Jak napisac wypowiedzene o prace za poruzominiem obu stron.docx

(12 KB) Pobierz

Wzajemne porozumienie stron stosunku pracy, czyli pracodawcy i pracownika jest bezkonfliktową formą rozwiązania każdej umowy o pracę. Następuje ono najczęściej z inicjatywy pracownika. Na mocy porozumienia stron można rozwiązać umowę o pracę w każdym uzgodnionym terminie.

Nawiązując do art. 66 par. 1 K.c. (w związku z art. 300 K.p.), do zawarcia porozumienia dochodzi z chwilą przejęcia przez drugą stronę oferty dotyczącej rozwiązania umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, w jakiej formie powinna być złożona propozycja (oferta) pracownika w kwestii rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Zgodnie z art. 60 K.c za pośrednictwem art. 300 K.p. dopuszcza sie zawarcie porozumienia w formie ustnej lub pisemnej.

Oferta pracownika dotycząca rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony na mocy porozumienia stron powinna wyglądać następująco:

- W prawym górnym rogu pisma należy napisać "miejscowość i datę" np. Kraków, 2006- 03-04,

- W lewym górnym rogu należy napisać " imię i nazwisko pracownika oraz stanowisko " np. Anna Kowalska, sprzedawca,

- Poniżej piszemy "określenie pracodawcy", czyli nazwę pracodawcy i jego adres,

- Pismo należy odpowiednio zatytułować: "OFERTA PRACOWNIKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY NA MOCY POROZUMIENIA STRON",

- W treści pisma należy napisać: " Zwracam się z propozycją rozwiązania mojej umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej w dniu ...........................na mocy porozumienia stron z dniem ......................2006 r. Swoją prośbę uzasadniam następująco: ................................................................................................................................................................... Na przyjęcie mojej oferty oczekuję do dnia ...................2006 r. W uzasadnieniu można napisać, np., że znalazła sobie Pani inną pracę, lub że zmienia Pani miejsce zamieszkania itp.,

- Pismo należy czytelnie podpisać

Umowa o pracę na mocy porozumienia stron rozwiąże się w dniu wskazanym przez stronę, jeżeli druga strona wyrazi na to zgodę. Nie stosuje się w tym przypadku żadnych okresów wypowiedzenia. Pracownik od takiego porozumienia nie ma prawa odwołania się do sądu pracy . Uchylenie się od skutków prawnych porozumienia jest dopuszczalne w sytuacji, jeżeli pracownik wykaże , że to porozumienie było dotknięte wadą.Należy to rozumieć w ten sposób, ze zostało złożone pod wpływem błędu lub grożby (art. 82-88 K.c w związku z art. 300 K.p., i uchwała SN z 31 sierpnia 1989 r. , III PZP 37/89, OSN z 1990 r. , nr 9, poz. 108).

W sferze prawa pracy wzajemne porozumienie stron nie pociąga za sobą skutków ujemnych dla pracownika. Pracownik otrzymuje świadectwo pracy i na tym kończą sie jego relacje z pracodawcą.

Pracownik udaje się teraz do Powiatowego Urzędu Pracy w celu zarejestrowania sie jako osoba bezrobotna. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 71 ust. 1 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( publikacja: Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 i nr 273, poz. 2703) chce otrzymać świadczenie dla bezrobotnych. Cytuję art. 71 ust. 1pkt 1 i fragment pkt 2 lit. a: "Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za kazdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy jezeli:

1) nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz

2) w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania , łącznie przez okres co najmniej 365 dni : a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy (...)".

Pracownik zostanie zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku. Jeżeli założylibyśmy, że bezrobotny spełnił warunki zawarte w cytowanym artykule to na podstawie art. 75 ust. 2 pkt 2 zasiłek dla bezrobotnych przysługuje mu dopiero po okresie 90 dni licząc od od dnia zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Tutaj należy wrócić do zapisu dokonanego w art. 75 ust. 1 pkt 2. Z zapisu tego wynika, że prawo do zasiłku nie przysługuje od razu bezrobotnemu, który m.in. rozwiązał stosunek pracy na mocy porozumienia stron.

Podstawa prawna:

- art. 300 K.p.,

- art. 60 K.c.,

- art. 66 par. 1 K.c,

- art. 82-88 K.c.,

- art. 71 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a,

- art. 75 ust. 1 pkt 2,

- art. 75 ust. 2 pkt 2

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin