Scenariusz zajęć- piłka.doc

(26 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

 

Scenariusz zajęć

 

Temat: Figury geometryczne – koło, z wykorzystaniem piłki.

 

Cel główny

§         Zapoznanie dzieci z kształtem koła;

Cele operacyjne:

Dziecko:

§         Zna części swojego ciała;

§         Potrafi określić wielkość: mały – duży;

§         Potrafi rozróżnić kształt koła z pozostały figur geometrycznych;

§         Umie wdrażać się do zgodnego uczestnictwa w grze i przestrzegania jej reguł.

Metody: rozmowa kierowana, pokaz, pogadanka, praktyczne działanie.

Formy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru o różnej wielkości, wiersz M. Terlikowska Kolorowe koło, piłka, kredki, nożyczki, magnetofon, karta pracy – piłka mała i duża.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowa – powitanie poszczególnych części ciała.

- Dzieci przy muzyce swobodnie poruszają się po sali. Na sygnał nauczyciela – milknie muzyka. Dzieci zatrzymują się i wykonują polecenie nauczyciela.

2. Dzieci dostają figury  geometryczne: koło, kwadrat i trójkąt.

- Nauczyciel wspólnie z dziećmi określa różnice między figurami (kolor, wielkość, kształt).

- Nauczyciel pokazuje  koło i prosi dzieci, aby wybrały spośród swoich figur  geometrycznych- koło (bez względu na kolor i wielkość).

- Osoba prowadząca określa kształt wybranej figury.

3. Słuchanie fragmentu wiersza M. Terlikowskiej Kolorowe koła.

 

 

Spójrzcie uważnie dookoła,

Wszędzie są kule i koła.

Kół co nie miara, kul co niemiara.

Jest koło! Tarcza zegara.

 

Wesoło koła turkocą

pod staroświecką karocą.

Na drogach świecą się jasno.

Błysną i gasną, błysną i gasną.

 

A tutaj koło przy kole:

Wagon, semafor – to kolej.

A kiedy kół jest tak dużo,

Po prostu pachnie podróżą.

 

Rozmowa na temat wiersza:

- wymienienie przez dzieci przedmiotów okrągłych;

- wyjaśnienie trudnych słów dla dziecka.

4. Ćwiczenia ruchowo – graficzne: kreślenie kół w powietrzu palcami.

5. Wyszukiwanie w sali przedmiotów okrągłych.

6. Zabawa ruchowa: Piłka.

Dzieci siedzą w kole. Kiedy gra muzyka piłka jest przekazywana z rąk do rąk. Na sygnał nauczyciela, zatrzymuje się piłka u dziecka, które w danej chwili ją trzyma. Nauczycielka wyznacza zadanie dla tej osoby np. uśmiechnij się, dotknij stolika itp.

7. Ćwiczenia manualne: kolorowanie piłki małej i dużej. Wycięcie ich nożyczkami.

8. Ewaluacja.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin