Encyklopedia praktycznej gospodyni(z txt).doc

(691 KB) Pobierz
Redakcja

Redakcja

TERESA MARCINÓW

Z niemieckiego tłumaczyła IRMA KOZINA

Redakcja techniczna JERZY KUŚMIERZ

Projekt okładki BOGUSŁAW TRYBUS

© 1990 by Humboldt-Taschenbuchverlag Jacobi KG, Munchen © Copyright 1993 by „Videograf", Katowice

ISBN 83-855516-23-9

Zakłady Graficzne w Katowicach Al. W. Korfantego 138

Słowo wstępne

Czegóż to nie robi się naprawiając usterki w domu! W grę wchodzą zazwyczaj nie tylko drobne naprawy w kuchni i w pokoju, prace przy meblach czy instalacjach. Remonty w domu obejmują także wejścia, schody, klatki schodowe, podłogi - wszystko to również trzeba naprawiać. I te miejsca powinny wyglądać „jak nowe". Ściany, sufity, a nawet czujniki ciepła i wilgotności - wszystko to współtworzy nowoczesne

wnętrze.

Często chodzi jedynie o drobne ulepszenia, niekiedy jednak konieczne są poważne prace. Skrzypiące drzwi lub nieszczelne okno? Niby drobiazg, a jednak denerwuje. Wezwać fachowca? Ten nie tylko niechętnie przychodzi do takich drobnostek - ale w dodatku koszty związane z jego wizytą będą niewspółmiernie duże w stosunku do wagi sprawy. Nie mówiąc już o tym, że trzeba będzie pewnie zwalniać się z pracy, żeby powitać specjalistę. Doprawdy, wiele przemawia za tym, by wziąć wszystko w swoje ręce i więcej odnawiać i naprawiać samodzielnie.

A może nie czujecie się na siłach? Może uważacie, że nie macie wystarczających uzdolnień do tego rodzaju prac? Najlepiej o tym zapomnieć. Uczymy się w życiu wielu rzeczy, które wymagają większego wysiłku, niż przeprowadzenie prostych napraw. Być może przyczyna Państwa obaw tkwi w braku odpowiednich narzędzi. Być może zaś potrzebny jest właściwy instruktaż; precyzyjny, pełny, a przy tym wyczerpujący. Taki, który nie tylko pokazuje, jak należy postępować, ale też, gdzie leżą granice Państwa możliwości. Zwłaszcza w wypadku, gdy chodzi o bezpieczeństwo, nie tylko podczas robót, ale także później. Wypadki w domu zdarzają się, niestety, dość często.Ale wystarczy tylko trochę odwagi - a my pokażemy, jak należy postępować. Proszę jednakże uzbroić się w cierpliwość, jako że jeszcze nigdy nikt się mistrzem nie urodził. Będziecie się Państwo z nami uczyć, na czym polega sekret „złotej rączki" - jak zaoszczędzić pieniądze, utrzymać wszystko w należytym porządku i wreszcie - mieć powód do dumy.

Z najlepszymi życzeniami ?powodzenia %ąńn i tfeCmut 'Dittrich

Najczęstsze typy napraw

Najważniejsze są zawsze szczegóły - dlatego też chcielibyśmy ułatwić szybkie odnalezienie w tej książce poszczególnych typów napraw. Poniższy rejestr obejmuje wszystkie prace, o jakich będzie mowa. Najczęściej występujące usterki zostały zestawione odpowiednio do częstotliwości ich występowania.

Naprawy zestawione według częstotliwości ich występowania:

1.   Wymiana żarówki w lampie

2.   Przepalony bezpiecznik

3.   Wieszanie obrazu

4.   Montowanie kołków rozporowych

5.   Rozklekotane szuflady

6.   Sklejanie

7.   Zapchany odpływ

8.   Usuwanie plam

9.   Tuszowanie zarysowań

10.   Cieknący zlew

11.   Malowanie ścian

12.   Tapetowanie

13.   Uszczelnianie okien i drzwi

14.   Lakierowanie

15.

Nieszczelny dach

215

16.

Usterki na balkonie

213

17.

Obluzowane kafelki

138

18.

Wyrwane zawiasy

90

19.

Uszkodzone dywany

145

20.

Skrzypiące schody i podłogi

109

21.

Zepsute instalacje kuchenne

123

22.

Montowanie balustrad,

 

 

płotów i bram na zewnątrz domu

225

23.

„Szkodniki" w meblach i ścianach

117

24.

Rozchwiane meble i urządzenia

90

25.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

170

26.

Wyciszanie wnętrza

204

27.

Usuwanie wilgoci

155

28.

Zabezpieczanie przed włamaniem

102

29.

Montowane trwałych

 

 

elementów dekoracyjnych

180

30.

Systematyczne przeglądy

166

Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować mając do czynienia z awariami w domu:

[7] Należy określić rodzaj uszkodzenia, przemyśleć, czego ono wymaga, czy da się przedsięwziąć coś natychmiast i czy ma się wystarczająco dużo czasu na jego gruntowne usunięcie.

[7] To, co powoduje dalsze szkody, należy usunąć natychmiast. Nawet, gdyby możliwa była jedynie prowizorka. Należy jednak zawsze przemyśleć, czy rozwiązanie trwałe nie byłoby lepsze, pewniejsze i wygodniejsze; np. wymiana prostego przepalonego bezpiecznika na droższy, automatyczny.

[Tj Dokonując remontów należy patrzeć na wnętrze całościowo. Jeśli np. „poprawiana" jest w kuchni wentylacja poprzez instalację okapu z odprowadzeniem, należy jednocześnie pomyśleć o lepszym oświetleniu i odnowieniu ścian.

Nie należy się ściśle trzymać określenia „naprawa" lub też „odnawianie". Wszystkie środki, jakie zastosowane zostaną przy remontach domowych powinny nie tylko przywracać stare do stanu używalności, ale wprowadzać do mieszkania więcej komfortu i radości.1. Sprzęt i narzędzia do prac remontowo naprawczych w domu

Bez odpowiednio wyposażonego domowego warsztatu nikt nie da sobie rady. Ale proszę się nie obawiać - nie wszystko musimy mieć od razu. Tak więc potrzebny sprzęt stopniowo kupować będziemy w sklepach czy na targu. Przy tym nie będziemy się mogli nadziwić, ile rzeczy służy tego rodzaju czynnościom! Często będą to „groszowe" zakupy, doskonale odpowiadające naszym potrzebom.

1.1. Narzędzia do pracy w drewnie

Będziemy poddawać obróbce drewno, ale także metal (np. przy obluzowanym zamku w drzwiach); będziemy musieli malować, tapetować, czyścić, uszczelniać, a także wykonywać prace przy instalacjach. Wiele narzędzi potrzebnych przy obróbce drewna przyda się także w innych sytuacjach.

Tak więc na początek narzędzia do naprawy elementów drewnianych:

0   Ciężki młotek z trzonkiem o długości ok. 30 cm i główką o obuchu zakończonym płasko z jednej strony

1 drugiej stronie zakończonej ostrym szpicem, by można nim było uderzać w precyzyjnie określony cel.

8

Waga - ok. 200 g - zaznaczona jest na główce młotka. O  Młotek do prac dekoratorskich i tapetowania, waży 50 do 100 g, ma wąską, ostro zakończoną główkę. Potrzebny jest przy pracach precyzyjnych, np. wbijaniu małych gwoździków.

O Obcęgi, długości ok. 20 cm, z dwustronnie wyszli-fowanymi stykami szczęk, służące nie tylko do wyciągania, lecz także do ucinania gwoździ. O Duży śrubokręt z końcówką o szerokości ok. 5 mm, potrzebny do wkręcania lub mocowania większych śrub. Można go wykorzystywać także jako dźwignię, np. przy podnoszeniu lub mocowaniu płytek

itp.

O Mniejszy śrubokręt potrzebny jest do wykręcania drobnych śrub, grubszym śrubokrętem nie zawsze trafia się w otwór, u którego wylotu nasadzona jest główka śruby.

 

 

u                      _

Młotki do prac remontowo-naprawczych w domu

1.  Młotek ślusarski z trzonkiem z drewna lub tworzywa sztucznego, ok. 250 g ze wzmocnionym, zaokrąglonym, płaskim obuchem, z drugiej strony gtówka zakończona ostro.

2.  Ważący ok. 100 g młotek ze wzmocnionym obuchem i szpicem do małych gwoździków.

3.  Młotek z gumy lub tworzywa sztucznego do odbijania, a także do odłączania mocno zespojonych części. Waga ok. 500 g.

9

 

Szydła i śrubokręty

1.  Szydło z czworokątnym rysikiem i rękojeścią z tworzywa sztucznego do zaznaczania i wykonywania otworów lub znaczenia bezpośrednio w drewnie miejsc na kołki.

2. Mały śrubokręt z trzonkiem z tworzywa sztucznego.

3. Duży śrubokręt z sześciokątną nasadką, można do niego przystawić klucz do śrub, przez co osiągnięty zostanie duży moment obrotowy.

O Szydło pomaga nie tylko przy „zarysowywaniu", czyli zaznaczaniu np. wycięcia, lecz również przy nakłuwaniu dla wierceń albo też (przy miękkich materiałach) do bezpośredniego wkręcenia śrub do drewna. O Kombinerki, z nożycami z boku, są dobre do przytrzymywania części, do ściskania, cięcia drutu, przychwycenia m.in. nakrętek śruby, gdy nie ma do nich innego dostępu.

O Cążki spiczaste potrzebne nam są do robót precyzyjnych. Również i one mogą mieć boczne nożyce. Będą potrzebne także później, do obróbki metalu. O Dłuto szerokie, rezak, pomaga zawsze tam, gdzie drewno musi zostać podważone. Można je stosować wielorako.

10

 

 

 

Obcęgi do napraw

1.  Obcęgi z dwustronnie wyszlifowanymi stykami do chwytania i wyciągania gwoździ.

2.  Kombinerki z izolacją z tworzywa sztucznego na uchwytach, chroniącą przed prądem elektrycznym. Ze żłobkowanym otworem do obejmowania profili okrągłych, z zaciskiem kleszczowym i bocznymi nożycami do drutu.

3.  Cążki spiczaste, wyposażone tak jak kombinerki, ale z ostro zakończonymi szczękami. Niezastąpione przy pracach precyzyjnych.

Dłuto gniazdowe i dłubak

1.  Wąskie dłuto gniazdowe z od-kuwanym, grubym brzeszczotem i trzonkiem z grabu. Do wybierania gniazda.

2.  Szeroki dłubak do P^ rzchniowych i dużych Z trzonkiem z grabu.

 

11O Dłuto wąskie, ale z grubym brzeszczotem, nazywane jest dłutem gniazdowym. Potrzebne jest do opracowywania otworów.

O Do pracy z dłutem gniazdowym niezbędny jest młotek z obuchem gumowym lub z tworzywa sztucznego. Potrzebować go będziemy także do odbijania wrażliwych części, których powierzchnia nie może zostać uszkodzona.

O  Szorstki tarnik używany jest do opracowywania powierzchniowego, także do skór i innych materiałów. O  Mniej szorstkie tarniki lub pilniki stosuje się do prac wykończeniowych i do wygładzania. O  Mała wiertarka ręczna z korbą nie kosztuje dużo, zestaw   wierteł  o   przekrojach   1-10   mm   z   opakowaniem również nie jest kosztowny. Z ich pomocą pracuje się lepiej niż tak często polecanymi świdrami do drewna.

'0    0

Pilniki   do   drewna,   tworzyw sztucznych i metalu

1.   Pilnik o gładszej powierzchni, z trzonkiem z tworzywa sztucznego, do wygładzania zewnętrznego.

2.   Pilnik szorstki do wiórowania drewna, tworzywa sztucznego lub metalu, zaopatrzony w uchwyt z tworzywa sztucznego.

12

Również w czasach wiertarek elektrycznych wielu majsterkowi-czów ceni sobie małe wiertarki ręczne, którymi wiercić można otwory o małym przekroju, zarówno w drewnie, jak i w innych miękkich materiałach.

 

 

 

A/

Piły ręczne do prac remontowo-naprawczych w domu

1. Płatnica z szorstkim uzębieniem do cięcia miękkiego i niezupełnie wysuszonego drewna. Jej brzeszczot powinien odznaczać się dużą elastycznością.

2.  Grzbietnica z małymi zębami do wykonywania precyzyjnego rza-

zu, do cięcia drewna twardego.

3. Mała piła do metalu, w której zamocować można różnego rodzaju brzeszczoty tnące i piłujące. Zamiast ramy giętej może tu być użyte ramię drewniane.                                                     _^

13

L „O  Pity zwanej płatnicą, z nieco szorstkim uzębieniem, potrzebować będziemy do piłowania niezupełnie suchego lub miękkiego drewna. O  Poziomica konieczna jest, gdy chcemy sprawdzić równość powierzchni.

O Grzbietnica lepsza jest do twardszego drewna i robót precyzyjnych. Posiada ona mniejsze zęby i przez to tnie dokładniej.

O Mała piłka do metalu z wymienialnymi brzeszczotami dobrze daje się zastosować także do obróbki drewna. Można tu instalować także brzeszczoty pilników; okrągły, półokrągły lub trójkątny. O Kątownik pomaga przy zaznaczaniu kąta prostego, może być też używany jako linijka. O Do mierzenia powinno się używać przymiaru składanego, a dodatkowo także metalowego przymiaru zwijanego, który jest maty i poręczny i daje się zrolować do obudowy. Pomocny jest zwłaszcza przy mierzeniu elementów okrągłych.

O Miękki ołówek do rysowania oraz gumka do mazania, jeśli potrzebna jest korekta, uzupełniają nasze podstawowe wyposażenie.

Przyrządy pomiarowe przydatne w domu

1.  Drewniany kątownik ze stalową wkładką, do zaznaczania kąta prostego.

2.  Przymiar składany do pomiaru dokładnych   odległości.   Jego wadami są nietrwałość i często także niedokładność.

3.  Przymiar zwijany, za pomocą którego    można    dokonywać również   pomiaru   elementów okrągłych, cechuje-go duża dokładność.

i do

fZA mazania ze stroną  twardą i miękką.

Dodać do tego można jeszcze wiele. Śrubokręt do śrub o łbach z gniazdami wielokątnymi lub śrubokręt „sworzniowy", za pomocą którego można wykuć w ścianie otwory na kołki. Jako podstawowe wyposażenie potraktować należy gwoździe o różnej wielkości. Nie powinno też zabraknąć prętów stalowych. A reszta? Najlepiej zaopatrywać się za każdym razem odpowiednio do potrzeb. Konieczny będzie także warsztat rezerwowy. JAK  PRZECHOWYWAĆ  NARZĘDZIA?

Istnieją cztery możliwości:

\T\  Można uszyć sobie z mocnego materiału torbę na

narzędzia.

\J\ Można skonstruować ze sklejki i miękkiej gąbki

femnik, w którym ułoży się narzędzia. Za niewielkie pieniądze kupuje się gotową skrzyn-„ na narzędzia, w której są one przechowywane bez niebezpieczeństwa uszkodzenia. (Tj Nabywa się dziurkowaną dyktę z hakami i wiesza się na niej narzędzia, dobrze posegregowane, każde

na swoim miejscu.

15

14

Uniwersalna torba na narzędzia ze sztywnej tkaniny

Część środkowa wykonana jest z tkaniny oraz cienkiej sklejki, która tworzy szkielet torby. Do tego przylepiona jest gąbka, na której mogą być ułożone bardziej delikatne narzędzia. Pozostałe części torby zawierają kieszenie i pokrowce na narzędzia. Torbę spinają dwa paski ze sprzączkami. Uchwyt służy do jej noszenia. U dołu z prawej widok torby w przekroju, może ona być wykonana w różnych wariantach.

 

Wieszanie narzędzi

Poszczególne narzędzia mocuje się albo za listewką, w przerwie między nią a ścianą (jak z lewej), albo też na hakach, które przykręcone są do listwy.

16

 

 

Dziurkowana dykta do zawieszania narzędzi na ścianie

Gdy na tej dykcie (narzędzia wiszą na hakach) narysuje się kontury narzędzi, łatwo można spostrzec brak każdego z przedmiotów. Na gładkiej płytce osiąga się ten sam efekt; w tym wypadku w płytę wkręca się haki podtrzymujące narzędzia.

 

 

Materiały pomocnicze do usuwania drobnych usterek w drewnie

1.  Za pomocą odpowiedniego kleju (PVAC) kleić się będzie części

drewniane.

2.  Do gładzenia powierzchni posłuży papier ścierny o ziarnie różnej

grubości.

3.  Można stosować klocki szlifujące o twardym podłożu, takim jak

korek czy twarde drewno.

4.  Powierzchnie zaokrąglone szlifuje się za pomocą klocków, do których po jednej stronie przykleja się elastyczną podkładkę.

17Będziemy potrzebować jeszcze czegoś - drobnych pomocy, takich jak klocki szlifujące z drewna lub korka, papier ścierny, klej, uszczelnienia, itd. Do innych celów potrzebny będzie większy sprzęt - przy przeprowadzce, przy wielu pracach w gospodarstwie domowym, nieunikniona okaże się wiertarka.

1.2. Wiertarka

Dobra wiertarka z odpowiednimi wiertłami i sworzniami jest dość kosztowna, zwłaszcza gdy dodatkowo wyposażona jest w zestaw obróbkowy, za pomocą którego można szlifować, polerować, piłować.

Wiertarka ma zastosowanie uniwersalne. Praca z nią przebiega o wiele szybciej, tak że jej koszt zwraca się w postaci zaoszczędzonych wielu godzin i dni.

 

Wiertarka do betonu

Gdy odłączy się wiertła do muru i betonu, posiadające specjalną końcówkę ze stali wirydowej, korpus wiertarki może oczywiście zostać wyposażony tak, by można było następnie wiercić w drewnie, metalu i innym materiale. Za pomocą wkrętła śrubowego można bez przeszkód wkręcać i wykręcać śruby o łbach z gniazdami krzyżowymi.

18

 

Komplet wierteł do metalu, drewna i innych materiałów (1)

Wiertła do metalu są tak wyszlifowane, że ich końcówka wywiera możliwie najmniejszy nacisk (2), wiertła do drewna mają ostrą końcówkę i boczne nożyki, które bez oporu przecinają jego włókna (3).

Przy wyborze wiertarki można zdecydować się na lekką, ok. 500 W, z nasadką udarową, stopniową regulacją szybkości obrotów, włącznikiem do pracy w lewo i w prawo umożliwiającym wkręcanie i wykręcanie śrub, uchwytem ręcznym do bezpiecznego wiercenia oraz ogranicznikiem głębokości, by nie wiercić otworów zbyt głębokich.

Podstawowym wyposażeniem są też wiertła z metali twardych 6 mm i 8 mm dopasowane do odpowiednich kołków. Należy pamiętać o bateriach do systemu prowadzącego! To, jak należy posługiwać się tym sprzętem, jaki zestaw obróbkowy jest potrzebny, omówione zostanie przy kolejnych pracach. Przy ogólnej prezentacji narzędzi wspomniany już został komplet wierteł.

191.3. Przyrządy malarskie

Przy doborze narzędzi do prac malarskich z pewnością decydować powinno to, czy malowana ma być ściana czy sufit, lub też czy nową powłokę zewnętrzną ma otrzymać okno czy drzwi. Jednak wiele przyborów i narzędzi będzie miało zastosowanie uniwersalne.

NAJWAŻNIEJSZE PRZYBORY I ICH ZASTOSOWANIE:

O Cyklina pomaga np. zdrapać zniszczony stary lakier. Konieczna jest również do wygładzania powierzchni.

O Za pomocą szpachii lub noża szpachlowego można wprowadzić masę szpachiówkową do zarysowan i dziur. Można też nimi łatwo usunąć stary, zniszczony lakier.

O Szczotka druciana pomaga w usunięciu pozostałości starszych warstw.

O Klockiem do szlifowania można wygładzać i oczyszczać powierzchnie.

O Jeśli ma się do dyspozycji wiertarkę, można do tych robót zastosować również szczotki druciane o napędzie elektrycznym oraz krążki szlifujące z okrągłym papierem ściernym (ściernice).

 

Narzędzia do usuwania zniszczonych warstw lakieru

1.  Za pomocą szpachii usuwa się zmiękczone warstwy.

2.  Skrobacz, za pomocą którego można pracować jak cykliną. (Można   nim   oczyścić   także mocno osadzone miejsca).

20

 

 

 

Przybory do prac wykończeniowych przy czyszczeniu powierzchni

1.  Szczotka z drutu mosiężnego pomaga wydobyć zanieczyszczenia ze szczelin.

2.  Specjalny klocek do szlifowania „trudnych" powierzchni. Papier ścierny wklejony jest pomiędzy dwie części klocka i przymocowany śrubami do drewna.

3.  Klocek do szlifowania wąskich powierzchni. Również tutaj klocek składa się z dwóch części, pomiędzy którymi zamocowano papier ścierny, a następnie je ześrubowano.

 

 

 

s^

brudzeń lub rdzy.

większych za-212.  Szczotka druciana z cienką szczeciną do prac wykończeniowych i drobnych szczotkowań.

3.  Krążki szlifujące z zaczepami na papier ścierny o różnej grubości ziarna.

4.  Krążki szlifujące z elastyczną główką szlifującą z zaczepami na ściernicę.

O  Pędzle szerokie używane są do malowania dużych powierzchni.

O  Pędzle wąskie stosowane są przy żłobkowaniach i malowaniu wąskich pasków powierzchni. O  Pędzle okrągłe używane są wówczas, gdy trzeba np. namalować paski lub miejsca ostrego rozgraniczenia kolorów.

Wymienione narzędzia wystarczają również do lakierowania.

Gdy jednak w grę wchodzi malowanie ścian, potrzebne będą również inne przedmioty:

O Wiadro służące jako pojemnik na farbę.

o

 

1.   Wąski pędzel płaski z włosia naturalnego bądź z tworzywa sztucznego.

2. Szeroki pędzel płaski.

22

?-^H?-*

 

 

3.  Pędzel piaski wygladzik, z metalowym okuciem, do malowania dużych powierzchni.

4.  Pędzel okrągły do lakierowania wąskich powierzchni, np. ram

okiennych i drzwiowych.

5.  Pędzel kątowy. Do emulsji stosuje się szczeciny twarde, do lakierów miękkie.

O Siatka metalowa przy pojemniku na farbę, mającą za zadanie chronić przed zaciekami podczas malowania wałkiem. O Wałek jest szczególnie odpowiedni do malowania

dużych powierzchni.

Przydatne mogą okazać się ponadto:

O Wałek do lakierów - maluje się nim szybciej, a przede wszystkim nie pryska się tak farbą. O  Pędzel kątowy - umożliwia również lakierowanie trudno dostępnych powierzchni i kantów. O  Elastyczna szpachla japońska - pomaga wygładzić powierzchnię i zniwelować zagłębienia.

23

Przyrządy do malowania ścian i sufitów

1. Wiadro z tworzywa sztucznego, czworokątne, giętkie, by łatwo

można było usunąć zeschnięte resztki farby.

2.  Pojemnik z tworzywa sztucznego, z którego bezpośrednio można pobierać farbę, z siatką do ocierania jej nadmiaru z wałka.

3.  Siatka metalowa z uchwytem, do usuwania nadmiaru farby z wałka.

4.  Wałek z ruchomym cylindrem, łatwo wchłaniający, o mało puszystej powierzchni, do matowania ścian wewnętrznych. Przy malowaniu ścian nierównych lepsze są wałki o bardziej puszystej powierzchni.

5.  Wałek do lakieru (stosowany również do emulsji), z ruchomym cylindrem pokrytym moherem i gąbką.

c

ii"                                                                    ?/.

1.4. Przyrządy potrzebne do tapetowania

O tym, co niezbędne jest przy wykonywaniu prac malarskich, była już mowa. Kiedy mamy już wymalowany sufit, pozostaje tylko wytapetować ściany. Poniżej znajdziecie Państwo omówienie wszystkiego, czego potrzebować będziecie do tapetowania.

Zresztą w wypadku jednorazowego tapetowania cały konieczny sprzęt można pożyczyć, nie trzeba go kupować.

24

Jeśli tapetuje się często, trzeba zaopatrzyć się w następujące rzeczy.

O Sprzęt do prac wykończeniowych - taki, jak przy malowaniu - jeśli oczywiście już wcześniej się go nie

posiadało.

O Stolik do tapetowania, można go też pożyczyć lub skonstruować z odpowiednio dużego blatu. O Wałek gumowy i szczotka do tapetowania potrzebne będą po to, by pokrytą klejem tapetę dobrze ułożyć na ścianie (w przypadku tapet o zróżnicowanej fakturze należy używać tylko szczotki).

 

 

W     »J     ©        ©

We/u na tapetę, ok. 150 x 60

3.

1^^

2. %aaTd9o°Jzlfwdo'przekroju ok. 50 mm, do przyciskania brze- T^:S?. 280 mm z,nierdzewnej stali, z  SS WSŁa,a , odcinania arkuszy tapet.  ^^^l^SC                do wyznaczania linii

7

7. fzczJfmalarska, długość 160 mm,      g^^f do odkurzania ścian, są one zazwyczaj wulkanizowane.

25O Wałek do szwów potrzebny będzie do wygładzania

brzegów.

O  Nożyczkami lub nożem o wymienialnym ostrzu

można uzyskać równe przycięcie tapety.

O Za pomocą pionu można sprawdzić, czy tapety

istotnie są ułożone prosto.

Każde mieszkanie wymaga malowania przynajmniej raz na kilka lat. Jeżeli przybory malarskie po użyciu zostaną dobrze oczyszczone, mogą pełnić swoje funkcje przez lata, a nawet dziesięciolecia. Do ich przechowywania nie potrzeba dużo miejsca, nawet stolik do tapetowania da się złożyć i - jeśli nie ma innego wyjścia - „wcisnąć" za szafę.

1.5. Narzędzia do naprawy

instalacji i środki ochronne

Wśród awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych wyróżnić można trzy podstawowe grupy - po pierwsze przeciekać mogą krany, po drugie zatkane bywają odpływy (syfony) i po trzecie „zapchana" może być kanalizacja odprowadzająca, przy czym usterka niekoniecznie musi być spowodowana osadzaniem się kamienia, ale może również wynikać z zanieczyszczenia. W tym pierwszym przypadku często skuteczne bywa użycie kwasów.

Do naprawiania instalacji potrzebne będą:

O Obcęgi do rur wodociągowych, z grubymi osłonami, by można było nimi otworzyć wentyl lub syfon. O  Przepychacz, który pomaga uporać się z drobnymi awariami odpływu.

O  Spirala pomagająca usunąć głębiej tkwiącą, poważniejszą awarię.

26

 

Środki ochronne

1. Okulary ochronne, niełamliwe.

2.  Rękawice ochronne - solidne, m.in. do prac w drewnie i metalu, jak również jednorazowe, z tworzywa sztucznego, do prac z lakierami i chemikaliami.

3.  Ochronny uchwyt na dłuto, który powoduje, że np. przy ześlizgnięciu się młotka nie uderzymy się w rękę.

4.  Elektrotester, zwany też probierzem napięcia. Może służyć albo jako śrubokręt do wkręcania małych śrubek, albo jako przyrząd do sprawdzania, czy jakiś wyłącznik lub ujęcie są jeszcze pod napięciem, bądź też, czy bezpiecznik rzeczywiście został wyłączony.

5.  Probierz fazowy do sprawdzania, czy dany układ jest pod napięciem lub też, czy istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.

Do wszystkich usterek, których nie da się usunąć za pomocą tego sprzętu powinno się wezwać fachowca, chyba, że wyspecjalizowaliście się Państwo w tego rodzaju pracach.

1.6. Narzędzia do obróbki metalu

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin