woda - największy skarb.docx

(1012 KB) Pobierz

Przebieg zajęć:

1.                   Zagadka słowna:
„Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia” (woda)

2.                   Globalne czytanie wyrazów: „woda”, „ życie”

3.                   Słuchanie opowiadania nauczycielki ilustrowanego obrazkami, opracowanego na podstawie tekstu M. Śliwińskiej
„…Czy wiesz, że woda jest bezcennym skarbem na Ziemi? Potrzebują jej ludzie, zwierzęta i rośliny. Do życia, do wzrostu i do prawidłowego rozwoju np. człowiek powinien pić około 2 litrów wody dziennie. Nieste­ty, na naszej planecie przeważają zbiorniki ze słoną wodą, która nie nadaje się do spożycia. Woda pitna znajduje się w rzekach, stawach, jeziorach,  zalewach i pod ziemią ( woda z głębi ziemi i ze źródeł ). Wody pitnej jest dużo mniej niż słonej. Czy wiesz, co jest naszym najważniejszym pokarmem? Nie jest to chleb ani mięso czy ser. Słodycze ani owoce. Najważniejsza jest WODA! Bez wody nie byłoby życia. Bez jedzenia człowiek może przeżyć nawet trzy tygodnie, bez picia nie dłużej niż pięć dni! Dlatego musimy naszą wodę chronić! Zapotrzebowanie na nią stale rośnie, a czystej wody jest na świecie coraz mniej. Wasi dziadkowie zużywali dziennie prawie dwa razy mniej wody, niż my dzisiaj. Popatrz na rysunek. Zobacz, jak wiele czystej wody potrzebuje każdy z nas To jest naprawdę bardzo dużo! A ludzi na ziemi jest coraz więcej. Musimy pamiętać o tym, aby starczyło nam czystej wody na przyszłość…”
Każdy z nas zużywa codziennie dużo wody. Wodę nie tylko pijemy. Potrzebna jest także do codziennego mycia i prania. Do kąpieli i do spłukiwania ubikacji Im większy jest strumyczek wypływający z kranu, tym więcej zużywamy wody na te czynności. Czy wiesz, co można zrobić, aby nie niszczyć i nie marnować niepotrzebnie wody? Jak zaoszczędzić ten skarb cenniejszy od złota?...” (Poniższy, pomocny w historii obrazek, można wydrukować w formacie A4 z pliku PDF, klikając TUTAJ) (obrazek nr 1)

 

C:\Documents and Settings\Agnieszka\Alicja - dokumenty\Moje obrazy\woda - największy skarb.jpg

4.                   Rozmowa z dziećmi w oparciu o powyższą sytuację edukacyjną i własne doświadczenia dzieci.
- Jak wygląda woda? - Do czego potrzebna ona jest? - Jak możemy oszczędzać wodę?

5.                   Układnie obrazka z części „Obieg wody w przyrodzie”
Dzieci indywidualnie składają obrazki z 6 części (po 1 obrazku dla każdego dziecka - można je wydrukować z pliku PDF, klikając TUTAJ)(obrazek nr 2). Następnie wypowiadają się na ich temat. Nauczyciel inspiruje wypowiedzi dzieci pytaniami pomocniczymi:
Np. - Co się dzieje z wodą spadającą z chmur w postaci deszczu? - Jak woda dostaje się do chmur?  Itp.

 

C:\Documents and Settings\Agnieszka\Alicja - dokumenty\Moje obrazy\woda - największy skarb 002.jpg

6.                   Zabawa ruchowo-relaksacyjna, z elementem wizualizacji: „Roślinność miejska”      (tekst autorstwa: J. Bot )
Dzieci podchodzą do okna. Nauczycielka pokazuje im pobliskie drzewo. Opowiemy dziś sobie, za pomocą ruchu historię z życia nasionka, które spadło właśnie z tego drzewa. Drzewa, które rośnie tuż za oknem naszej sali przedszkolnej i obserwuje nas całymi dniami. Myślę, iż jest ono naszym przyjacielem. Zgadzacie się ze mną? Zmienię was teraz w „małe nasionko” właśnie z tego drzewa.

1.                                                                                      Dzieci przy muzyce relaksacyjnej zamieniają się w „małe nasionko”, które leży tuż nad powierzchnią  ziemi (dzieci w pozycji skulonej w rozsypce na dywanie)

2.                                                                                      Jest ciepło, pada ciepły deszczyk i nasionka zaczynają puchnąć, nabrzmiewać (dzieci w pozycji skulonej odzwierciedlają ruchem nabrzmiewanie nasion)

3.                                                                                      Nasionko pomału wypuszcza korzonki (dzieci wysuwają powoli: 1 nogę, a potem 2 nogę)

4.                                                                                      Nasionko otrzymało wodę, która potrzebna jest mu do wzrostu, więc zaczyna rosnąć, wypuszcza łodygę (dzieci powoli wstają i wyprostowują ciało)

5.                                                                                      Świeci słoneczko, na dworze jest mu dobrze i ciepło, więc nasionko zaczyna wypuszczać gałęzie, a na nich liście, coraz większe i bardziej rozłożyste (dzieci stopniowo unoszą  ręce, obrazując ruchem wzrost gałęzi i liści)

6.                                                                                      Wesoło szumi , porusza gałązkami, cieszy się że dzięki ziemi, wodzie i słońcu stało się piękną, zdrową, zieloną częścią przyrody (dzieci swobodnie obrazują treści, uśmiechają się, kołyszą, są radosne)

I w ten oto sposób z małych nasionek , w naszym mieście Lublinie, wyrosło tyle  pięknych drzew. Brawo!

7.                   Mini quiz: Tak czy nie?
Dzieci podnoszą do góry kartonik z „uśmiechniętą” lub „smutną” kroplą wody (kartoniki można wydrukować z pliku PDF, klikając TUTAJ)(obrazek nr 3) i okrzykiem informują, czy odczytane zdanie jest właściwe czy fałszywe.

1.                                         Woda służy do mycia TAK

o                                             Wodę piją wszystkie zwierzęta TAK

o                                             Wodą jest nie potrzebna roślinom  NIE

o                                             Ludzie powinni oszczędzać wodę TAK

o                                             Woda jest nikomu już nie potrzebna NIE

o                                             Woda jest smaczna TAK

o                                             Woda potrzebna jest do zupy TAK

o                                             Woda jest zdrowa TAK

o                                             Nad wodą się wypoczywa TAK

o                                             Chcecie się napić zdrowej i smacznej wody mineralnej? TAK!

 

 

C:\Documents and Settings\Agnieszka\Alicja - dokumenty\Moje obrazy\woda - największy skarb 003.jpg

                        Picie i smakowanie wody mineralnej z butelki . Pokaz co należy zrobić z pustą butelką, aby zmniejszyć jej wymiary.
Dzieci piją i smakują wodę mineralną. Określają jej smak, zapach, barwę, Następnie mierzą za pomocą centymetra krawieckiego wymiary butelki po wodzie-jako odpadu. Po czym obserwują jak nauczycielka zgniata butelkę, zmniejszając tym samym jej wymiary. Ponowne mierzenie centymetrem wymiarów zgniecionej butelki. Wyciąganie wniosków z porównań.

                        Słuchanie wiersza J. Bot pt.: „Jak to z wodą jest?”
Z głębin ziemi, z podziemnych źródeł, płynie woda nasza
Słodka, zdrowa i potrzebna -
- woda nasza tajemna!
Potem w studniach i w pompach, chwilkę sobie mieszka,
by z nich rurą, rurociągiem, trafić do naszych mieszkań.
Siedzi sobie w naszym kranie, życiodajna woda,
kapie czasem bez potrzeby, a przecież jej szkoda!
Są na świecie takie kraje, co nie mają wody
Cierpią wtedy, wielką suszę, są spragnieni choć łyka wody
Więc pamiętaj koleżanko i ty mały kolego
Woda skarbem jest na Ziemi
Sam już wiesz dlaczego!
Krótka refleksja dzieci nt. rymowanki.
Pytania pomocnicze: - Skąd wypływa woda? – Jak dostaje się do naszych domów? – Czym jest woda na ziemi? Dlaczego jest ona największym skarbem?

                        Praca indywidualna dzieci. Wypełnianie karty pracy: „Woda - największy skarb” (karty można wydrukować w formacie A4, z pliku PDF, klikając TUTAJ)(obrazek nr 4). Wyjaśnienie sposobu wypełnienia karty pracy przez nauczyciela.

 

 

 

C:\Documents and Settings\Agnieszka\Alicja - dokumenty\Moje obrazy\woda - największy skarb 001.jpg

4

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin