
ą
prac
ę
, przekazuj
ą
sobie "ludziki", aby koledzy i kole
ż
anki
dopisali swoje imiona przy czynno
ś
ciach, które te
ż
lubi
ą
wykonywa
ć
.
9. Wspólne zabawy ze
ś
piewem
Ty
ś
wesoły i to wiesz, kla
ś
nij te
ż
.
(klaszczemy 2x)
Ty
wesoły i to wiesz i pokaza
ć
nam to chcesz, kla
ś
nij te
ż
.
. (klaszczemy
.
(tupiemy 2x)
Ty
ś
wesoły i to wiesz i pokaza
ć
nam to chcesz, tupnij te
ż
.
(tupiemy 2x)
Ty
ś
wesoły i to wiesz, krzyknij te
ż
.
(ooo)
Ty
ś
wesoły i to wiesz i pokaza
ć
nam to chcesz, krzyknij te
ż
.
(ooo)
.(ooo)
ś
wesoły i to wiesz, tupnij te
ż
10. Zabawa ,,Dłonie"
Ka
ż
dy z uczestników zaj
ęć
obrysowuje na kartce papieru swoj
ą
dło
ń
i podchodzi
kolejno do kolegów i kole
ż
anek. Uczniowie wpisuj
ą
na kartk
ę
jedn
ą
ś
2x)
Ty
pozytywn
ą
cech
ę
danej osoby. Nast
ę
pnie redaguj
ą
list
ę
cech pojawiaj
ą
cych si
ę
najcz
ęś
ciej - s
ą
to zalety charakteryzuj
ą
ce cał
ą
grup
ę
.
11. Wspólna zabawa przy rytmach muzyki.
12. Zako
ń
czenie zaj
ęć
- wspólny
ś
piew ,,Piosenki dla samotnych".
Bibliografia:
Socjoterapia,
pod red. Katarzyny Sawickiej, Warszawa 1999.
2.
Scenariusze na cały rok,
pod red. El
ż
biety Doroszkiewicz i Krystyny
Staszewskiej, Kielce 1995.
Plik z chomika:
bostrowska1
Inne pliki z tego folderu:
cyganeczka.jpg
(27 KB)
indianka.jpg
(21 KB)
kolwn.jpg
(28 KB)
krasnal.jpg
(23 KB)
kucharz.jpg
(21 KB)
Inne foldery tego chomika:
1
50 lekcji grafomotoryki
alfabet demonstracyjny
Alfabet kolorowanka
Arytmetyka dla kl.0-1
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin