Sporządzanie maści i gałek za pomocą Unguatora.docx

(19 KB) Pobierz

Sporządzanie maści

 

Sporządzanie maści z wykorzystaniem Unguatora nie stwarza większych problemów. Ogólne zasady przygotowania maści za pomocą Unguatora są następujące:

·         Odważyć do tuby podłoże/podłoża.

·         Odważyć i dodać substancje stałe.

·         Odważyć i dodać płyny.

·         Zamknąć tubę nakrętką zaopatrzoną w odpowiednie mieszadło.

·         Umieścić całość w Unguatorze i uruchomić urządzenie.

 

Należy przy tym zastosować sie do kilku praktycznych wskazówek:

1.      Twardsze substancje stałe (np kwas borny czy mentol) należy wcześniej odpowiednio rozdrobnić lub kupić w takiej postaci. W przeciwnym razie dojdzie do znacznego przedłużenia czasu homogenizacji w Unguatorze, a i tak czasem nie da to zadowalających wyników.

 

2.      Większość maści można wykonać korzystając z domyślnych ustawień urządzenia (UNGUATOR® e/s), to jest obroty na 5 i 2 minutowy czas mieszania. W przypadku wykorzystania twardszych podłoży maściowych (np. pasta cynkowa, czy euceryna z lodówki), proces mieszania należy rozpocząć od prędkości 0 lub 1 i stopniowo zwiększać liczbę obrotów.

 

3.      W przypadku maści zawierających wodę i eucerynę jako główny składnik podłoża, należy przedłużyć czas homogenizacji do około 4 minut i zwiększyć ustawienie obrotów do 8. W przypadku euceryny o gorszej jakości może zajść konieczność jeszcze dłuższej homogenizacji.

 

4.      W przypadku wykonywania preparatów zawierających w składzie eucerynę, wodę i witaminy (zwłaszcza wit. A liq.) należy je wykonać w dwóch etapach – najpierw bez dodatku witamin (4 minuty, obroty 8), a następnie dodając witaminy i nastawiając krótki czas mieszania – rzędu 20 sekund i niskie obroty - 1 lub 2. Zapobiegnie to niezgodnościom recepturowym.

 

5.      W przypadkach trudnych do wykonania ręcznie maści np.: zawierających w swoim składzie mecortolon, wykorzystanie opisanej wyżej techniki 2 etapowego przygotowania preparatu daje bardzo dobre rezultaty. Mecortolon lub inny składnik wywołujący niezgodność dajemy oczywiście na końcu.

 

6.      Maść zawierającą rezorcynę i pastę cynkową wykonujemy poprzez dokładne roztarcie rezorcyny i dodanie do pasty cynkowej o pokojowej temperaturze (nie ogrzewanej wcześniej). Następnie całość należy mieszać przez około 1 minutę na małych obrotach (1-2). W przypadku zbyt intensywnego mieszania dojdzie do powstania niedającej się rozsmarować na skórze masy.

 

7.      W przypadku konieczności wprowadzenia do maści takich substancji jak wosk lub parafina stała, należy je uprzednio roztopić, a następnie dodać do reszty wymieszanych wcześniej składników. Następnie całość należy poddać dalszej homogenizacji z użyciem Unguatora.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządzanie globulek

 

Jedną z dużych zalet Unguatora jest możliwość wykonywania za jego pomocą czopków i globulek poprzez wylewanie. Użycie tego urządzenia pozwala na szybkie, czyste i dokładne wykonanie tej postaci leku. Sprawdzona procedura wykonywania gałek wygląda następująco:

 

·         Najpierw wyliczamy ilość masła kakaowego potrzebną do wykonania recepty. W tym celu sumuje się masę wszystkich substancji czynnych jakie potrzebne są do wykonania 1 globulki, a otrzymany wynik mnoży się przez współczynnik wyparcia (0,7)1. Otrzymaną cyfrę odejmuje się od masy globulki (najczęściej 3g.). Uzyskaną w ten sposób masę masła potrzebnego do wykonania 1 globulki (MG) mnożymy przez ilość globulek jakie mam wykonać(LG). Dla zapewnienia sobie minimalnego nadmiaru masy, obliczoną w ten sposób ilość masła należy zwiększyć o 0,2-0,5 g, w zależności od wprawy osoby wykonującej preparat.. W przypadku wykonywania gałek bądĽ czopków w formach 2 gramowych należy zwiększyć nadmiar masła do 1g, bądĽ skorzystać z literaturowych współczynników wyparcia dla poszczególnych substancji

MOC = [MG – (s1+s2+s3...)*0,7]*LG

 

·         Odważamy wyliczoną ilość masła i umieszczamy ją w tubie. Następnie dodajemy tam odważone i odpowiednio rozdrobnione substancje czynne.

 

·         Całość umieszczamy w urządzeniu i mieszamy przez 4 minuty (obroty 8). Długość czasu mieszania uzależniona jest od temperatury otoczenia, właściwości masła i ilości substancji stałych.

 

·         Przygotowujemy formy i statyw na nie.

 

·         Po 4 minutach sprawdzamy konsystencję masy w pojemniku. Nie powinna być ona zbyt gęsta, gdyż wtedy inkluduje w sobie mikroskopijne pęcherzyki powietrza i ma zbyt dużą objętość w stosunku do wcześniej wyliczonej. Są też trudności z przelewaniem jej do formy, gdyż zastyga w pojemniku i/lub nie wypełnia w całości form. Prawidłowa konsystencja przypomina rzadki, pitny jogurt. Jeżeli masa jest zbyt gęsta przedłużamy mieszanie o 1 – 2 minuty i ponownie sprawdzamy konsystencję.

 

·         Masę o prawidłowej konsystencji należy przelać do form z wykorzystaniem krótkiej końcówki dołączanej do zestawu pojemników. Formy należy wypełniać z niewielkim nadmiarem, gdyż masło zmniejszy nieznacznie swoją objętość w trakcie zestalania.

 

·         Formy należy wstawić do lodówki lub najlepiej zamrażarki, co zapobiegnie sedymentacji stałych składników masy. Po około 5-10 minutach gałki powinny być gotowe.

 

·         Po wyjęciu z lodówki formy należy oczyścić z ewentualnego nadmiaru masła.

 

Należy przy tym zastosować się do kilku praktycznych wskazówek:

 

·         Mieszanie przeprowadzam w tubie o objętości 100 ml lub mniejszej. Nie należy mieszać jednorazowo w tubie więcej masy, niż potrzebujemy na przygotowanie 15 globulek (3 gramowych).

 

·         Do sporządzania globulek używaj mieszadeł wielokrotnego użytku – ich konstrukcja zapewnia odpowiednie tarcie o ściany tub i sprawne roztopienie masy.

·         W trakcie pracy urządzenia warto skontrolować czy nie doszło do takiej sytuacji, kiedy to część masła kakaowego ubiła się pomiędzy mieszadłem, a pokrywą pojemnika (masło to nie ulega rozpuszczeniu i nie da się go wylać z pojemnika do form). W tym celu należy lekko docisnąć w dół ruchome ramię Unguatora w momencie kiedy znajduje się ono w najniższej pozycji. Jeżeli doszło do ubicia masła, ramię ustąpi trochę pod naciskiem ręki, a mieszadło zbierze ubitą pod nakrętką pojemnika masę. Jeżeli po wylaniu całej zawartości tuby zabraknie masy na wypełnienie wszystkich form trzeba otworzyć tubę i wykorzystać pozostałości masy zalegające między nakrętką, a ruchomym dnem pojemnika.

 

·         W przypadku gałek zawierających w swoim składzie witaminę A należy dodać ją już do uprzednio rozpuszczonej masy i poddać krótkiemu i delikatnemu mieszaniu. Zapobiegnie to rozwarstwieniu się całej masy.

 

·         Czopki zawierające w swoim składzie ichtiol należy wykonać po uprzednim zemulgowaniu ichtiolu lanoliną (w stosunku 1:1). Pozwoli to na równomierne rozproszenie ichtiolu w całej objętości czopka.

 

·         Jeżeli w preparacie nie ma składników stałych, lub ich ilość jest zbyt mała do efektywnego rozpuszczenia masła z użyciem Unguatora, masło kakaowe należy stopić klasycznie - na łaĽni wodnej. Tarcie samych łopatek mieszadła o ściany pojemnika może być niewystarczające do wytworzenia odpowiedniej temperatury.

 

·         Współczynniki wyparcia dla niektórych substancji leczniczych:

 

Acidum boricum

0,67

Metronidazolum

0,67

Aminophyllinum

0,88

Phenobarbitalum

0,84

Ammonii bituminosulfonas

0,91

Theophyllinum

0,60

 

 

 

 

Bismuthi subgallas

0,37

Zinci oxydum

0,15-0,25

 

Uwagi do elementów zestawu:

 

1.      Po wykonaniu preparatów zawierających ichtiol należy natychmiast umyć w gorącej wodzie mieszadła wielokrotnego użycia- zapobiegnie to ich trwałemu zabarwieniu.

2.      Pojemniki Unguatora wykonane są z tworzyw sztucznych, które wytrzymują ogrzewanie w łaźni wodnej lub kuchence mikrofalowej jedynie do temperatury 85OC1. Nie pozwala to więc na ich sterylizację.

3.      Należy zwrócić uwagę na pojemniki o pojemnościach rzędu 500 i 1000 ml, gdyż mają tendencje do bardzo silnego zakręcania się podczas pracy Unguatora. Dlatego zawsze należy je zakręcać bardzo delikatnie i w miarę możliwości na ich gwinty nałożyć niewielkie ilości wazeliny.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin