MEDYTACJA.doc

(48 KB) Pobierz
MEDYTACJA

MEDYTACJA

 

 

Wprowadzenie:
Czy kiedykolwiek oglądałeś zachód słońca, siedziałeś nad morzem albo przechadzałeś się po lesie i czułeś się jakoś inaczej? Ogarniał cię spokój i chęć do życia wraz z dobrym samopoczuciem? Tego samego uczucia doświadczamy podczas praktyk medytacyjnych.
Medytacja jest to odcinek czasu dopasowany codziennie do własnych potrzeb w celu wyciszenia umysłu. Medytacja to droga do spowolnienia, ostygnięcia, odstresowania oraz do zetknięcia się z tą drugą stroną naszego istnienia zwaną wiecznością. początkowo w medytacji myśli są spowolnione, a czasem nawet zastopowane. Stan wysokiej medytacji nazywany jest Samadhi, właśnie wtedy umysł jest w pełni połączony ze światami perfekcyjnego światła. Dzięki medytacji łatwiej określić co jest dla ciebie dobre przynosząc ci szczęście i radość. Dzięki niej łatwiej ci zmagać się z codziennym życiem, bo będziesz wspierany energią wszechświata. Czasem medytacja prowadzi do stanu Oświecenia. Najważniejsze jest to, że doświadczysz korzyści już podczas pierwszej sesji medytacyjnej. Pamiętaj, że medytacja jest mostem między tobą a innymi poziomami świadomości.
 


Techniki medytacyjne:
Istnieje dużo różnych technik i form medytacji. Głównymi typami są medytacje czakralne, yantralne oraz mentalne. Wszystkie jednak korzystają z technik koncentracji, które pomagają nam zatrzymać myśli. Gdy umysł jest spokojny doświadczamy wzmocnienia i uspokojenia.



Wskazówki medytacyjne:
Niezależnie od formy medytacji dobrze jest wziąć prysznic lub umyć ręce i twarz przed medytacja. Zapewne będziesz chciał ulokować się gdzieś na boku, w specjalnie wybranym do medytacji miejscu. Może znajdować się ono gdzieś w pokoju lub na zewnątrz np. w lesie. Ważne jest, aby trzymać proste plecy podczas medytacji bez względu na to czy siedzisz na krześle czy na podłodze. Energia płynie w górę kręgosłupa, więc staramy się dla niej utworzyć prostą drogę. Dobrze jest też nie objadać się przed medytacją, bo możesz czuć się ciężko i trochę zmęczony. Na końcu sesji medytacyjnej ukłoń się na dowód wdzięczności i zaoferuj medytację spowrotem dla wszechświata. Dziś istnieje wile różnych stylów medytacji. Wszystkie generalnie opierają się na koncentrowaniu energii w centrum ciała, skupianiu się na obrazku, wydawaniu dźwięków lub na oddychaniu. Wszystkie style mają jeden cel- zatrzymać myśli. Wypróbuj każdy styl i oceń, który jest dla ciebie najlepszy. Pamiętaj aby nigdy nie oceniać twojej medytacji. Wymaga ona treningu, więc od razu nie osiągniesz perfekcji. Jeśli nie będziesz potrafił się wyciszyć, nie poddawaj się. Uwierz w siebie i dużo ćwicz.


Struktura medytacji:
Medytacja tak jak sen jest czymś, czego potrzebujemy w naszym życiu. Jest ona źródłem równowagi i zdrowia.
W dawnych czasach, gdy życie toczyło się w wolniejszym tempie, medytacja następowała naturalnie i łatwo w cichych chwilach. W dzisiejszych czasach przy takim rozwoju technologii sami musimy szukać sobie wolnego czasu na medytację. Medytacja strukturalna jest jedną z dróg. którą możemy podbudować nasze życie medytacyjne. System ten zawiera wcześniej określone kroki, które musimy pokolei wykonywać.
 


Tworzenie miejsca do medytacji:
Stwórz ciche, spokojne i komfortowe miejsce, gdzie będziesz mógł medytować bez przeszkód. Może to być wygodne krzesło, miejsce na podłodze, w ogrodzie lub nawet ulubiony zakątek w parku. Najlepiej żeby było tam cicho, a temperatura była w normie czyli nie za ciepło ani nie za zimno. Niektórzy chcą mieć blisko jakieś ulubione rzeczy, a niektórzy wolą puste otoczenie. Niektórym może pomagać cicha i delikatna muzyka. Poświęć trochę czasu by stworzyć odpowiednie miejsce do wyciszenia się. Jak już nauczysz się stabilizować ciało, serce i duszę, będziesz w stanie medytować dosłownie wszędzie i w każdych warunkach.
 


Odpowiedni czas i pora:
Dla większości osób ustalenie określonej pory na medytację jest bardzo pomocne. Jeśli twoim celem jest medytacja dwadzieścia minut dziennie, możesz zacząć np. od ośmiu minut i zwiększać codziennie o minutę, aż osiągniesz swój cel. Pewnego dnia medytacja stanie się częścią twojego życia, bez której będzie ci smutno.



Postura przy medytacji:
Tradycyjna, ale efektowna pozycja: głowa, szyja i plecy proste, nogi płasko na podłodze, ręce z palcami skierowanymi ku górze. Możesz też wybrać pozycję leżącą na podłodze z głową, szyją i plecami prostymi jak poprzednio. Możesz także sam sobie dobrać odpowiednią pozycję, najważniejszy jest twój komfort fizyczny.
 


Oddech:
Rytm i znaczenie oddechu są ściśle powiązane ze stanem naszego ciała, umysłu oraz emocji. Wiele naukowych uczelni wpływ i efektywność technik oddychania na różnorodne choroby i problemy ze zdrowiem. Badane były np. astma, migrena, ból pleców oraz wysokie ciśnienie krwi.
Większość z nas nie zwraca uwagi na sposób w jaki oddychamy. Generalnie można poprawić jakość oddechu przez zwolnienie go oraz poprzez branie głębszych oddechów. Kiedy poczujesz się zmęczony, zestresowany lub wyczerpany spróbuj zwolnić i pogłębić oddech. To zawsze jakoś poprawi twoją sytuację. Kilka głębokich i powolnych oddechów pozwoli łatwiej i szybciej wejść w stan medytacyjny. Będąc świadomym oddechu będzie ci łatwiej skupić się i uspokoić podczas medytacji.
 


Myśli:
Możesz zauważyć podczas medytacji, że myśli bez przerwy płyną w twoim umyśle w nigdy nie kończącym się strumieniu. Ty niestety nie jesteś swoimi myślami, ale powinieneś umieć je kontrolować. Kiedy "odpływają" do strumienia myśli musisz delikatnie przywrócić je do koncentracji na medytacji.
 


Jedzenie i picie:
Jedzenie, narkotyki i alkohol mogą być przeciw produktywne dla medytacji. Lepiej jest odczekać około godziny po posiłku zanim zaczniemy medytację. Możesz poeksperymentować jakie jedzenie i w jaki sposób wpływa na twoją medytację. Na pewno będzie nam trudniej medytować po spożyciu lampki wina niż normalnie. Te rzeczy przeważnie przeszkadzają w medytacji.



Inne sugestie:
Miej na sobie jak najmniej ubrań, a te, które zostaną na tobie muszą być wygodne, byś czuł się komfortowo.
Bądź świadomy, że codzienne sytuacje takie jak ćwiczenia, oglądanie wiadomości, stres czy kłótnia z drugą osobą mają duży wpływ na medytację. Możesz zmieniać sposób medytacji w zależności od swoich zainteresowań i potrzeb.

 

AKTUALIZACJA 13.08.2007r.

 

Przystosowanie oddechu:
Koncentracja na oddechu jest jedną z fundamentalnych i najbardziej potrzebnych technik do osiągnięcia stanu medytacyjnego. Oddech jest to głęboki rytm ciała, który mocno łączy nas z otaczającym nas światem.
Zamknij oczy, oddychaj głęboko i regularnie, obserwuj jak powietrze wpływa i wypływa z twojego ciała. Skoncentruj całą swoją uwagę na tym procesie. Bierz wdech głęboko i powoli przez nos i poczuj jak dolne partie klatki piersiowej i brzuch napełniają się jak balon. Przytrzymaj tak powietrze przez pięć sekund. teraz pora na głęboki wydech, spuszczając powietrze z płuc jak z balonu. Przytrzymaj tak pięć sekund po wydechu. Zrób tak trzy lub cztery razy i powróć do normalnego rytmu oddychania.
Niebawem poczujesz różnicę w całym ciele. Z czasem będziesz mniej świadomy oddechu, dzięki czemu będziesz bardziej zrównoważony w środku. Oddech samoczynnie stanie się właściwy.

 

AKTUALIZACJA 04.09.2007r.

 

Głębokie środkowanie:
To ćwiczenie używa metody odnalezienia centrum samego siebie.

Zamknij oczy, oddychaj głęboko i regularnie. Wyobraź sobie, że poruszasz się głęboko, bardzo głęboko w dół studni w samym środku ciebie. Wizualizuj jak ta piękna i głęboka studnia idzie w dół w nieskończoność. Podczas schodzenia wdychaj i absorbuj przyjemną i uzdrawiającą energię, która jest ulokowana na samym dnie studni i wydobywa się stamtąd. W trakcie wydechu podczas poruszania się w dół wyrzucaj z siebie wszystkie negatywne odczucia i energię, które się kumulowały przez cały dzień. Świat w twojej głębi ma swoją własną esencję, własną rzeczywistość oraz własne światło. Poczuj ciszę, spokój i ukojenie; żaden dźwięk tu nie dotrze, żadne słowa, żadna melodia - nic ci nie będzie przeszkadzało. Oddychaj wolno i głęboko doświadczając najgłębszej i najsubtelniejszej esencji w ciszy wywodzącej się z głębi twojej studni.

Metoda wypośrodkowania duszy bardzo się przydaje do osiągnięcia sukcesu.


Łączenie:
To ćwiczenie zapewnia równowagę i połączenie energii dolnych i energii górnych.

Zamknij oczy, oddychaj głęboko i regularnie. Wizualizuj czyste, białe światło, lejące się z góry wprost na twoją głowę, dalej w dół przez
twoje ciało i wychodzące przez twoje stopy do centrum ziemi. W trakcie, gdy światło przepływa przez twoje ciało, pozwól mu oświetlić i oczyścić każdą komórkę twojego ciała. Wizualizuj jak twoje komórki są jasne i żywe dzięki temu światłu.

Teraz zacznij wizualizować, jak czyste i jasne światło o odcieniu emeraldowym unosi się w górę prosto z centrum ziemi, wchodząc w twoje
nogi, po czym idące w górę przez plecy, aż do głowy. Pozwól tej energii także uleczyć każdą twoją komórkę, łącząc cię bardzo mocno z ziemią, której jesteś częścią.

Teraz pozwól obu światłom płynąć wzdłuż ciebie, białe z góry, zielone od dołu, po czym połącz je ze sobą jasnym zmieszaniem ich w całym twoim ciele.

Poczuj połączenie zarówno z ziemią jak i z niebiosami, poczuj ulgę, poczuj, że wszechświat naprawdę jest twoim domem.


Twój naturalny dom:
Dom jest tam, gdzie jest serce, a owy dom znajduje się właśnie w sercu.

Zamknij oczy, oddychając regularnie i powoli. Wyobraź się w pięknym miejscu na łonie natury. Może to być plaża, góry, wodospad czy łąka - gdziekolwiek tylko czujesz się otoczony wspaniałością natury.
Usiądź wygodnie, czując się absolutnie bezpiecznie i spokojnie. Poczuj delikatną siłę ziemskiej miłości. Zwracaj uwagę na odgłosy, poczuj delikatny wiaterek na twarzy. Naciesz sie pięknem drzew, ptaków, chmur i wszystkiego co cię otacza. Niech twoja uwaga wędruje po otoczeniu, doceniając piękno natury. Doceń to, że jesteś częścią tej wspaniałej przyrody.

To miejsce jest twoją świątynią, twoim uzdrowiskiem, dostępnym przez cały czas.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin